Teknoloji

Google, Gelişmiş Koruma Programı’nı geçiş anahtarı desteğiyle güçlendiriyor

google pixel watch 2

Google, Gelişmiş Koruma Programı’na (APP) geçiş anahtarı desteğini ekliyor. Seçilmiş yetkililer veya insan hakları çalışanları gibi yüksek düzeyde hack veya diğer dolandırıcılık riski altında olabilecek hedeflere yönelik bir hizmet olan APP, şirketin en üst düzey güvenlik seçeneği niteliğini taşıyor. Daha önce bu program için fiziksel bir güvenlik anahtarı gerekiyordu.

Google’ın yeni duyurusunda, fiziksel bileşenin, hizmete en çok ihtiyaç duyan bazı kişiler için APP’i daha az uygulanabilir hâle getirdiği kabul edildi. Artık APP’e kaydolan kişiler bir geçiş anahtarı veya fiziksel bir anahtar kullanmak arasında tercih yapabilecek.

Google, güvenlik için geçiş anahtarları sunmaya başlayan pek çok teknoloji şirketinden biri. 2022’de Android ve Chrome ile başlayan bu yolculuğa 2023’te tüm hesaplar dahil edilmişti.

Google’dan geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada, 400 milyondan fazla hesabın geçiş anahtarlarını 1 milyardan fazla kez kullandığı belirtilmişti. Bu çok büyük bir rakam ama genel olarak bakıldığında bu teknolojinin benimsenmesi hâlâ kademeli bir şekilde devam ediyor.

Google Internews’e siber güvenlik desteği sağlayacak

Google’ın duyuruları bununla sınırlı kalmadı. İnternet devi, gazeteciler ve insan hakları savunucularından oluşan ağına siber güvenlik desteği sağlamak için kâr amacı gütmeyen medya kuruluşu Internews ile ortaklık kurduğunu da paylaştı. Düzenleme Brezilya, Meksika ve Polonya’nın da aralarında bulunduğu on ülkeyi kapsayacak.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER