Teknoloji

Google Chrome’un bellek ve enerji tasarrufu modları kullanıma sunuldu

google chrome

Google Chrome’un bellek ve enerji tasarrufu modları geçtiğimiz aralık ayında duyurulmuştu. Söz konusu modlar Chrome’un Mac, Windows, Linux ve Chromebook uygulamalarında tüm kullanıcılarla buluşmaya başladı.

Bellek ve enerji tasarrufu modları güncellemenin ardından otomatik olarak aktif hâle getiriliyor. Kullanıcılar diledikleri takdirde Chrome’un Ayarlar menüsündeki Performans sekmesi üzerinden bu modları devre dışı bırakabiliyor.

Bellek tasarrufu modu aktifken, Chrome etkin olmayan sekmelerdeki belleği boşaltıyor. Böylelikle tarayıcıdaki diğer sekmelere ve bilgisayardaki diğer uygulamalara daha fazla kaynak ayrılabiliyor. Aktif olmayan sekmeler yukarıdaki sekme şeridinde tutulmaya devam ediliyor ve kullanıcılar bu sekmeyi açtıklarında otomatik olarak yeniden yükleniyor.

Bu sekmelerin adres çubuğunda bir hız ölçer ikonuyla birlikte sekmenin dondurulmuş ve yeniden aktif hâle geldiği belirtiliyor. Bellek tasarrufu moduyla Chrome’un daha hızlı çalışması sağlanırken, kullanıcılar diledikleri takdirde belli web sayfalarının bu modun dışında bırakıp sürekli olarak aktif tutabiliyor.

Google’dan verilen bilgiye göre, bellek tasarrufu özelliğiyle Chrome’un bellek kullanımı yüzde 30 oranında azaltılabiliyor. Bu sayede video ve oyun sekmelerinin daha pürüzsüz şekilde çalışması sağlanabiliyor.

Google Chrome enerji tasarrufu modu için farklı seçenekler sunuyor

Enerji tasarrufu ayarı etkinleştirildiğinde ise Google Chrome arka plan etkinliğini ve görsel efektleri sınırlandırıyor. Böylelikle pil gücünden tasarruf etmek mümkün oluyor. Bu mod dizüstü bilgisayarlarda şarj yüzde 20 veya daha azken ya da bilgisayar fişe takılı değilken etkinleştirilecek şekilde ayarlanabiliyor.

İLGİLİ HABERLER