Teknoloji

Google Chrome’un son sürümünde bellek ve enerji tasarrufu modları var

google chrome

Google’ın Chrome masaüstü web tarayıcısı, perşembe gününden itibaren; Bellek Tasarrufu ve Enerji Tasarrufu adlı iki yeni performans modunu kullanıma sunuyor. Google’a göre yeni modlar, kullanıcıların Chrome’un bellek kullanımını yüzde 30’a kadar azaltmasına ve bir cihazın gücü azaldığında pil ömrünü uzatmasına olanak tanır.

Bellek Tasarrufu modu, şu anda kullanımda olmayan sekmelerden belleği boşaltır ve bu da daha sorunsuz bir tarama deneyimi sağlayacaktır. Ayrıca, önemli web sitelerinin maksimum performansta çalışmalarını sağlamak için onları Bellek Tasarrufundan muaf olarak işaretleyebilirsiniz.

google chrome bellek tasarrufu

Enerji Tasarrufu modu ise, Chrome çalıştıran bir cihazın pili yüzde 20’ye düştüğünde animasyonlu veya videolu web sitelerinde arka plan etkinliğini ve görsel efektleri (yumuşak kaydırma gibi) sınırlayarak potansiyel pil ömrünü optimize ediyor. Pil ömrünün potansiyel olarak ne kadar uzatılabileceği net olmasa da, şarj cihazınızı unuttuğunuz durumlarda, kazanabileceğiniz her dakika sizin için önemli olacaktır.

google chrome enerji tasarrufu

Yeni modların her ikisi de masaüstü için en son Chrome sürümünün (m108) bir parçası olarak perşembe günü kullanıma sunuldu ve önümüzdeki haftalarda dünya çapında kullanıma sunulacak. Bellek Tasarrufu ve Enerji Tasarrufu cihazınıza geldiğinde, bunları Chrome’daki üç noktalı ayarlar menüsünde bulabilirsiniz. Her iki özellik de bağımsız olarak etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

İLGİLİ HABERLER