Google Chrome’un sekme gruplama özelliği tüm kullanıcılara açıldı

Çok sayıda sekmeyi açık tutan Google Chrome kullanıcılarının merakla beklediği sekme gruplama özelliği sonunda ana sürüme eklendi. Bu özellik sayesinde Chrome’un masaüstü versiyonunda kullanıcıların sekmeleri kendi tercihleri doğrultusunda gruplandırmaları mümkün olacak.

Kullanıcılar oluşturdukları sekme gruplarına isim verebilecek veya renk etiketi ekleyebilecek. Bu gruplar kolaylıkla küçültülebilecek, büyütülebilecek. Buna ek olarak, sürükle-bırak özelliği de sekme grupları içinde desteklenecek. Gruplar kullanıcılar Chrome’u tekrar açtıklarında da kullanıcıların karşısına çıkacak.

Chrome’a eklenen üretkenlik odaklı özellikler bununla sınırlı kalmıyor. Artık kullanıcılar imleci bir sekme adının üzerine getirdiklerinde sayfanın küçük resimli bir ön izlemesini görebilecek. Buna ek olarak, PDF dosyaları doğrudan Chrome üzerinden indirilip kaydedilebilecek. Dizüstü bilgisayarını tablet modunda kullananlar ise dokunmatik ekran kontrolleriyle sekmeler arasında geçiş yapabilecek. Bu özellik ilk olarak Chromebook’larda desteklenecek.

google chrome sekme gruplama

Google Chrome, bu yeni özellikler nedeniyle yavaşlamayacak. Hatta sekmeler, profil rehberli optimizasyon (PGO) ve aktif olmayan sekmelerin baskılanması sayesinde yüzde 10 oranında daha hızlı yüklenecek. PGO ile kodun hayati bölümlerinin daha hızlı çalışması sağlanacak. Beta aşamasında olan sekme baskılama özelliği ise kaynakları uzun süredir kullanılmayan sekmelerden alarak aktif sekmelere yönlendirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft'tan Office web uygulamalarının izinsiz yüklenmesiyle ilgili açıklama

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

REKLAM

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun