Google Chrome’dan bildirim kirliliğini azaltmak için yeni hamle

Google Chrome için hazırlanan son güncelleme, pek çok kullanıcıyı rahatsız eden tarayıcı bildirimlerinin sayısını azaltacak. Güncellemeyle birlikte Chrome’un hem masaüstü hem de mobil versiyonlarında bildirim süreci daha sessiz şekilde yürütülecek.

Güncellemeyle birlikte Chrome, geri dönüş oranı düşük olan sitelerdeki bildirim gönderme taleplerini otomatik olarak engelleyecek. Bu sitelerden bildirim almak isteyenlerin ise rotalarını Chrome’un ayarlar sekmesine çevirmesi gerekiyor.

Google, Chrome’da kullanıcılara gönderilen taleplerin daha az rahatsız edici hâle gelmesi için uzun süredir çalışıyor. İnternet devinden verilen bilgiye göre, bildirimler pek çok kullanıcının ortak şikayeti hâline gelmiş durumda. Chrome’un resmi blogunda yapılan paylaşımda, “Talep edilmeyen izin istekleri kullanıcıların çalışmalarını bölüyor ve deneyimlerini olumsuz anlamda etkiliyor” ifadesi yer alıyor.

google chrome

Google Chrome bildirimlerle mücadelede yalnız değil

Firefox gibi tarayıcılar da bildirim kirliliğini engellemek için çeşitli girişimlerde bulunuyor. Mozilla’nın Firefox için hazırladığı ve bu hafta içinde dağıtıma çıkan son güncelleme, bildirimlerin kullanıcılar tarafından sevilmediğini gösteren bir araştırma doğrultusunda hazırlanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Clubhouse sohbet odalarının tepesine bağlantı sabitlemeye izin veriyor

Google Chrome’da reklam ve zararlı yazılımlarla ilgili bildirimleri önlemek için de yeni adımlar atılacak. Bu konuya dair bilgiler de yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşılacak.

Facebook yeniden genç kullanıcılara odaklanacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketi içindeki ekipleri genç yetişkinlere hizmet etmeyi esas ilerleme noktası olarak belirlemeye yönlendirdiğini söyledi. Pazartesi günü öğleden sonra yatırımcılarla yapılan...

SharePlay özelliğini getiren iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 yayınlandı

Apple bu akşam iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 güncellemelerinin dağıtımına başladı. Bu yeni sürümle gelen en büyük yenilik SharePlay oluyor. SharePlay, başlangıçta iOS 15'te sunulması...

Huawei FreeBuds Lipstick hızlı inceleme: Hem göze hem de kulağa hitap ediyor

Huawei'nin Viyana'da düzenlediği Nova 9 lansmanında duyurduğu ürünlerden bir tanesi de FreeBuds Lipstick oldu. Aslına bakarsanız, bu ürünün diğerlerinin önüne geçtiğini bile söylemek yanlış...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun