Google Chrome’dan bildirim kirliliğini azaltmak için yeni hamle

Google Chrome için hazırlanan son güncelleme, pek çok kullanıcıyı rahatsız eden tarayıcı bildirimlerinin sayısını azaltacak. Güncellemeyle birlikte Chrome’un hem masaüstü hem de mobil versiyonlarında bildirim süreci daha sessiz şekilde yürütülecek.

Güncellemeyle birlikte Chrome, geri dönüş oranı düşük olan sitelerdeki bildirim gönderme taleplerini otomatik olarak engelleyecek. Bu sitelerden bildirim almak isteyenlerin ise rotalarını Chrome’un ayarlar sekmesine çevirmesi gerekiyor.

Google, Chrome’da kullanıcılara gönderilen taleplerin daha az rahatsız edici hâle gelmesi için uzun süredir çalışıyor. İnternet devinden verilen bilgiye göre, bildirimler pek çok kullanıcının ortak şikayeti hâline gelmiş durumda. Chrome’un resmi blogunda yapılan paylaşımda, “Talep edilmeyen izin istekleri kullanıcıların çalışmalarını bölüyor ve deneyimlerini olumsuz anlamda etkiliyor” ifadesi yer alıyor.

google chrome

Google Chrome bildirimlerle mücadelede yalnız değil

Firefox gibi tarayıcılar da bildirim kirliliğini engellemek için çeşitli girişimlerde bulunuyor. Mozilla’nın Firefox için hazırladığı ve bu hafta içinde dağıtıma çıkan son güncelleme, bildirimlerin kullanıcılar tarafından sevilmediğini gösteren bir araştırma doğrultusunda hazırlanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Amazon, Twitch, Reddit gibi siteleri etkileyen erişim problemi (güncellendi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google Chrome’da reklam ve zararlı yazılımlarla ilgili bildirimleri önlemek için de yeni adımlar atılacak. Bu konuya dair bilgiler de yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşılacak.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....