Google Chrome 86 web uygulamalarını güçlendirecek

Web teknolojileri geçtiğimiz yıllarda etkileyici bir seviyede gelişse de, hâlâ bazı konularda insanların önceliği yerel uygulamalar oluyor. Bu tercihte internet tarayıcılarının yapısı ve virüs tehdidine karşı yoğun bir koruma uygulanması etkili oluyor. Ancak Google Chrome 86 sürümüyle birlikte bu durumu değiştirebilecek yenilikler sunmaya hazırlanıyor.

İnternet devi, Chrome 86’da geliştiricilerin karşısına yeni araçlar çıkaracak. Bu araçlar sayesinde web uygulamalarında çok daha zengin ve güçlü bir deneyim yaşamak mümkün hâle gelecek. Böylelikle yerel uygulamalar ve web uygulamaları arasındaki makas biraz kapanmış olacak.

Bir web sayfasının bir bilgisayarın veya telefonun temel donanımına erişimi tasarımı itibarıyla oldukça kısıtlı. Asi bir Javascript’in sabit diskin veya dokunmatik ekranın kontrolünü ele geçirmesini engellemek adına bu kısıtlamanın olması gerekiyor. Ancak bu durum web uygulamalarının dosya açmak veya kaydetmek gibi basit işleri bile yapmasını engelliyor.

World Wide Web Consortium’a (W3C) sunulan Yerel Dosya Sistemi uygulama protokolü arayüzü (API) bu soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor. Söz konusu sistem sayesinde fotoğraf ve metin editörleri, cihazdaki dosyalara platformdaki yerel dosya diyalogları üzerinden erişilebilecek. Bu sayede web uygulamaları yerel bir uygulama gibi görünecek ve işleyecek.

google chrome 86

Chrome 86 güvenli ödeme onayı için testlere de başlıyor. Web Authentication API üzerine kurulan sistem, bankaların çevrimiçi ödemeler için ihtiyaç duyduğu gereksinimleri karşılamış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
WhatsApp sohbet yedekleri için şifrelemeyi etkinleştirmeye başladı

Google Chrome 86 beta sürümü, WebHD API için de testleri başlatıyor. Bu özellik sayesinde oyun kumandalarının desteklenmesi kolaylaşıyor. Stadia gibi çevrimiçi oyun platformlarının çıktığı bu dönemde bu imkanın varlığı da önem taşıyor.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun