Teknoloji

Google, Bard sohbet botunu geliştirme sözü veriyor

google meet ai

Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin deneysel yapay zekâ (AI) sohbet botu Bard hakkındaki eleştirilere yanıt verdi. Pichai, Bard’ın yakında daha yetenekli PaLM modelleriyle güçlendirileceğine dair söz verdi.

The New York Times’ın Hard Fork podcast’inde yapılan bir röportajda Pichai, “Açıkçası daha yetenekli modellere sahibiz ve Bard’ı bu modellere yükselteceğiz. Mantık yürütme, kodlama ve matematik sorularına daha iyi yanıt verme gibi daha fazla yetenek getirecek. Gelecek hafta boyunca ilerlemeyi göreceksiniz.” dedi.

Pichai, Bard’ın diyalog sunma üzerine odaklanan AI dil modeli LaMDA’nın hafif ve verimli bir sürümü üzerinde çalıştığını belirtti. Bard, 21 Mart’ta kamu kullanıcılarına sunuldu, ancak OpenAI’nin ChatGPT ve Microsoft’un Bing sohbet botu kadar dikkat ve beğeni toplayamadı.

Google CEO’su, Bard’ın sınırlı yeteneklerinin nedenlerinden birinin şirket içindeki temkinli yaklaşım olduğunu öne sürdü. Ayrıca, Google kurucu ortakları Larry Page ve Sergey Brin ile çalışmalar hakkında konuştuğunu doğruladı ve kendisinin “kırmızı alarm” emrini vermediğini, ancak şirkette böyle bir durum olduğunu belirten e-postalar gönderenlerin olduğunu söyledi.

Google Bard ve diğerleri toplum için tehdit olabilir mi?

Pichai, AI gelişiminin hızlı bir şekilde ilerlediği ve toplum için tehdit oluşturabileceği endişelerini de ele aldı. Bu haftanın başlarında, Elon Musk ve AI araştırmacıları tarafından imzalanan bir açık mektup, bu AI sistemlerinin geliştirilmesi üzerinde altı aylık bir duraklama çağrısı yaptı. Pichai, “AI, düzenlemeye değer önemli bir alan” dedi ve mevcut sektörlerdeki düzenlemelerin AI’a özgü yeni yasalar oluşturmaktan daha iyi olduğunu öne sürdü.

Bazı uzmanlar, sohbet botlarının yanlış bilgi yayma eğilimi gibi anında risklerle ilgili endişelerini dile getirirken, diğerleri daha varoluşsal tehditlere dikkat çekti. Pichai, “AI sistemlerinin çok yetenekli olacağı bana çok açık ve AI güvenliği konusunda endişelenmemiz gerekiyor” dedi ve ekledi: “Ölçekte dezinformasyona neden olan bir AI sistemine sahip olabilir miyiz? Evet. AGI (Yapay Genel Zeka) midir? Gerçekten önemli değil. AI güvenliği konusunda neden endişelenmeliyiz? Çünkü bunu öngörmeli ve o anı karşılamak için gelişmelisiniz.”

AI ve teknoloji topluluklarında birçok kişi, OpenAI, Microsoft ve Google gibi şirketler arasında tehlikeli bir yarış dinamiği olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Pichai, bu duraklama çağrısı yapan açık mektupla ilgili olarak, “Bu alanda endişeleri dinlemek önemli. Endişelenmekte haklılık payı olduğunu düşünüyorum… Bu konu, çok tartışma gerektirecek, kimse tüm cevaplara sahip değil, hiçbir şirket her şeyi doğru yapamaz.” dedi.

Bazı uzmanlar, mevcut programların yapay genel zeka (AGI) olarak bilinen, geniş bir görev yelpazesinde insanlar kadar yetenekli sistemlere yaklaştığını öne sürüyor. Pichai, bu konuda “Bu sistemlerin çok, çok yetenekli olacağı açık ve AGI’ye ulaşıp ulaşmamış olmanızın neredeyse hiç önemi yok.” diyerek fikrini belirtti.

Sundar Pichai’nin röportajının tamamını dinlemek ve bir transkriptini okumak için orijinal kaynağı ziyaret edebilirsiniz. Google, Bard chatbot’unu güçlendirmeye yönelik adımlar atarak, AI alanında rekabetin hız kesmeden devam ettiğini gösteriyor. Bu gelişmeler, AI teknolojisinin geleceğine dair daha fazla tartışma ve düşünceyi beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER