En iyi Google arama ipuçları ve püf noktaları

Google, kurulduğu 1998 yılından bu yana uzun bir yol katetti ve internette arama denilince akla gelen ilk yer hâline geldi. Bugün çoğumuz, sık kullandığımız site ve uygulamaları açmak için bile Google’ı kullanıyoruz. Peki, Google’ı ne kadar tanıyorsunuz, arama kutusuna aradığınız kelime veya terimi yazıp sonuçları getirmekten başka hangi özelliklerinden yararlanıyorsunuz. Aşağıda Google ile yaptığınız aramaların verimini artıracak yararlı bir rehber bulunuyor.

Google arama temelleri

Google’daki tüm arama seçeneklerini öğrenmek için saatlerinizi harcamak gibi bir niyetiniz yoksa, endişe etmeyin. Temelleri bildikten sonra, fazla derine inmeden zamandan tasarruf etmeniz mümkün olacaktır. İşte Google arama motorunun bilmeniz gereken temel unsurları:

Yazım denetimi: Yazı yazarken imla hatası yapabilirsiniz, ancak endişelenmeyin. Çünkü akıllı Google sizin yanınızda. Bir kelimeyi doğru şekilde yazmasanız bile, Google onun doğrusunu otomatik olarak karşınıza getirecek ve hatta arama sonucunu da düzeltilmiş kelimeye uygun şekilde yapacaktır.

Web geçmişi: Birçok kullanıcı için arama geçmişinin erişilebilir olması istenen durum değildir. Bu nedenle bulunan ilk fırsatta internet tarayıcısında bulanan göz atma geçmişini temizleme özelliği kullanılır. Ancak bu durum, Google üzerinde yaptığınız aramaların geçmişini silmeye yetmez. Google, web’deki geçmişinizi, sizin verdiğiniz izin doğrultusunda takip eder ve buna uygun olarak sunduğu yeni sonuçları size en uygun hâle getirir. Böylelikle bir arama yaptığınızda, isabetli sonucu bulma ihtimaliniz artar. Aynı zamanda web geçmişi sayesinde, daha önce denk geldiğiniz, ancak adresini unuttuğunuz web sitelerini yeniden bulma olasılığınız artar.

Aramalarınızı basit ve genel tutun: Hayatın her alanında olduğu gibi, burada da en iyi tavsiye, işleri basit tutmanızdır. Eğer bildiğiniz, ancak adından emin olamadığınız bir kırtasiye dükkanını arıyorsanız; o hâlde kırtasiye, şehir adı veya cadde adını yazarak arayın, adını tahmin etmekle uğraşmayın. Böylelikle aradığınız bölgedeki dükkanları listeleyebilir ve buradan aradığınıza daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Dükkan adını tahmin edeyim derken adını yanlış yazabilirsiniz, bu da sizi bambaşka yerlere götürebilir.

Web ile dost kelimeler kullanın: Mümkün olduğu kadar web dostu kelimeler kullanmaya çalışın, aradığınız bilgiyle ilgili terimlerin web’de nasıl yazılmış olabileceğini düşünün. Eğer kullandığınız ve doğru bir kelime, web genelinde fazla kullanılmıyorsa, o hâlde aradığınız sonuçları bulma imkanınız da düşük olacaktır.

Arama terimini kısa tutun: Mümkün olduğu kadar az kelime kullanarak başlayın, daha sonra ihtiyaç duyduğunuz takdirde daha fazla kelime ekleyerek arama sonuçlarını iyileştirin. Eğer ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla kelime eklerseniz, o hâlde sonuçlar da çok dar kapsamlı olabilir. Bu da aradığınızı kaçırmanıza yol açabilir.

Noktalama işaretlerini kullanmanıza gerek yok: Eğer kesme işareti veya virgül gibi noktalama işaretleriyle aranız iyi değilse, üzülmeyin. Google noktalama işaretlerini tanımaz. Bu nedenle onları yazsanız bile, göz ardı edilecektir. Benzer şekilde, arama işlevi büyük veya küçük harflere duyarlı değildi. Bu nedenle büyük ya da küçük harfleri kullanarak arama yapmanız sonuçları değiştirmeyecektir.

Bilgiyi Google’dan hızlıca alın

Google bazı anahtar kelime veya terimlerde, aradığınız bilgiyi herhangi bir web sitesi sonucuna tıklamadan, doğrudan arama sonuç sayfasında karşınıza çıkarır. Arama kutusuna aradığınız bilgiye dair bir arama terimi yazın, sonuçlar da sayfanın en başında görünecektir. İşte Google’dan alabileceğiniz başlıca bilgi grupları:

Dönüştürmeler: Google, herhangi bir ölçü birimini bir başkasına kolaylıkla dönüştürebilir. Yapmanız gereken sadece değeri, ölçü birimlerini arama kutusuna yazmak. Örneğin 5 km kaç m şeklinde bir arama yaparak sonuç sayfasının en başında cevabı alabilirsiniz. Böylelikle bir dönüştürme sitesi arayıp bulduktan sonra, o siteye gidip dönüşümü yapmakla harcanacak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Borsa ve döviz bilgileri: Gerçek zamanlı hisse senedi bilgilerini doğrudan Google arama sonuç sayfasından kontrol edebilirsiniz. Örneğin Türk Hava Yolları için THYAO yazdığınızda, Google Finans üzerinden alınan hisse senedi bilgileri arama sonuç sayfasının en başında gösterilecektir. Benzer şekilde, çapraz döviz hesaplamalarını da Google üzerinden yapabilirsiniz. Örneğin, 25 dolar kaç TL şeklinde yazıp aradığınızda, sonucu sayfanın en başında göreceksiniz.

Hesap makinesi: Eğer hesap makineniz yoksa veya bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuzun hesap makinesi uygulamasını açmaya üşeniyorsanız, o hâlde Google’ın yetenekli hesap makinesi özelliğini kullanabilirsiniz. Google, 2+2 gibi basit toplama işlemlerinden karmaşık matematiksel denklemlere kadar tüm hesaplamaları yapabiliyor.

Sözlük: Google’ın en yararlı araçlarından bir tanesi sözlük. Google, özellikle sık kullanılmadığını düşündüğü kelime sorgularında, o kelimenin anlamını da arama sonuç sayfasının en tepesinde gösteriyor. Örneğin, ücra kelimesini arattığınızda, bu kelimenin “çok uzakta, çok uçta bulunan” anlamını taşıyan bir sıfat olduğunu göreceksiniz.

Gelişmiş Google Arama püf noktaları

Arama kutusunda kullanarak arama kapsamınızı daraltabileceğiniz birçok ek parametre bulunuyor. Uzun vadede zamandan epey tasarruf etmenize olanak sağlayacak bu püf noktalarını dikkate almanızda fayda var:

Dosya türü: Eğer belirli bir doküman arıyorsanız, o hâlde PDF, PPT ya da XLS dosya uzantılarını kullanarak arama yapabileceğinizi bilmelisiniz. Arama teriminizin arkasına filetype: ve üç harfli dosya uzantısını yazmanız yeterli oluyor. Örneğin, Nutuk filetype:pdf şeklindeki bir aramayla Atatürk’ün eserinin PDF formatındaki sonuçlarını görüntüleyebilirsiniz.

Eksik kelimeler veya harfler: Eğer tüm kelimelerini bilmediğiniz bir terimin aramasını yapıyorsanız, Google sizin için boşlukları doldurabilir. Yapmanız gereken tek şey, eksik kelime veya harflerin yerini yıldız işareti (*) ile doldurmak. Arama motoru sizin için cevapları bulacaktır. Şarkı sözlerini arama veya zorlayıcı bulmacaların çözümlerini bulmak için bu özellik birebir görünüyor.

Tırnak içine alınan terimler: Eğer aradığınız anahtar kelime grubu veya terimi tam olarak biliyorsanız, o hâlde bunu tırnak işaretlerinin arasına almak, daha iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Örneğin, “aynalı kemer ince bele” şeklindeki bir anahtar terimle Barış Manço’nun şarkısına ait sonuçlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tabii ki, bu şekilde hedefi tam 12’den vurmak ve ilgili diğer sonuçları gözden çıkarmak gibi bir tehlike de bulunuyor. Örneğin, “George Orwell” şeklindeki bir aramayla, yazarla ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ancak sadece soyadıyla kendisinden bahsedilmiş sonuçları kaçıracaksınız.

İlgili siteler: Eğer sevdiğiniz bir web sitesini bulduysanız, related: yazıp daha sonra da web sitesinin adresini yazarak ilgili web sitelerine de ulaşabilirsiniz. Böylelikle aynı konu için sürekli Google’lamanıza da gerek kalmayacaktır. Öte yandan bir web sitesinde veya bir web sitesi türünde de arama yapabilirsiniz. Bunun için site: yazıp daha sonra site adresini eklemeniz yeterli oluyor. Teknoblog’un kendi arama motoru gayet güzel çalışıyor, ancak site:teknoblog.com yazıp daha sonra da anahtar kelime veya terimi girerek haber ve yazılarımızı Google’da da arayabilirsiniz. Öte yandan site: yazdıktan sonra org veya net yazarak bu uzantıdaki sitelerde de arama yapabilirsiniz.

Önemli kelimeleri vurgulama: Google “ve” gibi kelimeleri genellikle dikkate almaz, ancak bunlar aramanız için önemliyse, o hâlde önüne + işaretini koyarak arama yapabilirsiniz. + v – işaretlerini kullanarak, arama sonuçlarında yer almasını istediğiniz veya istemediğiniz kelimeleri vurgulayabilirsiniz. Örneğin, çikolatalı brownie -kakao şeklindeki bir aramayla, içinde kakao olmayan çikolatalı brownie tariflerini bulabilirsiniz.

Görsel aramalarınızı filtreleyin: Google’da resim arayacağınızı çoktan biliyor olmalısınız. Ancak milyonlarca resim arasında gezinmek çok zahmetli olabilir. Google, aramanızı iyileştirmenize izin veriyor. Görsel sonuçlarını renk veya görsel boyutuna göre filtreleyebileceğiniz gibi, yüz gibi sadece belirli unsurları içeren fotoğraflara göre sonuçları daraltabilirsiniz.

Sinema seanslarını görün: Sinemaya mı gitmek istiyorsunuz? O hâlde sinema veya vizyondaki filmler gibi aramalarla yakınınızda bulunan sinema salonlarını ve filmleri kolaylıkla görebilirsiniz.

Yemek tarifi arama: Eğer bir yemeğin tarifini arıyorsanız, Google’a yemek adını yazmanız yeterli. Örneğin sezar salata yazdığınızda, en başta salatanın tarifini görebilir, aynı zamanda ilgili diğer yemeklerin arama sonuçlarına da ulaşabilirsiniz.

Anlık maç skorları: Takımınızın maçının sonucunu Google üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz. Bunun için arama kutusuna Türkiye Süper Ligi yazmanız yeterli. Bunun dışında tuttuğunuz takımın adını yazarak da onun oynanmakta olan maçının veya oynanmış olan son maçlarının skorlarına ulaşabilirsiniz. Puan durumu da sonuçlar içinde yer alıyor.

Google Görseller’den moda ve alışveriş yardımı: Eğer moda fikirleri aramak ya da satın alacağınız ürünle ilgili araştırmak için Google Görseller’i kullanıyorsanız, Google uygulamasının Android versiyonununda veya mobil internet tarayıcısında ilgili ürünle arama yaptığınızda, satın almaya müsait olan ürünlerin fotoğraflarının yanında “ürün” şeklinde bir etiketin bulunduğunu göreceksiniz. Bu görsellere tıklattığınızda fiyat, inceleme veya uygunluk gibi bilgilere ulaşmanız mümkün olacak. Böylelikle aramanız daha kolay ve verimli hâle gelecek.

Besin değerlerini görün: Yediğiniz yemeklerin size ne kadar enerji verdiğini, hangi maddeyi hangi miktarda barındırdığını görmek için Google’ı kullanabilirsiniz. Örneğin Google’da pilav diye arama yaptığınızda pilavın besin değerleri tablosu sonuçların hemen yanında gösterilecektir.

Google’a karmaşık sorular sorun: Google’a ikinci sorunun cevabını bulmadan önce ilk sorunun cevabını çözmesi gereken karmaşık sorular sorabilirsiniz. Örneğin, Moğollar grubunun üyelerinin doğum tarihlerini öğrenmek istediğinizde, grup üyelerinin adlarını, doğum tarihleriyle birlikte görebilirsiniz.

Resimle arayın: Google Görseller’e bir fotoğraf yükleyin, daha sonra aynı veya benzer fotoğrafları bulun. Bunun için Google Görsel aramada bulunan kamera ikonunu kullanabilirsiniz. Google, size fotoğrafın kaynağını ve diğer detayları da söyleyecektir.

Gelişmiş arama:  Eğer yukarıda verdiğimiz püf noktaları aradığınızı bulmanıza yardımcı olmuyorsa, o hâlde Gelişmiş arama özelliğini kullanarak hariç tutmak istediğiniz terimleri belirleyebilir veya sadece belirli bir dile, bölgeye, siteye veya dosya formatına yönelik sonuçları görüntüleyebilirsiniz.

Google.com.tr sürpriz yumurtaları

Pacman – pacman – Pacman Doodle’ını oynayın.

Barrel Roll –  do a barrel roll – Arama sonuç sayfasına takla attırın.

Zerg Rush – zerg rush – Noktalar arama sonuçlarını yok etmeden önce onları yok edin.

Once in a blue moon – once in a blue moon – “Kırk yılda bir” anlamına gelen deyim, sonuçlarda mavi ayın oluşma sıklığını gösteren frekansı göreceksiniz.

Askew – askew – Arama sonuç sayfasını eğik görün.

Görsel Arama’da Atari Breakout  – atari breakout – Görsel Arama sonuçları içinde Breakout oyununu oynayın.

Google Gravity – google gravity – Google.com.tr ana sayfasında arama kutusuna terimi yazın, daha sonra Kendimi Şanslı Hissediyorum düğmesine tıklayın.

Blink HTML – blink html – Arama sonuçlarında blink ve html kelimeleri yanıp sönsün.

Bletchley Park – bletchley park – Bilgi grafiği bölümünde mekanın adı bir dizi harften oluşan bir şifre olarak göründükten sonra ortaya çıkacaktır.

Solitaire – solitaire – Herkesin favori oyunu solitaire’i arama sonuç sayfasından oynayın.

Tic Tac Toe – tic tac toe – Tic Tac Toe oynayın.

Yılan – yılan oyna – Klasik mobil oyunlardan Yılan’ı oynayın.

Hayvan Seslerihayvan sesleri – Farklı hayvan seslerini çalın.

google arama ipuçları

Spinner – spinner – Arama sonuç sayfasında çıkan çarkı çevirin.

Fidget Spinner – fidget spinner – Fidget çarkını çevirin.

Renk Seçici  renk seçici – İstediğiniz rengin detaylarını görün.

Rastgele Sayı Oluşturma rastgele sayı oluşturma – Rastgele sayı oluşturun.

Nefes Alma Egzersizi –  breathing exercise – 1 dakikalık nefes egzersizi ile rahatlayın.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Oppo A55 5G tanıtıldı: Dimensity 700, 5000 mAh pil

Oppo uygun fiyatlı 5G cihazlarının yanına bir yenisini daha ekledi. Şirketin ana vatanı Çin'de tanıtılan telefon Oppo A55 5G adını taşıyor. Cihazın kalbinde MediaTek...

Huawei Day indirimleri ile sunulan kampanyalar ve fırsatlar

Huawei Online Mağaza'da Huawei Day kapsamında büyük indirim fırsatları ve kampanyalar başladı. Huawei ürünlerinin kampanyalar ile yer alacağı 11-31 Ocak tarihleri arasında sürecek Huawei...

Realme C20 resmiyet kazandı: Helio G35, 5000 mAh pil

Realme, uygun fiyatlı cihazların bulunduğu C serisinin en yeni üyesini gözler önüne çıkardı. İlk olarak Vietnam'da satışa sunulan telefon Realme C20 adını taşıyor. Akıllı...

iPhone 12 ile dünyanın farklı ülkelerinden portreler, manzaralar ve diğer fotoğraflar

Apple'ın iPhone 12 serisi gelişmiş kamera sistemleri ve şirketin deyimiyle "bir akıllı telefondaki en hızlı çip" olan A14 Bionic ile tüm kullanıcılara güçlü bilişimsel...

Microsoft Edge için temalar, uyuyan sekmeler ve şifre yöneticisi

Microsoft bu hafta içinde Edge internet tarayıcısı için yeni ve renkli temalar çıkarıyor. Bunun yanı sıra internet tarayıcısı ve genel PC performansının artmasını sağlayan...

Honor V40 tanıtıldı: Dimensity 1000+, 50 MP kamera

Honor V40, birkaç ertelemenin ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. 5G destekli V40, Honor'un Huawei'den ayrılıp Shenzhen merkezli bir konsorsiyumun kontrolüne geçmesinin ardından tanıttığı...

Linux M1 işlemcili Mac bilgisayarlarda başarıyla çalıştırılıyor

Yeni bir Linux çalıştırma girişimiyle Apple'ın M1 işlemcili Mac bilgisayarlarında Ubuntu ilk kez çalıştırıldı. Güvenlik testi için iOS'in sanallaştırılmış bir versiyonunu sunan Corellium adlı...

Samsung Galaxy S21 Ultra Ön İnceleme: Yeni telefonla ilk 24 saat

Samsung'un geçen perşembe günü Unpacked etkinliğinde duyurusunu gerçekleştirdiği Galaxy S21 serisinin en üst seviyedeki modeli Galaxy S21 Ultra elimize ulaştı. Şu anda ön sipariş...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×