Samsung Galaxy Z Fold 5’te ekran kırışıklığını azaltacak

Samsung Galaxy Z Fold 5 2023’te kullanıcılarla buluşacak. Tasarımda yapılacak değişiklik ile bu telefonun katlanabilir ekranındaki kırışıklığın daha az görünür olması hedefleniyor. Güney Kore merkezli Naver sitesinin haberine göre, Samsung damlacık tarzı menteşe yerine göz yaşı damlası tarzında bir menteşeyi telefona yerleştirecek. Böylelikle ekran kavis yaptığında oluşan kırışıklık azalmış olacak.

Samsung’un katlanabilir ekran kırışıklığını azaltma konusunda yıllar içinde hatırı sayılır bir mesafe kaydettiğini belirtmek gerekiyor. Ancak şirketin dördüncü nesil katlanabilir telefonlarında da bu ekran kırışıklığı fark ediliyor. Hem Z Fold 4 hem de Z Flip 4’te U şeklinde bir menteşe tasarımı mevcut. Böylelikle ekran kapatıldığında daha keskin bir açıdan görünüyor. Bu da ekrandaki kırışıklığı belirginleştiriyor.

Başka üreticiler ekran kırışıklığını azaltmak için söz konusu menteşe tasarımından vazgeçmiş durumda. Örneğin, Oppo Find N2’de ve üçüncü nesil Motorola Razr’da ekran kırışıklığının bir hayli azalmış olması dikkat çekiyor.

Samsung’un göz yaşı damlası şeklindeki menteşe tasarımının patentini 2016’da aldığı, ancak bu tasarımı kullanmak için acele etmediği belirtiliyor. Şirketin ekranı suya dayanıklı hâle getirene kadar beklemeyi seçtiği söyleniyor. 2021 itibarıyla bunu gerçekleştiren Samsung’un yeni tasarımla birlikte de katlanabilir telefonlarına da ayrıcalık kazandırmayı hedefliyor.

Samsung Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5 ne zaman tanıtılacak?

Samsung Galaxy Z Fold 5 ve Z Flip 5’in ağustos ayında tanıtılması öngörülüyor. Ancak kesin tarihi öğrenmek için daha uzun süre beklemek gerekiyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun