Fujifilm X100T dünyanın ilk elektronik telemetre kamerası

fujifilm-x100t-170914-1

Fujifilm bir süredir beklenen yeni kamerası X100T’nin lansmanını Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen Photokina fuarında gerçekleştirdi. X100T dünyanın ilk elektronik telemetreye sahip fotoğraf makinesi olma özelliğini taşıyor.

X100T’den önce çıkan X100S modeli hibrit vizörün avantajlarından yararlanıyordu, ancak Fuji elle odaklamayı yeni bir seviyeye taşımak istemiş olmalı. Bu nedenle yeni kamerasında yeni ve parlak bir elektronik vizöre yer vermiş. Sistem mekanik versiyonun izinden gidiyor ve düzgün şekilde işliyor. Ancak çekilen görüntüler vizörde elektronik olarak gösteriliyor. Bu da odak alanının büyütülmesini ve bunun vizörün sağ alt kısmında gösterilmesini sağlıyor.

Fujifilm X100T’de 16.3 megapiksel X-Trans CMOS IIS sensör bulunuyor. EXR Processor II görüntü işelmcisi de Fujifilm’in söylediğine göre önceki nesile göre iki kat daha hızlı işliyor.

Kamera en yüksek 51200 ISO değerine ulaşıyor, böylelikle gürültü mümkün olduğu kadar azaltılıyor. Hızın Fuji’nin yeni cihazında yaptığı geliştirmelerin merkezinde yer aldığı anlaşılıyor.

Deklanşör elektronik ve tamamen sessiz şekilde çalışıyor. Saniyenin 32 binde biri hızında çekim yapabilen makinenin 0.01 saniye çekim gecikmesi ve 0.5 saniye açılış süresi de fazlasıyla memnun edici.

Makinenin gövdesi döküm magnezyumdan üretilmiş ve tasarım aşamasında sağlamlık da göz önünde bulundurulmuş. X100T’nin oluklu deseni, çeşitli düğme ve halkaları sayesinde makine kolaylıkla kontrol edilebiliyor.

Fujifilm’in “Classic Chrome” adını verdiği yeni film simülasyon modu da farklı tonlar ve derin renkler eşliğinde sinema tadında videolar çekmeye olanak sağlıyor.

Dahili Wi-Fi desteği sayesinde X100T’yi Fujifilm Camera Remote uygulaması yardımıyla Android veya iOS cihazından kontrol etmek mümkün oluyor. Böylelikle makineye dokunmadan, mobil cihaz yardımıyla ayarları kontrol ediliyor, fotoğraf çekimi gerçekleştiriliyor.

Fujifilm X100T kasım ayından itibaren satışa çıkacak. Makinenin yurt dışı satış fiyatı £999.99 / $1,611 / ?1,247 olarak belirlendi.

watchOS 8 İncelemesi

Sonbahar geldi ve Apple, iOS 15 ve iPadOS 15 ile birlikte akıllı saatleri için watchOS 8 güncellemesini yayınladı. Diğer Apple cihazları gibi geniş bir...

Twitter’a yeni yüklenen videoların kalitesi daha iyi olacak

Twitter'ın düşük video kalitesi, platformdaki kullanıcılar için uzun süredir hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak şirket cuma günü geleceğe dair baz umut verici bazı haberler paylaştı....

MacBook Pro daha yüksek çözünürlüklü ekranla yenilenebilir

Apple'ın macOS Monterrey için yayınladığı en son beta sürümü, bir süredir konuşulan 14 ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri için önemli ipuçları barındırıyor....

iPhone 13 ve iPhone 13 Pro modelleri Türkiye’de ön satışa çıktı

Apple'ın 2021 model iPhone 13 serisi telefonları geçen hafta ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelerde ön satışa çıktıktan sonra, bugün itibarıyla mağazalarda satılmaya başladı....

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun