Fujifilm X-H2S İncelemesi

Teknoblog videolarında kullanmaya başladığımız makine ile geçen iki ayın sonundaki izlenimlerimiz inceleme yazısı ve videosunda

google news abone ol

Bir kişiden fotoğraf makinesi veya kamera üreticilerini saymasını isteseniz, akla gelecek ilk markalardan bir tanesi Fujifilm olacaktır. Belki marka, genel kullanıcı popülaritesi anlamında Canon ve Sony gibi rakiplerinin arkasında gelse de, profesyonellerin yakından takip ettiği bir marka ve çıkardığı ürünlerle de bu ilginin karşılığını veriyor. Geçtiğimiz yılın ortalarında tanıtılan ve Türkiye’de de fazla zaman geçmeden satışa sunulan Fujifilm X-H2S, sahip olduğu özelliklerle birçok açıdan Teknoblog’daki ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir makineydi. Üstelik teknoloji yayıncıları arasında da ilgi gören bir makine olması, tam da yeni bir ana kameraya geçiş yapmayı düşündüğümüz bir dönemde kararımızı X-H2S olarak vermemize yardımcı oldu. Bu, diğer yayınlarda görebileceğiniz Fujifilm X-H2S inceleme videoları veya yazılarından farklı olarak doğrudan bizim deneyimlerimize, makinenin ihtiyaçlarımızı ne oranda karşıladığına odaklanıyor. Bununla birlikte, makinenin teknik özelliklerini merak edenler için detaylı bir tabloyu da inceleme makalesinin en sonunda paylaşıyoruz.

Öncelikle Fujifilm X-H2S’ye ulaşma konusunda Fujifilm Türkiye’ye verdiği destekten dolayı teşekkür etmemiz gerekiyor. Sadece gövdesi 2499 dolarlık fiyat etiketine sahip olan bu ürünün Türkiye fiyatı 45 bin TL seviyesinde. Günümüz ekonomi şartlarında yüksek olsa da, gelen vergiler ve kâr marjı düşünüldüğünde, Fujilfilm Türkiye’nin kârdan epey fedakârlık gösterdiğini anlıyoruz.

fujifilm x-h2s inceleme

Meraklıları için detaylı bir teknik özellikler tablosunu paylaşıyoruz, ancak girişte başlıca özelliklerden kısaca bahsedelim. X-H2S, X-Trans CMOS 5 HS beşinci nesil sensöre sahip. 26,1 megapiksel çözünürlüklü sensör, daha hızlı görüntü işleme yetenekleri için okuma hızlarını dört katına çıkaran yığılmış, katmanlı bir yapıya sahip. X-Processor 5 görüntü işlemcisi ise, X-Processor 4’e göre iki kat daha hızlı. Saniyede 40 kareye kadar yüksek hızlı seri çekim yapabilirken 4K çözünürlükte 120 fps ağır çekim video kaydı yapma imkanı da var.

Fujifilm Türkiye, X-H2S’yi üç farklı lens seçeneğiyle paket hâlinde sunuyor. Bunların arasından bizim seçimimiz XF16-80mm lens oldu. Karar vermeden önce YouTube’da gördüğümüz farklı lens incelemelerine ve karşılaştırmalarına göz attık ve sonuçta işimiz için en iyisinin geniş zum aralığına sahip olan bir lens olduğuna karar verdik. Teknoblog stüdyosunda genellikle yakın çekim fotoğraf ve video kayıtları yapıyoruz. Bunu yaparken daha geniş bir görüş alanına sahip olmak önem taşıyor. Bunun dışında, startups.watch’un çeyrek yıl etkinliklerinin canlı yayınlarını da yapıyoruz ve bunu yaparken de sahneye mümkün olduğu kadar iyi şekilde zum yapmak önem taşıyor. İşte bu nedenle XF16-80mm en iyi seçim oluyor. Bu lens f/4 gibi sabit bir diyaframla geliyor. Ayrıca bu değer, XF16-55mm lensin diyaframına göre daha dar ve değişken değil. Belki stüdyo çekimlerinde bu lens daha iyi bir sonuç sağlardı, ancak daha fazla zum yapmaya izin vermemesi ve yüksek fiyatı, tercihimizi XF16-80mm yönünde kullanmamıza neden oldu. Bu seçimden de pişman olduğumuzu söyleyemeyiz.

fujifilm x-h2s inceleme

Fujifilm X-H2S, ürün fotoğraflarında biraz küçük boyutlu görünüyor. Ancak bu APS-C makine, göründüğünden daha büyük boyutlarda ve daha önce kullandığımız DSLR makine olan Canon EOS 70D ile karşılaştırılabilir boyutlara sahip. Rahat biçimde kavranabilen kabzası var. Bunun hemen üstünde çekim tuşu, onun etrafında açma-kapama kontrolü ve video çekim tuşu var. Kabzayı kavradığınız elin baş ve işaret parmaklarıyla rahatlıkla kontrol edebileceğiniz ayar tekerlekleri mevcut. Arkaya doğru ilerlediğimizde, vizörün hemen sağında bir tane monokrom LED ekran var. Bu ekran aydınlık ortamda rahatlıkla görünürken, karanlıkta da rahat görüş sağlaması için arka aydınlatma eklenmiş. Hemen solunda, vizörün yan cephesine yerleştirilmiş tuşa basmanız yeterli. LED ekranın diğer yanında ise ISO, WB (beyaz dengesi) düğmeleri var. Arka tarafta, LED ekranın hemen altına gelen yerde odak kolu ve otomatik odak düğmesi bulunuyor.

X-H2S’nin arkasında 1.62 milyon noktalı ve 3 inçlik. döndürülebilir bir LCD monitör var. 180 derece dönebiliyor, kablolar takılı olsa bile öne bakacak şekilde çevrilebiliyor. Bu sayede yaptığımız çekimlerde kendi görüntümüzü rahatlıkla görmemiz mümkün oluyor. Bu LCD monitörün parlaklığı ve netliği, aynı zamanda büyüklüğü çoğu zaman yeterli oluyor. Yine de, bazı çekimlerde yardımcı olması amacıyla daha büyük boyutlu bir monitör de satın aldık. X-H2S’deki HDMI portuna takarak kolayca görüntü almak mümkün oluyor. Üstelik HDMI Tip A bağlantı noktası kullanıldığı için farklı bir kablo satın almamıza da gerek kalmadı. Etrafta bulunan ve kullanmadımız bir HDMI kablosu yeterli oluyor.

LCD monitör çok kullanışlı ve genel olarak video çekimi yaptığımız için elektronik vizörü neredeyse hiç kullanmıyoruz. Ancak X-H2S’yi daha çok fotoğraf çekimi için kullanacaklar bu birimin kullanışlılığını merak edecektir. 0.5 inçlik, 5.76 milyon noktalı elektronik vizör yüksek bir keskinlik sunuyor. Optik vizörleri aratmayacak bir netlik ve parlaklık var. Hemen soldaki kontrol yardımıyla netlik ayarını yapabilirsiniz. 0.8 kat büyütmeye sahip olan bu vizör 120fps yenileme hızı sayesinde hareketli nesneleri de daha iyi biçimde takip etmeyi sağlıyor. Gözünüzü vizöre yerleştirdiğinizde LCD monitör devre dışı kalıyor. Bir sensör yardımıyla bu durum sağlanıyor, ancak sensörün hassasiyeti biraz yüksek. Monitör üzerinde birtakım kontrolleri yaparken bile ekranın istemeden karardığına tanık oluyoruz. Bir güncelleme ile bu durumun düzeltilmesi yerinde olacaktır.

fujifilm x-h2s inceleme

Vizörün hemen solunda bir mod halkası var. Burada P (Programlı Otomatik), S (Enstantane öncelikli otomatik), A (Diyafram öncelikli otomatik), M (Manuel pozlama) gibi modların yanı sıra video ve kişisel modlar bulunuyor. Video çekimi yaptığımız için genellikle video modunu kullanıyoruz. Ancak inceleme veya ürün listesi çekimlerinde, fotoğraf ve video çekimlerini aynı anda yaptığımız için video yerine kişisel modları tercih ettiğimiz oluyor. Kişisel modlarda beyaz dengesi, ISO ve benzeri ayarları elle belirleyip bunu bir profil olarak atamanız mümkün oluyor. Daha sonra bu ayarları kullanarak fotoğraf ve video arasında bir tutarlılık yakalanıyor. Örneğin mod halkasını C7’ye getirdikten sonra, deklanşör tuşunun hemen yanında yer alan video kayıt düğmesine basarak video çekimine başlamak mümkün oluyor. Tabii ki, ekranı görüntü oranına göre daha alçak bir görüntü oranında çekim yapıldığı için, sahne ayarlamasını çekim tuşuna bastıktan sonra yapmak ya da öncesinde ayarlamayı bunu göz önünde bulundurarak yapmak gerekiyor.

LCD monitörün hemen yanında yön ve ortak işlevli tuşlar var. Yön tuşlarının hemen ortasında Menü düğmesi bulunuyor. Buna bastığınız zaman X-H2S’nin zengin kullanıcı menüsü açılıyor. Epey kalabalık bir menü olduğu için başlangıçta size biraz garip gelebilir, ancak hızlı bir şekilde alışmak ve neyin nerede olduğunu anlamak mümkün oluyor. Yine de, tüm kontrollere ve ayarlara hakim olmak için Fujifilm X-H2S’nin epey kalın ve detaylı olan kullanım kılavuzuna göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada makinedeki tüm tuşların, kontrol tekerlerinin ve diğer unsurların işlevleri, farklı modlara göre nasıl kullanabileceğiniz detaylı biçimde anlatılıyor. Kullanım kılavuzunu buradan da (PDF) paylaşıyoruz.

fujifilm x-h2s inceleme

Fujifilm X-H2S’nin sağ kenarındaki kapağın arkasında iki adet bellek kart yuvası bulunuyor. CFexpress Type B kart yuvası kapasitesi 2 TB’a kadar olan kartları destekliyor. SD kart yuvası ise 2 TB’a kadar kapasiteye sahip SDXC kartları destekliyor. Makinenin sunmuş olduğu yüksek bit hızlı ve kaliteli video kayıt formatlarından yararlanmak için, yüksek veri okuma yazma hızlarını destekleyen, daha yeni standartlardaki kartları tercih etmek yerinde olacaktır. Bunların da fiyatları epey yüksek, üstelik depolama alanı kapasitesi yükseldikçe fiyat da daha yukarı çıkıyor. Eğer bütçenizi düşünüyorsanız, sadece bir SD kart ile idare edebilirsiniz. Ancak ProRes formatında kayıt yapmak istiyorsanız, bunun için bir CFexpress kartı da edinmelisiniz. Bir her iki yuvayı da doldurmak ve ProRes kayıt imkanından da yararlanmak adına 64 GB kapasiteli iki kart tercih ettik. Çeşitli indirimlerle bunların toplam maliyetinin 3000 TL üzerine çıktığını belirtmek gerekiyor.

Menü’de yer alan Video Ayarları bölümünde Medya Kaydı Ayarı adında özel bir seçenek var. Buradan kaydı hangi karta yapacağınızı ve hangi çekim formatını kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Sahip olduğunuz bellek kartına bağlı olarak seçebileceğiniz çekim formatları değişiklik gösterecektir. Çekim formatını seçtikten sonra bit hızını da seçme imkanınız bulunuyor. Söylediğimiz gibi, Apple ProRes formatında kayıt yapmak ve bu formatın sunduğu daha esnek düzenleme imkanlarından yararlanmak için bir CFexpress kart gerekiyor.

Tabii ki, seçmiş olduğunuz formata ve bellek kartınızın sahip olduğu kapasiteye bağlı olarak kayıt süresi de değişiklik gösteriyor. Sözünü ettiğim gelişmiş, yüksek bit hızlı formatlar daha büyük boyutlu video dosyaları ürettiği için genel olarak tek bir karta daha kısa uzunlukta videolar çekebiliyorsunuz. Eğer süre sizin için önemliyse, bu durumda video kalitesinden ödün vermeniz gerekiyor. Neyse ki, X-H2S bu noktada geniş bir yelpaze sunuyor. Daha düşük bit hızlarında ve formatlarda da elde ettiğimiz sonuçların hiç kötü olmadığını söylememiz gerekiyor.

fujifilm x-h2s inceleme

Video çözünürlüğü için de farklı seçenekler var. Maksimum 6K çözünürlükte, 3:2 formatında çekimler yapabilirsiniz. Bu formatın avantajı, 4K çözünürlükte dijital pan yapmak istediğinizde görüntü kalitesinden bir şey kaybetmemiş oluyorsunuz. Ancak çekim yaparken süjeyi iyi biçimde konumlandırmanız gerekiyor ki, 16:9 formatında düzenleme yaptığınızda herhangi bir kayıp meydana gelmesin. Bu arada 17:9 görüntü oranında 4K video kayıt imkanı da bulunuyor. Seçtiğiniz çözünürlüğe göre bit oranı ve kare oranı da değişiklik gösteriyor. 4K çekimlerde 60fps’lik kayıt yapmak mümkünken, 6K çekimde 30fps ile sınırlısınız.

Biz çekimlerimizi genellikle 4K çözünürlükte ve 30fps kare hızında gerçekleştirdik. Hazırlamış olduğumuz inceleme videoları için en uygun kare hızı formatı bu. Eğer günlük çekiyorsanız ve daha gerçekçi bir görünüm istiyorsanız, 50 ya da 60fps seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Fujifilm X-H2S’yi farklı kılan unsurlardan bir tanesi de 4K çözünürlükte, 120fps ağır çekim videolar çekebilmesi. Özellikle inceleme videolarında, cihazları deneyimlediğimiz sırada gösterim yapacağımızda bu modu tercih ediyoruz. Bu tarz ağır çekim videolarda netlik iyi ve etkileyicilik de yüksek seviyede bulunuyor.

Video çekimi sırasında en önemli konulardan biri de netliğin iyi şekilde yapılabilmesidir. Daha önce kullandığımız Canon EOS 70D’de otomatik netleme ihtiyaçlara cevap veremez hâle gelmişti, bu nedenle yaptığımız çekimlerde elle odaklama yapıyorduk. Çekimleri genellikle tek kişi yaptığımız için, kamera arkasına geçip bir odak noktası belirledikten sonra o noktayı tam olarak tutturmak ve oraya konumlanmak her zaman mümkün olmuyor. Fujifilm X-H2S ile birlikte bu gibi sorunlar geride kaldı. Adında yer alan “S” takısının hakkını verecek şekilde, Fujifilm X-H2S hızlı netleme yapıyor. Yüz ve nesne algılama tabanlı otomatik odaklama var. Menü içinde otomatik ve manuel odak için özel bir menü var ve burada birçok seçenek mevcut. MediaMarkt ve bunun gibi açık ortamlarda veya stüdyoda kamera karşısına geçip çekim yapacağımız zaman yüz tanımayı açıyoruz ve otomatik göz takibini seçiyoruz. Böylelikle, odak bozulmadan ve arka planda hemen hemen hiç dalgalanma olmadan düzgün biçimde netleme yapmak mümkün oluyor. Bizim için X-H2S’nin en çok fark yarattığı noktalardan biri bu oldu. Öte yandan cihaz fotoğraflarının çekimlerinde de otomatik odaklama yaparak çok rahat şekilde çalışma imkanı buluyoruz. LCD ekrana dokunup odaklayarak hızlı çekim yapma özelliği de mevcut. Eğer süjeye çok yaklaştırıyorsak ve biraz netlikten ödün vermek mümkünse, bu noktada da manuel odaklama kullanılabiliyor. Fujifilm X-H2S’in ön tarafında, lensin hemen sağ altında yer alan düğme sayesinde odak modunu hızlı şekilde değiştirebilirsiniz.

Video çekimleriyle ilgili memnun edici noktalardan bir tanesi de tek parça video oluşturması. Daha önce kullandığımız Canon EOS 70D, çekilen videoları 17 dakika geçtikten sonra bölüyor. Eğer bir inceleme videosunun anonsu 25-30 dakika oluyorsa, bu durumda iki farklı video dosyası oluşturuluyor ve bu durum da video düzenlemesi sırasında ses ve diğer görüntü ayarlarını her bir parça için ayrı ayrı yapmayı gerektiriyor. Neyse ki, Fujifilm X-H2S sayesinde böyle bir sorunumuz kalmadı.

fujifilm x-h2s inceleme

Fotoğraf veya video çekimi yaparken film benzetimi modlarından yararlanabilirsiniz. Canlı, yumuşak, nostaljik ve bunun gibi farklı filtreler var. Bunlar sayesinde etkileyici fotoğraf veya video çekimleri yapabilirsiniz. ISO, beyaz dengesi ve bunun gibi parametreleri elle ayarlayarak farklı koşullarda dilediğiniz fotoğrafları çekebilirsiniz. Farklı senaryolar için belirlediğiniz çeşitli ayarları mod halkasına ekleyerek bunlara her zaman daha hızlı biçimde erişebilirsiniz.

Pil tarafına geldiğimizde Fujifilm, bu makinenin tek bir şarla ekonomi modunda 720 kare, normal modda 580 kare fotoğraf çekebileceğini belirtiyor. Film çekimine baktığımızda, 6.2K çözünürlükte 120 dakikaya, 4K’da yaklaşık 105 dakikaya, Full HD’de ise yaklaşık 165 dakikaya çıkmak mümkün. Pratikten bir örnek verecek olursak, MediaMarkt için yaptığımız ve içinde birçok ürünün özel plan çekimlerinin bulunduğu bir çekim gününde, makineyi tek bir şarjla iki saate yakın kullandık. Çekimlerin büyük bir kısmını 4K çözünürlükte yaptık. Tabii ki, kullanmadığımız zamanlarda makine otomatik olarak bekleme moduna geçmişti.

İsterseniz yedek pil edinebilirsiniz, ancak makinenin güzel taraflarından bir tanesi, doğrudan üzerindeki USB-C portundan şarj edilebilmesi. Bu sayede bir powerbank bağlayarak makineyi açabilir ve çekimlerinize devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kutusundan çıkan adaptör ve kabloyla, bir akıllı telefon ya da tablet gibi şarj ediliyor. Kablo biraz daha uzun olsa iyi olabilirdi. Bu arada bilgisayara bağlayarak da şarj etmeniz mümkün.

fujifilm x-h2s inceleme

Bilgisayara bağlamak demişken, Fujifilm X-H2S’in güzel yanlarından bir tanesi de bir web kamerası gibi kullanılabilmesi. Ayarlar’da bulunan bağlantı bölümünden çalışma modunu web kamerası olarak seçmeniz yeterli oluyor. M1 Max işlemcili Apple MacBook Pro’ya herhangi bir ek sürücü veya yazılım yüklemeden, kamerayı hızlı şekilde gördük ve ana kamera olarak kullanmaya başladık. Üstelik çalışma sırasında makine gücü bilgisayardan aldığı için kapanma da olmuyor. Yani, uzun sürecek canlı yayınları da bu makineyle yapabilirsiniz. Biz de startups.watch için gerçekleştirdiğimiz fiziksel etkinlik canlı yayınını Fujifilm X-H2S ile gerçekleştirdik. Makinenin otomatik kapanma özelliğini kapatmak önemli, aksi takdirde bir süre sonra makine kendiliğinden devre dışı kalıyor. Üç saati aşan bir canlı yayını, sadece 15 dakikalık bir ara vererek rahatlıkla gerçekleştirdik. Üstelik bu zaman zarfında makinede, aşırı ısınma kaynaklı bir kapanma olmadı. Bu arada isteyenler için, LCD monitörün yerleştiği yuvaya takılan harici fan aksesuarı da satılıyor.

Fujifilm X-H2S’de bir adet HDMI portunun olduğunu söylemiştik. Bu, sol taraftaki bir kapak arkasına gizlenmiş. Aynı tarafta 3.5mm mikrofon girişi ve kulaklık çıkışı var. Bunların her biri ayrı kapakların ardında bulunuyor. USB-C portu da burada, ayrı bir kapak arkasında yer alıyor.

Fujifilm X-H2S İncelemesi
fujifilm x-h2s inceleme

Video çekimlerinde genellikle harici mikrofon kullandık. Dahili mikrofon da ortam seslerini kaydetmede başarılı, ancak vlog gibi çekimlerde veya anons çekimlerinde yaka mikrofonu veya el mikrofonu kullanmak yerinde olur. Öte yandan X-H2S ile birlikte, bununla uyumlu olan SmallRig marka kafesi de satın aldık. Bu kafes makineyi düşme ve bunun gibi durumlarda tampon vazifesi görerek koruyor. Bunun yanı sıra, dört bir yanında yer alan yuvalar sayesinde farklı ekipmanları daha rahat bağlamak veya makineyi tripoda dik biçimde yerleştirerek rahat biçimde Reels veya Shorts videoları çekmek de mümkün oluyor.

Fujifilm X-H2S’nin sunduğu fotoğraf ve video kalitesi seçmiş olduğunuz lense ve yaptığınız ayarlara göre değişiklik gösterecektir. Video çekimi tarafında ne gibi farklılıklar sunduğunu, Teknoblog YouTube kanalında yer alan ve son iki ay içinde yayınladığımız 4K videolara bakarak anlayabilirsiniz. Hızlı ve tutarlı netleme yapması, 4K/120fps ağır video çekim imkanı, bilgisayarla kolay bağlantı imkanı ve bir powerbank ile kullanılabilmesi, Fujifilm X-H2S’nin işlerimizde fark yaratmasını sağladı.

 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
 • Fujifilm X-H2S İncelemesi
Fujifilm X-H2S Özellikleri
Lens BağlantısıFUJIFILM X mount
Görüntü Sensörü23.5mm x 15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS 5 HS Stack Layer Sensör
Etkin Piksel Adedi26.16 milyon piksel
Sensör Temizleme Sistemi Ultra Sonic Vibration
Görüntü İşleme MotoruX-Processor 5
Depolama MedyasıSD Card (-2GB) 
SDHC Card (-32GB) 
SDXC Card (-2TB) 
UHS-I 
UHS-II 
Video Speed Class V90 
CFexpress Type B Card (-2TB) 
Uyumluluk için bu adrese bakabilirsiniz: https://fujifilm-x.com/support/compatibility/cameras/
Dosya Formatı – Fotoğraf DCF : Design rule for Camera File system (DCF2.0) uyumlu. 
JPEG : Exif Ver.2.32 
HEIF : 4:2:2 10bit 
RAW : 14bit RAW (RAF orijinal format) 
TIFF : 8bit / 16bit RGB (Yalnızca makine dahili Raw dönüşümü) 
*Exif 2.32 en iyi baskı için çeşitli çekim bilgilerini içeren bir dijital kamera formatıdır.
Kayıt Edilen Piksel Sayısı [L]3:2 : 6240 x 4160 
16:9 : 6240 x 3512 
1:1 : 4160 x 4160
Kayıt Edilen Piksel Sayısı [M]3:2 : 4416 x 2944 
16:9 : 4416 x 2488 
1:1 : 2944 x 2944
Kayıt Edilen Piksel Sayısı [S]3:2 : 3120 x 2080 
16:9 : 3120 x 1760 
1:1 :2080 x 2080
Panorama [L]Dikey : 9600 x 2160 
Yatay : 9600 x 1440
Panorama [M]Dikey : 6400 x 2160 
Yatay : 6400 x 1440
ISO (Fotoğraf)Standard Çıkış : AUTO1 
AUTO2 
AUTO3 
ISO160~12800 (1/3 adım) 
Gelişmiş Çıkış : ISO80 
ISO100 
ISO125 
ISO25600 
ISO51200
ISO (Film)Standard Çıkış : AUTO 
ISO160~12800 (1/3 adım) 
Gelişmiş Çıkış : ISO25600
Pozlama KontrolüTTL 256-bölge ölçüm 
Çoklu 
Nokta 
Ortalama 
Merkez ağırlıklı
Pozlama ModuP (Program AE) 
A (Diyafram öncelikli AE) 
S (Enstantane öncelikli AE) 
M (Manüel Pozlama)
Pozlama TelafisiFotoğraf : -5.0EV~+5.0EV 1/3EV adım 
Film : -2.0EV~+2.0EV 1/3EV adım
Görüntü Sabitleme Sistemi (IBIS)Mekanizma : 5 eksen telafili görüntü sensörü kaydırma mekanizması 
Telafi etkisi : 7.0 stop 
*CIPA standardlarına göre 
*Yalnızca eğim/yalpalama sarsıntısı 
*XF35mmF1.4 R lens takılı 
Dijital Görüntü Sabitleme : Var (sadece film modu) 
IS MODU ARTIRMA : Var (sadece film modu)
Obtüratör TürüOdak düzlemli obtüratör
EnstantaneMekanik Obtüratör : 
P mod : 4san. – 1/8000san. 
A mod : 30san. – 1/8000san. 
S/M mod : 15dak. – 1/8000san. 
Bulb : azm. 60dak. 
Elektronik Obtüratör : 
P mod : 4san. – 1/32000san. 
A mod : 30san. – 1/32000san. 
S/M mod : 15dak. – 1/32000san. 
Bulb : 1san. Sabit 
Elektronik Ön Perde Obtüratörü: 
P mod : 4san. – 1/8000san. 
A mod : 30san. – 1/8000san. 
S/M mod : 15dak. – 1/8000san. 
Bulb : azm. 60dak. 
Mekanik + Elektronik Obtüratör : 
P mod : 4san. – 1/32000san. 
A mod : 30san. – 1/32000san. 
S/M mod : 15dak. – 1/32000san. 
Bulb : azm. 60dak. 
*Mekanik obdüratör işleme sınırı: 1/8000san. 
E-ön + Mekanik Obtüratör: 
P mod : 4san. – 1/8000san. 
(GFX: Elektronik ön perde obtüratörü) 
A mod : 30san. – 1/8000san. 
S/M mod : 15dak. – 1/8000san. 
Bulb : azm. 60dak. 
*Elektronik ön perde obdüratörü işleme sınırı: 1/8000san. 
Film : 
6.2K : 1/8000san. – 1/24 san. 
DCI4K/4K : 1/8000san. – 1/4 san. 
FHD : 1/8000san. – 1/4 san. 
*Kare oranından daha yavaş enstantane seçilemez. 
Flaş için eşzamanlı enstantane : 
Mekanik Obtüratör : 1/250san. veya daha yavaş 
Elektronik Obtüratör : 1/125san. veya daha yavaş 
Seri ÇekimlerCH elektronik obtüratör : yakl. 40fps 
Kayıt edilebilir kare adedi: 
JPEG : 184 kare 
Sıkıştırılmış RAW : 175 kare 
Kayıpsız sıkıştırılmış RAW : 170 kare 
Sıkıştırılmamış RAW : 140 kare 
CH elektronik obtüratör : yakl. 30fps 
Kayıt edilebilir kare adedi: 
JPEG : 1000+ kare 
Sıkıştırılmış RAW : 270 kare 
Kayıpsız sıkıştırılmış RAW : 250 kare 
Sıkıştırılmamış RAW : 180 kare 
CH elektronik obtüratör : yakl. 20fps 
Kayıt edilebilir kare adedi: 
JPEG : 1000+ kare 
Sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Kayıpsız sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Sıkıştırılmamış RAW : 800 kare 
CH elektronik obtüratör : yakl. 15fps 
Kayıt edilebilir kare adedi: 
JPEG : 1000+ kare 
Sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Kayıpsız sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Sıkıştırılmamış RAW : 1000 kare 
CH mekanik obtüratör : yakl. 15fps 
Kayıt edilebilir kare adedi: 
JPEG : 1000+ kare 
Sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Kayıpsız sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Sıkıştırılmamış RAW : 1000 kare 
CH mekanik obtüratör : yakl. 10fps 
Kayıt edilebilir kare adedi: 
JPEG : 1000+ kare 
Sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Kayıpsız sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Sıkıştırılmamış RAW : 1000+ kare 
CL mekanik obtüratör : yakl. 8fps 
Kayıt edilebilir kare adedi: 
JPEG : 1000+ kare 
Sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Kayıpsız sıkıştırılmış RAW : 1000+ kare 
Sıkıştırılmamış RAW : 1000+ kare 
Ön çekim : Elektronik obtüratör : yakl. 40fps 
Kayıt edilebilir kare adedi : 
Yarım basıldığında : 40 kare 
Tam bastıktan sonra : 110 kare 
Toplam : 150 kare 
Ön çekim : Elektronik obtüratör : yakl. 30fps 
Kayıt edilebilir kare adedi : 
Yarım basıldığında : 30 kare 
Tam bastıktan sonra : 1000+ kare 
Ön çekim : Elektronik obtüratör : yakl. 20fps 
Kayıt edilebilir kare adedi : 
Yarım basıldığında : 20 kare 
Tam bastıktan sonra : 1000+ kare 
Ön çekim : Elektronik obtüratör : yakl. 15fps 
Kayıt edilebilir kare adedi : 
Yarım basıldığında : 15 kare 
Tam bastıktan sonra : 1000+ kare 
*Kaydedilebilir kare sayısı, cold start başlangıcında CFexpress Type B kartına göre hesaplanır 
*Kayıt edilebilen kare adedi kayıt medyasına bağlıdır. 
*Seri çekimin hızı çekim çartlarına ve çekim karelerine bağlıdır.
Dizi çekimlerAE Dizisi : 
2 kare 
3 kare 
5 kare 
7 kare 
9 kare 
*1/3EV adımlar, azm. ±3EV adım 
Film benzetimi dizisi : 3 tür film benzetimi seçilebilir 
Dinamik alan dizisi : 
100% 
200% 
400% 
ISO duyarlılığı dizisi : 
±1/3EV 
±2/3EV 
±1EV 
Beyaz Dengesi Dizisi : 
±1 
±2 
±3 
Odak Dizisi : 
AUTO 
MANUAL 
Çoklu pozlama : 
Var (azm. 9 kare) 
Eklemeli 
Ortalama 
Aydınlık 
Karanlık 
HDR Mod : 
AUTO 
200% 
400% 
800% 
800% + 
Gelişmiş filtre : 
Oyuncak kamera 
Minyatür 
Pop renkler 
Parlaklık vurgulama 
Gölge vurgulama 
Dinamik tonlar 
Yumuşak odaklama 
Kısmi renkler (Kırmızı / Turuncu / Sarı / Yeşil / Mavi / Mor)
OdaklamaMod : 
Tek AF 
Sürekli AF 
MF 
Tür : Zekî melez AF (TTL kontrast AF / TTL faz keşifli AF) 
Düşük ışık performansı 
Kontrast : -4.0EV 
XF50mmF1.0 takılı 
AF çerçeve seçimi : 
Tek nokta AF : 13×9 / 25×17 (değiştirilebilir AF çerçevesi büyüklüğü değiştirilebilir) 
Bölge AF : 3×3 / 5×5 / 7×7 117 alan içinden 13×9 bölmeler ile 
Geniş/izleme AF : Var (AF-S: Geniş / AF-C: İzleme) 
Hepsi : Var 
Yüz/göz keşfi : Var 
Konu keşfi : Var (Hayvan / Kuş / Otomobil / Motosiklet / Bisiklet / Uçak / Tren)
FlaşEF-X8 
Rehber sayı : yakl. 11 (ISO200·m) / yakl. 8 (ISO100·m) 
Senk. Modu 
1. Perde 
2. Perde 
Flaş Modu 
TTL (TTL AUTO / STANDARD / SLOW SYNC. ) 
MANÜEL 
YÖNETİCİ 
KAPALI 
Shoe mount flaş 
Senk. Modu 
1. Perde 
2. Perde 
AUTO FP (HSS) 
Flaş Modu 
TTL (TTL AUTO / STANDARD / SLOW SYNC. ) 
MANÜEL 
ÇOKLU *EF-X500 takılı olduğunda 
KAPALI 
Senkronize terminal 
Senk. Modu 
1. Perde 
2. Perde 
Flaş Modu 
MANÜEL 
Flaş AyağıEvet (Özel TTL Flaş uyumlu)
VizörEVF : 
0.5 inch OLED Renkli Vizör 
yakl. 5.76 milyon noktalı 
Bakış alanı ile kapsama alanı karşılaştırması : yakl. 100% 
Göz noktası : yakl. 24mm (vizör merceğinden itibaren) 
Dioptri ayarı : -5~+3m-1 
Büyültme : 0.80x 50mm lens ile (35mm eşdeğer) sonsuzda ve Dioptri ayarı -1.0m-1 
Çarpraz bakış açısı : yakl. 40° (Yatay bakış açısı: yakl. 32° ) 
Dahili, Göz sensörü
LCD monitör3.0 inch Açılabilir Dokunmatik Renkli LCD Ekran 
Kenar oranı : 3:2 
Nokta adedi : yakl. 1.62 milyon noktalı
Dokunmatik modÇekim modu : 
Çekim 
AF 
Odak alanı 
KAPALI 
Çift tıklama ayarı(ON/OFF) 
Dokunmatik işlev ayarı(ON/OFF) 
EVF dokunmatik ekran alan ayarı 
Gösterim modu : 
Kaydırma 
Kısma / Açma 
Çift tıklama 
Sürükleme
Üst LCD monitör1.28 inç Monokrom LCD Monitör 
Kenar oranı : 1:1 
Nokta adedi : 128×128-nokta 
Film çekimiDosya formatı 
MOV 
Apple ProRes 422 HQ, Linear PCM (Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) 
Apple ProRes 422, Linear PCM (Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) 
Apple ProRes 422 LT, Linear PCM (Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) 
HEVC/H.265, Linear PCM (Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) 
MPEG-4 AVC/H.264, Linear PCM (Stereo sound 24bit / 48KHz sampling) 
MP4 
MPEG-4 AVC/H.264, AAC 
Film sıkıştırma : 
All Intra 
Long GOP 
6.2K(3:2) 
Dosya büyüklüğü : 6240 x 4160 
Kare oranı : 
29.97p 
25p 
24p 
23.98p 
Bit oranı : 
720Mbps 
360Mbps 
200Mbps 
100Mbps 
50Mbps 
DCI4K(17:9) 
Dosya büyüklüğü : 4096 x 2160 
Kare oranı : 
59.94p 
50p 
29.97p 
25p 
24p 
23.98p 
Bit oranı : 
720Mbps 
360Mbps 
200Mbps 
100Mbps 
50Mbps 
4K(16:9) 
Dosya büyüklüğü : 3840 x 2160 
Kare oranı : 
59.94p 
50p 
29.97p 
25p 
24p 
23.98p 
Bit oranı : 
720Mbps 
360Mbps 
200Mbps 
100Mbps 
50Mbps 
Full HD(17:9) 
Dosya büyüklüğü : 2048 x 1080 
Kare oranı : 
59.94p 
50p 
29.97p 
25p 
24p 
23.98p 
Bit oranı : 
720Mbps 
360Mbps 
200Mbps 
100Mbps 
50Mbps 
Full HD(16:9) 
Dosya büyüklüğü : 1920 x 1080 
Kare oranı : 
59.94p 
50p 
29.97p 
25p 
24p 
23.98p 
Bit oranı : 
720Mbps 
360Mbps 
200Mbps 
100Mbps 
50Mbps 
DCI4K(17:9) High speed rec. 
Dosya büyüklüğü : 4096 x 2160 
Kare oranı : 
120p 
100p 
Bit oranı : 
720Mbps (kayıt) 
360Mbps (kayıt) 
200Mbps (kayıt) 
4K(16:9) High speed rec. : 
Dosya büyüklüğü : 3840 x 2160 
Kare oranı : 
120p 
100p 
Bit oranı : 
720Mbps (kayıt) 
360Mbps (kayıt) 
200Mbps (kayıt) 
Full HD(17:9) High speed rec. : 
Dosya büyüklüğü : 2048 x 1080 
Kare oranı : 
240p 
200p 
120p 
100p 
Bit oranı : 
720Mbps (kayıt) 
360Mbps (kayıt) 
200Mbps (kayıt) 
Full HD(16:9) High speed rec. : 
Dosya büyüklüğü : 1920 x 1080 
Kare oranı : 
240p 
200p 
120p 
100p 
Bit oranı : 
720Mbps (kayıt) 
360Mbps (kayıt) 
200Mbps (kayıt) 
*Film kaydetmek için, UHS Hız Sınıfı 3 veya üzeri olan bir CFexpress B Tipi kart veya SD bellek kartı kullanın. 
*360 Mb/sn’de film kaydetmek için, Video Hızı Sınıfı 60 veya daha yüksek olan bir CFexpress B Tipi kart veya SD bellek kartı kullanın. 
*720 Mb/sn’de film kaydetmek için, Video Hızı Sınıfı 90 veya daha yüksek olan bir CFexpress B Tipi kart veya SD bellek kartı kullanın. 
*Seçilebilir bit hızı, ayara bağlı olarak değişecektir. 
*Apple ProRes codec bileşeni yalnızca CFexpress Type B kartına kaydedilebilir 
*Apple ProRes codec bileşeni için bit hızı seçilemez. 
*Kayıt süresi ısı ve/veya çekim şartlarına göre kısalabilir.
Film benzetimi modu19 mod 
PROVIA/Standard 
Velvia/Vivid 
ASTIA/Soft 
Classic Chrome 
PRO Neg.Hi 
PRO Neg.Std 
Classic Neg. 
Nostalgic Neg. 
ETERNA/Cinema 
ETERNA BLEACH BYPASS 
ACROS 
ACROS + Ye Filter 
ACROS + R Filter 
ACROS + G Filter 
Black & White 
Black & White + Ye Filter 
Black & White + R Filter 
Black & White + G Filter 
Sepia
Monokromatik Renk Var
Kum (Gren) EfektiSertlik : GÜÇLÜ, CILIZ, KAPALI 
Boyut : BÜYÜK, KÜÇÜK
Color Chrome EfektiGÜÇLÜ, CILIZ, KAPALI 
Color chrome MaviGÜÇLÜ, CILIZ, KAPALI 
Dinamik alan ayarıFotoğraf 
AUTO / 100% / 200% / 400% 
ISO sınırlama 
DR100%: sınırsız?DR200%: ISO320 veya üstü?DR400%: ISO640 veya üstü 
Film 
100% / 200% / 400% 
ISO sınırlama DR100%: sınırsız?DR200%: ISO320 veya üstü?DR400%: ISO640 veya üstü 
Beyaz dengesiAuto : 
Beyaz önceliği 
Auto 
Ortam önceliği 
Kişisel : 
Kişisel1 – 3 
Renk ısısı seçimi : 
2500K~10000K 
Ön ayar : 
Gün ışığı 
Gölge 
Floresan ışığı-1 
Floresan ışığı-2 
Floresan ışığı-3 
Akkor ışık 
Su altı
Berraklık ayarı ±5 adım 
Otomatik çekim 10san. 
Zaman aralıklı çekimler Var (ayar : Aralık, çekim adedi, başlama zamanı, Aralıklı çekim pozalamsını yumuşatma) 
Kablosuz alıcıStandart : IEEE802.11a/b/g/n/ac (standart kablosuz protokolü) 
Şifreleme : WEP/WPA/WPA2 karışık mod 
Erişim modu : Altyapıe
Bluetooth®Standart : Bluetooth Ver. 4.2 (Bluetooth low energy) 
İşlem frekansı (Merkez frekansı) : 2402?2480MHz 
TerminalDijital arayüz : USB Type-C (USB3.2 Gen2x1) 
HDMI çıkış : HDMI connector (Type A) 
Diğer : 
ø3.5mm, stereo mini connector (Mikrofon) 
ø3.5mm, stereo mini connector (Kulaklık) 
ø2.5mm, Uzaktan kumanda bağlantısı 
Hot shoe 
Senkronize terminal 
Güç kaynağıNP-W235 Li-ion batarya (dahili) 
Pil ömrü – fotoğraf 
Economy Mod : yakl. 720 kare 
Normal Mod : yakl. 580 kare 
*XF35mmF1.4 R takılı olduğunda 
Geçerli pil ömrü – film çekimi : 
6.2K 
yakl. 90dak. (29.97p) 
4K yakl. 70dak. (59.94p), yakl. 60dak. (120p) 
Full HD yakl. 95dak. (59.94p) 
*Yüz tanımı KAPALI 
Uzatmalı pil ömrü – film çekimi : 
6.2K yakl. 120dak. (29.97p) 
4K yakl. 105dak. (59.94p) 
Full HD yakl. 165dak. (59.94p) 
*Yüz tanımı KAPALI 
*CIPA Standardına göre tam şarjlı olarak çekilebilecek yaklaşık kare sayısı veya film kayıt süresi.
BoyutlarGenişlik : 136.3mm 
Yükseklik : 92.9mm 
Derinlik : 84.6mm 
(Minimum Derinlik) : (42.8mm)
Ağırlık Batarya ve bellek kart dahil : yakl. 660g 
Batarya ve bellek kart hariç : yakl. 579g 
İşleme şartları İşleme ısısı : -10?~+40? 
İşleme nemliliği : 10% – 80% (yoğuşmasız) 
Açılma süresiyakl. 0.49san. 
Dahili aksesuarlarLi-ion batarya NP-W235S 
AC güç adaptörü AC-5VJ 
Fiş adaptörü 
USB kablo 
Omuz askısı 
Gövde kapağı 
Hot shoe kapağı 
Dosya vericisi/dikey batarya tutağı konektörü kapağı 
Hafıza kartı yuvası kapağı 
Sync terminal kapağı 
Soğutma fan bağlantısı kapağı 
Kablo koruyucu 
Türkçe Kullanım kılavuzu

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

00:08:47

Samsung Galaxy M34 5G İncelemesi

00:19:40

TECNO PHANTOM V Fold İncelemesi

iOS 17 İncelemesi

00:20:33
00:20:31