Realme Dynamic Island benzeri bir işlevi kendi telefonlarına getirecek

google news abone ol

Çinli telefon üreticisi Oppo’nun bir alt markası olan Realme, Apple’ın Dynamic Island’ını klonlayan ilk Android cihaz üreticisi olabilir. Bir şirket yöneticisinin paylaştığı ve hemen sonrasınsa sildiği tweet ile sızan bir animasyon bu beklentinin kanıtları arasında sayılıyor. Bu, Apple’ın Dynamic Island’ın kopyalanmaya değer olduğunu kanıtlamış gibi göründüğü bir zamanda geldi, çünkü bu kullanıcı arayüzü birimi en sonunda üçüncü taraf uygulamalardan da destek görmeye başlamıştı.

Öte yandan bu gelişme kendi başına da çok şaşırtıcı sayılmaz. 9to5Google’ın işaret ettiği gibi, Realme geçtiğimiz eylül ayında Dynamic Island’ı benzerini yapmak istediğini herkese söylemişti. O zamandan beri “Mini Capsule” adı verilen bir özelliğin üzerinde çalışıldığı biliniyordu. Kaldırılan tweet’teki bir fotoğraf, ekranın üst kısmında, Oppo’nun SuperVOOC şarj logosunun görüntülendiği hap şeklinde bir kullanıcı arayüzü öğesi gösteriyor. Güvenilir sızıntı kaynağı OnLeaks tarafından Smartprix aracılığıyla paylaşılan animasyon da, kapsülün şarj durumu bilgilerini görüntülemek için genişleyip daraldığını gösteriyor.

Bu arada, Apple’ın Dynamic Island’ı, iPhone 14 Pro ve Pro Max ile birlikte sunulduğundan bu yana bir tür yer tutucu görevini görüyor. Aslında daha önce ekranın ortasında, dikkat dağıtıcı biçimde gösterilen bazı uyarılar ekranın üstüne, fazla göze batmayacak biçimde yerleştirildi. Bu alan, AirPods’unuzun pili azaldığında size uyarı vermek gibi birkaç ilginç şey yapıyor. Ancak çoğunlukla, üçüncü taraf uygulama üreticilerinin bunu iOS 16.1 ile birlikte yayınlanan Live Activities API’si ile kullanması bekleniyordu.

Bazı popüler uygulamalar devreye girdikçe Dynamic Island’ın kullanılabilirliği de artıyor. Uber, mobil uygulamayı açık tutmadan çağırdığınız aracın kaç dakika uzaklıkta olduğu gibi şeyleri görebilmeniz için Dynamic Island’ı kullanan bir uygulama güncellemesi yayınlıyor. Ayrıca Google Haritalar, “önümüzdeki aylarda” Live Activities API desteğini de ekleyecek. Bu, Apple Haritalar’ın bu özelliği kullandığı şekilde Dynamic Island’da adım adım yol tarifleri anlamına gelebilir.

Bu arada kendi cihaz üreticisinin benzer Dynamic Island biçimlerini sunmasını bekleyinceye kadar, Android cihaz sahipleri bir uygulama indirerek bu işlevin sağladıklarının benzerlerini kendi cihazlarında hemen kullanmaya başlayabilirler.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER