Foxconn ABD ve Tayland’da elektrikli otomobil fabrikası açacak

google news abone ol

Foxconn elektrikli otomobil üretimi konusundaki planlarında ciddileşiyor. Şirket yatırımcılarla son çeyreğin finans raporunu değerlendirdiği toplantıda 2022’de ABD ve Tayland’da elektrikli otomobil fabrikası kurmayı planladığını açıkladı. Fabrikalarda üretimin başlaması içinse 2023 işaret edildi.

Foxconn’un elektrikli otomobil üretimiyle ilgili planları bununla da sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. Şirketin başkanı Liu Young-way, Avrupa’daki potansiyel fabrika konumları için de görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Foxconn’un ABD’deki fabrikasında aralarında Fisker’in de bulunduğu markalar için elektrikli otomobil üretimi yapılacak. İki şirket konuyla ilgili anlaşmayı geçtiğimiz mayıs ayında imzalamıştı. Foxconn’un 2023’ün sonu itibarıyla Fisker’in otomobillerini üretmeye başlaması planlanıyor. “Project Pear” (Armut Projesi) isimli girişime ortak yatırım yapan iki şirket, geliri de paylaşacak.

Foxconn’un ABD’deki fabrikası için aralarında Wisconsin’in de bulunduğu üç eyaletle görüştüğü belirtildi. Şirket, Wisconsin’de bulunan mevcut fabrikasıyla ilgili planlarını ciddi ölçüde küçültmüştü. Liu, elektrikli otomobil üretimini bu fabrikada gerçekleştirebileceklerini belirtti.

Foxconn Tayland’daki fabrikasını ise ülkenin gaz ve petrol devi PTT ile birlikte kuracak. Bu fabrikada yılda 200 bin elektrikli otomobil üretilmesi planlanıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR