Ford sürücüsüz otomobil kontrolünü mobil oyuna dönüştürebilir

Gelecekte sürücüsüz otomobiller direksiyonun tamamen tasarımdan çıkarılmasını mümkün kılacak kadar güvenli olabilir. Ancak kimi zaman yolculardan birinin kontrolü almasını gerektirecek bir senaryonun ortaya çıkması da ihtimaller dahilinde yer alıyor. Ford sürücüsüz otomobil kontrolünde gerekli olabilecek müdahalelerin adeta bir mobil oyun gibi telefon üzerinden yapılabilmesi fikrini değerlendiriyor.

Şirket bunun için ABD’de iki farklı fikrin patentini aldı. Bu patentlerden ilki, Real Racing 3 ve benzeri oyunlardaki gibi bir sürüş sistemini işaret ediyor. Söz konusu sistemde telefon bir direksiyonmuş gibi hareket ettirilip kullanılabiliyor. Telefonun ivmeölçer ve jiroskopu da ön lastiklerin kontrolünü sağlıyor. Ford’un patenti sezgisel bir deneyim vadetse de, kocaman bir arabayı küçük bir telefonla kontrol etme fikrinin kulağa biraz ürkütücü geldiğini söylemek gerekiyor.

İkinci modda ise kullanıcıların önündeki mobil cihazın ekranında bir direksiyon beliriyor. Söz konusu direksiyon, parmak hareketleriyle kontrol ediliyor.

Her iki modda da sürücülere otomobilin kontrolü tamamen teslim edilmeyecek. Hızlanma veya yavaşlamanın kontrolü yine otonom sistemde olacak. Sürücü sadece aracın istikametini belirleyecek. Bunun otonom sistemin fark edemediği bir şerit değişikliğini veya özel bir araziye girişi mümkün kılacağı söylenebilir.

Ford sürücüsüz otomobil teknolojisine büyük yatırım yapıyor

Ford sürücüsüz otomobil teknolojisine en büyük önemi veren şirketler arasında bulunuyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana sürücüsüz otomobiller için çıkarılabilir direksiyon ve pedallar üzerinde çalışan Ford, son olarak geçtiğimiz yaz sürücüsüz otomobil birimini bağımsız bir şirkete dönüştürmüştü.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER