Firefox Reality sanal ve artırılmış gerçeklik başlıklarına özel internet tarayıcısı olacak

firefox reality

Mozilla bağımsız sanal ve artırılmış gerçeklik başlıkları için yeni bir internet tarayıcısı üzerinde çalışıyor. Bu da Firefox’un yapımcısının VR ve AR teknolojilerine olan ilginin kısa zaman içerisinde sönmeyeceğini düşündüğünü gösteriyor.

Mozilla, konuyla ilgili olarak yayınladığı blog yazısında, web’in geleceğinin sanal ve artırılmış gerçeklik ile yoğun biçimde iç içe geçeceğini ve geleceğin internet tarayıcıları içerisinde yaşanacağını söylüyor. İnternet tarayıcısı ise Firefox Reality adını taşıyor.

VR ve AR ya da Mozilla’nın deyimiyle “karma gerçeklik” için sıfırdan tasarlanan Firefox Reality bağımsız başlık takan kullanıcıların interneti güvenli, açık ve erişilebilir biçimde kullanması için bir yol sunuyor.

Bağımsız başlıkların çalışması için bir PC ya da akıllı telefona gerek olmuyor. HTC Vive Focus gibi, şu anda Çin’de satışta olan, çok yakında dünya çapında da satışta olacak ürünler, aynı zamanda yakında çıkmasını beklediğimiz Oculus Go bu sınıfa giriyor.

Gizliliğe de önem veren Firefox Reality çapraz platform desteğine sahip olacak. Yani çeşitli VR/AR başlıklarında ve yazılım platformlarında çalışabilecek. Ayrıca açık kaynak tabanlı olacak, böylelikle üreticilerin Firefox Reality’yi başlıklarına eklemesi daha da kolaylaşacak.

Mozilla ilk kez VR/AR alanına giriş yapmıyor. Daha önce de WebVR, WebAR ve A-Frame gibi projelerle sanal ve artırılmış gerçeklik dünyasında web deneyimleri oluşturmak ve deneyimletmek için çalışmalara girişmişti.

Firefox Reality’nin ne zaman çıkacağına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Ancak internet tarayıcısının sunum niteliğindeki bir versiyonu HTC Vive Focus için yayınlandı.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Spotify’ın aylık kullanıcı sayısı 300 milyonu geçti

Spotify tarafından yapılan son açıklamaya göre, servisin aylık aktif kullanıcı sayısı 320 milyona ulaştı. Ücretli abone sayısı ise 144 milyona çıktı. Spotify söz konusu...

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun