Teknoloji

Fairphone yeni CEO’suyla 23 ülkeye daha açılmayı hedefliyor

fairphone

Fairphone akıllı telefon pazarında şimdiye kadar modülerlik, onarılabilirlik ve sürdürülebilirliğe odaklanan niş bir oyuncu oldu. Ancak yola yeni CEO’suyla devam eden şirket, önümüzdeki dönemde eskisinden daha büyük bir dalga yaratmayı hedefliyor.

Geçmişte Vodafone ve KPN gibi şirketlerde görev yapan Reinier Hendriks, Fairphone’un yeni CEO’su olarak göreve başladı. Hendriks’in akıllı telefon üretiminde tecrübesi olmasa da, tecrübeli yönetici asıl işinin “müşteriyi anlamak” olduğunu belirtti ve bunun tüm endüstrilerde aynı olduğunun altını çizdi.

Hendriks’in marka için büyük planları olduğu söylenebilir. Şirket bu yıl Avusturya ve İsviçre ile birlikte 23 ek pazarda daha piyasaya çıkacak. Buna ek olarak, İngiltere için de bir satış ortağı bulunacak. Fairphone’un cihazları, bu pazarlardaki operatörlerin yanı sıra distribütörler tarafından da sunulacak ve bu da onları her zamankinden çok daha görünür hale getirecek.

Yeni CEO, şirketin piyasaya sürdüğü en son telefon olan Fairphone 5’in 700 avroluk fiyatından 300 avro daha düşük bir fiyatı yani 400 avroyu hedefliyor. Şirket bunun için Google ve Qualcomm ile daha yakın bir iş birliği yürütüyor.

Fairphone mevcut modelde müşteri ihtiyaçlarını yüzde 80 oranında karşılıyor

Hendriks mevcut modelin müşteri ihtiyaçlarını yüzde 80 oranında karşıladığına dikkat çekiyor ve bunun önemli sayıda tüketiciyi kazanmak için yeterli olmadığını belirtiyor. Şirket geçtiğimiz yıl çoğu Almanya’da olmak üzere sadece 235 bin adet telefon sattı.

Bu noktada Almanya’da 2023’te 20 milyon akıllı telefon satıldığını belirtmekte fayda var. Fairphone’un çölde bir kum tanesinden fazlası olmak için yüzde 80 oranının ötesine geçmesi gerekiyor. Hendricks insanların sürdürülebilirliğe katkı sağlamak istediğini, ancak süreçteki diğer şeyleri feda etmeye yanaşmadığını belirtiyor.

Ve bu sağlam bir fikir gibi görünüyor. Marka, akıllı telefon alanında oldukça benzersiz olduğundan, bunu başarma potansiyelini taşıyor. Bu benzersizlik, mesajını yeni pazarlama kanalları aracılığıyla iletmek için çalışan bir ekip kuran Hendriks ile de kaybolmuyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER