Facebook podcast özelliğini gelecek hafta kullanıma sunacak

Facebook duyurusunu daha önce yaptığı podcast özelliğini önümüzdeki hafta itibarıyla kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, podcast özelliğinin dağıtımının 22 Haziran itibarıyla başlayacağı belirtildi.

Podcast sayfası sahiplerine gönderilen ve The Verge sitesinin de ulaştığı e-postada, podcast yapımcılarının şovlarının RSS akışını Facebook’a bağlayabileceği belirtiliyor. Bu sayede podcast’lerin yeni bölümleri yayınlandığında Haber Kaynağı’nda görülmeleri mümkün olacak.  Bu içerikler henüz aktif hâle gelmeyen “podcast’ler sekmesinde de gösterilecek.

Facebook ses alanındaki planlarını geçtiğimiz nisan ayında kamuoyuyla paylaşmıştı. Podcast hizmetinin 22 Haziran’da faaliyete geçebileceği daha önce de gündeme gelmiş ve şirket de bunu bir açıklamayla doğrulamıştı. Açıklamada özelliğin ilk etapta limitli bir ölçekte kullanıma sunulacağı da belirtilmişti. E-postaların tahmin edilenden daha çok kişiye gönderilmesi, Facebook’un kapsamı biraz daha geniş tutacağını gösteriyor.

Facebook’tan gönderilen e-postada “Facebook insanların sevdikleri podcast’lerin keyfine varabilecekleri, bunları paylaşabilecekleri ve bunlar üzerinde tartışma yapabilecekleri bir yer olacak” ifadesi dikkat çekiyor.

Facebook’un podcast’ler için hazırladığı hizmet koşullarına da hâlihazırda erişmek mümkün. Koşullar standart gibi görünse de, Facebook’un platformundan dağıtılan podcast’lerle neler yapabileceği konusundaki sınırlar pek net şekilde çizilmiş değil. Örneğin, söz konusu anlaşma Facebook’a podcast’ler üzerinde türevsel çalışmalar yapma imkanı veriyor. Bunun içerikleri belli bir formatta dağıtmak için gerekli olduğu anlaşılsa da, program sahiplerini fikri mülkiyet konusunda rahatsız edeceği söylenebilir.

Facebook podcast açılımında önceliği programlarının tanıtımı için Facebook’u tercih eden içerik sahiplerine vermiş gibi görünüyor. Platformda doğrudan içerik paylaşımının daha çok podcast yapımcısını Facebook’u aktif kullanmaya sevk edebileceği de söylenebilir.

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun