Facebook podcast özelliğini gelecek hafta kullanıma sunacak

google news abone ol

Facebook duyurusunu daha önce yaptığı podcast özelliğini önümüzdeki hafta itibarıyla kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, podcast özelliğinin dağıtımının 22 Haziran itibarıyla başlayacağı belirtildi.

Podcast sayfası sahiplerine gönderilen ve The Verge sitesinin de ulaştığı e-postada, podcast yapımcılarının şovlarının RSS akışını Facebook’a bağlayabileceği belirtiliyor. Bu sayede podcast’lerin yeni bölümleri yayınlandığında Haber Kaynağı’nda görülmeleri mümkün olacak.  Bu içerikler henüz aktif hâle gelmeyen “podcast’ler sekmesinde de gösterilecek.

Facebook ses alanındaki planlarını geçtiğimiz nisan ayında kamuoyuyla paylaşmıştı. Podcast hizmetinin 22 Haziran’da faaliyete geçebileceği daha önce de gündeme gelmiş ve şirket de bunu bir açıklamayla doğrulamıştı. Açıklamada özelliğin ilk etapta limitli bir ölçekte kullanıma sunulacağı da belirtilmişti. E-postaların tahmin edilenden daha çok kişiye gönderilmesi, Facebook’un kapsamı biraz daha geniş tutacağını gösteriyor.

Facebook’tan gönderilen e-postada “Facebook insanların sevdikleri podcast’lerin keyfine varabilecekleri, bunları paylaşabilecekleri ve bunlar üzerinde tartışma yapabilecekleri bir yer olacak” ifadesi dikkat çekiyor.

Facebook’un podcast’ler için hazırladığı hizmet koşullarına da hâlihazırda erişmek mümkün. Koşullar standart gibi görünse de, Facebook’un platformundan dağıtılan podcast’lerle neler yapabileceği konusundaki sınırlar pek net şekilde çizilmiş değil. Örneğin, söz konusu anlaşma Facebook’a podcast’ler üzerinde türevsel çalışmalar yapma imkanı veriyor. Bunun içerikleri belli bir formatta dağıtmak için gerekli olduğu anlaşılsa da, program sahiplerini fikri mülkiyet konusunda rahatsız edeceği söylenebilir.

Facebook podcast açılımında önceliği programlarının tanıtımı için Facebook’u tercih eden içerik sahiplerine vermiş gibi görünüyor. Platformda doğrudan içerik paylaşımının daha çok podcast yapımcısını Facebook’u aktif kullanmaya sevk edebileceği de söylenebilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Self Servis onarım programını Avrupa’da başlattı

Apple'ın Self Service Repair programı, müşterilerin iPhone'larını veya MacBook'larını kendi kendilerine tamir etmelerine izin veriyor ve bu yılın başlarında ABD'de açılmıştı. Şirket bugün itibarıyla...

Spotify Yılın Özeti 2022 listelerini nasıl bulabilirsiniz?

Yılın son ayına geldiğimizde, geride bırakmakta olduğumuz 2022 yılının en'leri listelerini de yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Spotify da her yıl bu zamanlarda, "Wrapped" ya...

Galaxy S22 serisi için yeni kamera güncellemesi

Samsung Galaxy S22 serisi için kamera güncellemesi yayınladı. S22 serisinin kamerası, bu güncelleme ile kullanıcılara adeta bir profesyonel gibi çekim yapma imkanı sunuyor. Samsung, S22...

Microsoft’tan Sony’ye yeni Call of Duty teklifi

Microsoft Sony'ye Call of Duty oyunlarının PlayStation'da oynanabilmesi için 10 yıllık yeni bir sözleşme teklif ettiğini açıkladı. Bu anlaşmanın geçerli olabilmesi için Microsoft'un Activision...

ÖNE ÇIKANLAR