Facebook Instagram ve Messenger sohbetlerini birleştirmeye başladı

Facebook, sohbet sistemlerini entegre etmeye yönelik düşüncesini Instagram ve Messenger için hayata geçiriyor. ABD’deki bazı kullanıcılar cuma gününden itibaren iOS ve Android cihazlarında buna yönelik bildirimleri görmeye başladılar.

The Verge sitesinin haberine göre, Instagram’ın mobil uygulamasında görüntülenen bir mesaj, “Instagram’da mesajlaşmak için yeni bir yol var” mesajını taşıyor ve çeşitli özellikleri sıralıyor. Sohbetler için daha renkli bir görünüm, daha fazla emoji tepkisi, sürükleyerek cevaplama ve en önemlisi; Facebook kullanan arkadaşlarla sohbet etmek gibi yenilikler sunuluyor.

Güncelle düğmesini tıklattıktan sonra, Instagram’ın sağ üst köşesinde yer alan normal DM simgesinin yerini Facebook Messenger logosu alıyor. Instagram’daki sohbetler de gerçekten daha öncekinden daha renkli hâle geliyor. Gönderenin mesajları aşağı doğru kaydırdıkça mavi ve mor arasında renk değiştiriyor. Bu arada şu an için Facebook kullanıcılarının Instagram üzerinden mesajlaşmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

Facebook Instagram ve Messenger sohbetlerini birleştirmeye başladı

Ancak Facebook’un popüler uygulamalardan oluşan platformu üzerinde mesajlaşma deneyimini birleştirmeye yönelik planlarını biliyoruz. Messenger, Instagram ve WhatsApp kullanıcılarının aralarında mesajlaşabilmesi gibi bir plan var. Facebook’un, bunun için gerekli olan altyapıyı yeniden kurduğu söyleniyordu. Bu sayede kullanıcılar bir uygulamayı kullanarak Facebook’un farklı uygulamalarını kullananlarla sohbet edebilecekler.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sistemin uçtan uca şifrelenmiş olmasını istediğini de söylemişti. Popüler uygulamalarını entegre ederek Facebook, Apple’ın doğrudan mesajlaşma servisi iMessage ile doğrudan rekabete girişecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple'ın yeni MacBook çipleri M1 Pro ve M1 Max adlarını taşıyabilir

Facebook Instagram’ı 2012 yılında 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. WhatsApp’ı ise 2014’te 19 milyar dolara almıştı.

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Google Android üzerinde iş ve özel yaşamı ayırmayı kolaylaştıracak

Google, Android için sunduğu iş profili özelliğini daha fazla cihaza getirmeyi planlıyor. Söz konusu özellik, iş uygulamalarını ve kişisel uygulamaları ayırıyor. Kullanıcılar dilediklerinde bir...

Artık her Twitter kullanıcısı Sohbet Odası açabilir

Twitter; Spaces, yani Sohbet Odaları'nı ilk olarak Kasım 2020'de, kendi ses merkezli sohbet odaları özelliği olarak, Clubhouse'un başarısını gölgede bırakma girişimi olarak başlatmıştı. Ancak...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun