Facebook Clubhouse ile rekabet için yeni ses özellikleri sunuyor

Facebook, Clubhouse ile rekabette kendisine yardımcı olacak yeni ses özelliklerini duyurdu. Bu özellikler arasında canlı sohbet imkanı veren “sadece sesli” odalar, “soundbite” (ses parçası) olarak tanımlanan kısa sesli mesajlar ve yeni bir podcast özelliği yer alıyor. Söz konusu özellikler henüz kullanıma sunulmazken; Facebook’tan yapılan açıklamada, sesli sohbet odalarının yaz aylarında erişime açılacağı belirtildi.

Facebook’un yeni ses araçlarında Clubhouse’a en yakın duran sesli sohbet odaları oluyor. Kullanıcılar hem Facebook uygulamasında hem de Messenger’da bu sohbet odalarına katılabilecek. Sosyal ağdan yapılan açıklamada, özelliğin Gruplar içinde ve tanınmış bir kullanıcı grubuyla test edileceği belirtildi.

Facebook’un bir diğer yeniliği olan ses parçaları ise kullanıcıların Haber Kaynağı’nda kısa ses klipleri paylaşmasını mümkün kılacak. Bu ses kliplerine altyazı veya efekt eklenebilecek. Podcast açılımında ise kullanıcılara Facebook uygulaması üzerinden podcast arama, dinleme ve indirme imkanı sunulacak. Podcast’ler Facebook uygulaması arka planda çalışırken de dinlenebilecek.

Facebook yeni ses özelliklerini parasallaştırmak için de çeşitli deneyler gerçekleştirecek. İçerik sahiplerinin desteklenmesini mümkün kılacak olan Facebook, odalara ücretli abonelikle erişim gibi yöntemleri de değerlendiriyor. Sosyal medya devi, ses parçaları oluşturanlara da maddi açıdan destek sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Instagram Reels videoları için süre sınırı artık bir dakika

Facebook, Clubhouse ile popüler hâle gelen sosyal ses özellikleriyle ilgilenen tek platform değil. Twitter da birkaç aydır Spaces’ı test ediyor. Reddit ise Reddit Talk ile bu alana girmeye hazırlanıyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...