Facebook Clubhouse ile rekabet için yeni ses özellikleri sunuyor

Facebook, Clubhouse ile rekabette kendisine yardımcı olacak yeni ses özelliklerini duyurdu. Bu özellikler arasında canlı sohbet imkanı veren “sadece sesli” odalar, “soundbite” (ses parçası) olarak tanımlanan kısa sesli mesajlar ve yeni bir podcast özelliği yer alıyor. Söz konusu özellikler henüz kullanıma sunulmazken; Facebook’tan yapılan açıklamada, sesli sohbet odalarının yaz aylarında erişime açılacağı belirtildi.

Facebook’un yeni ses araçlarında Clubhouse’a en yakın duran sesli sohbet odaları oluyor. Kullanıcılar hem Facebook uygulamasında hem de Messenger’da bu sohbet odalarına katılabilecek. Sosyal ağdan yapılan açıklamada, özelliğin Gruplar içinde ve tanınmış bir kullanıcı grubuyla test edileceği belirtildi.

Facebook’un bir diğer yeniliği olan ses parçaları ise kullanıcıların Haber Kaynağı’nda kısa ses klipleri paylaşmasını mümkün kılacak. Bu ses kliplerine altyazı veya efekt eklenebilecek. Podcast açılımında ise kullanıcılara Facebook uygulaması üzerinden podcast arama, dinleme ve indirme imkanı sunulacak. Podcast’ler Facebook uygulaması arka planda çalışırken de dinlenebilecek.

Facebook yeni ses özelliklerini parasallaştırmak için de çeşitli deneyler gerçekleştirecek. İçerik sahiplerinin desteklenmesini mümkün kılacak olan Facebook, odalara ücretli abonelikle erişim gibi yöntemleri de değerlendiriyor. Sosyal medya devi, ses parçaları oluşturanlara da maddi açıdan destek sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TikTok iş ve çalışan arayanları buluşturmayı planlıyor

Facebook, Clubhouse ile popüler hâle gelen sosyal ses özellikleriyle ilgilenen tek platform değil. Twitter da birkaç aydır Spaces’ı test ediyor. Reddit ise Reddit Talk ile bu alana girmeye hazırlanıyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...