Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook'un birleştirme planlarına FTC tehdidi

Facebook’un birleştirme planlarına FTC tehdidi

ABD Federal Ticaret Komisyonu‘nun (FTC), Facebook hakkındaki bir ihtiyati tedbir kararı talebini gündeme aldığı söyleniyor. Söz konusu talebin nedeni ise Facebook’un WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram‘ı birleştirme planları. Söz konusu iddiayı The New York Times ve The Wall Street Journal gündeme taşıdı.

FTC, geçtiğimiz yaz sosyal medya devi hakkında başka bir soruşturma başlatmıştı. Söz konusu soruşturma, Facebook’un politikalarının rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle açılmıştı.

Sosyal ağ, çatısı altındaki platformların mesajlaşma altyapısını birleştirme konusundaki niyetini 2019’un ilk günlerinde açıklamıştı. Bu birleştirme sonucunda 2.7 milyar kişinin birbirlerine üç servisten herhangi birini kullanarak özel ve şifrelenmiş mesajlar göndermesi mümkün oluyor.

Facebook’tan o dönemde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı: “Sosyal iletişim konusunda insanlar için giderek daha önemli hâle gelen ‘özel mesajlaşma’ yaklaşımına uygun bir temel oluşturmak istiyoruz.”

FTC’nin en temel endişesi, Facebook’un Instagram gibi uygulamaları satın almasının sosyal medya sektöründeki rekabeti azaltması. Komisyon, Facebook’un bu uygulamaları kendi sistemine sıkı şekilde entegre etmesinin olası bir ayrılığı daha da zor hâle getireceğine dikkat çekiyor.

Sosyal ağ, FTC’nin tekel soruşturmasını geçtiğimiz yaz açıklamıştı. ABD Adalet Bakanlığı, ABD Kongresi ve pek çok eyalet yönetimi; Facebook’u rekabete aykırı uygulamalar konusunda mercek altına almış durumda. Bu incelemeler nedeniyle Facebook’un Houseparty sohbet uygulamasını satın almaktan vazgeçtiği söyleniyor.

Cambridge Analytica skandalı ve diğer gizlilik skandalları, Facebook’un başını son yıllarda sürekli olarak ağrıtıyor. Eleştirmenler, Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı satın alarak bir tekel oluşturduğunu ve bu tekelin kırılması gerektiğini belirtmişti.

Facebook sosyal medyanın üçte ikisini kontrol ediyor

2018 itibarıyla Facebook’un küresel sosyal medya pazarındaki payı yüzde 66 seviyesine ulaşmış durumda. Pinterest ve Twitter’ın payları ise yüzde 11 seviyesinde seyrediyor. Facebook, 2018’i 22.1 milyar dolar net kâr ile tamamlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 13.5.5 kodlarında Apple servis paketleriyle ilgili ipuçları var

FTC’nin şu anda Facebook için bir ihtiyati tedbir veya ayrılık kararı çıkarması pek kolay görünmüyor. Öncelikle Facebook’un tekel yasalarını ihlâl ettiğinin kanıtlanması gerekiyor. Ardından resmi oylamada FTC üyelerinin çoğunluğunun ayrılıktan yana oy kullanması gerekiyor. Ancak komisyonun henüz ihtiyati tedbir konusunda da bir karar vermediğini hatırlatmakta fayda var.

TEKNOLOJİ BÜLTENİ

En güncel teknoloji haberleri her sabah posta kutunuzda.

TCL 10L İncelemesi

Uzun yıllar boyunca başka şirketler için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile...

‘Yeni normal’de MediaMarkt’ta alışveriş nasıl oluyor? [Video]

MediaMarkt mağazaları mart ayının sonlarına doğru yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla geçici olarak kapatılmıştı. Salgının ilk dalgasının atlatıldığına dair işaretlerin ardından devlet...

MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyası ile tüm ihtiyaçlarınız için kaçırılmayacak fırsatlar

Türkiye'nin dört bir yanındaki MediaMarkt mağazaları sağlıklı bir alışveriş ortamı için yürütülen 3 kademeli bir hijyen planı çerçevesinde bugün kapılarını açtı. MediaMarkt, mağazaların yeniden...

“Yeni normal”de yanınızda bulunması gereken araçlar ve uygulamalar

1 Haziran tarihi itibarıyla Türkiye'de hayatın yeniden normale dönmesine yönelik önemli adımlar atılıyor. Paylaşılan rakamlar yeni koronavirüs salgınının ilk dalgasını atlattığımızı gösteriyor. Ancak bu...

Android telefon önerileri: Mayıs 2020

Yaza yeni bir Android telefonla girmek isteyenler için, mayıs ayının hemen bitiminde Android telefon önerileri Mayıs 2020 listemizi yayınlıyoruz. İki ayda bir yayınladığımız bu...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun