Samsung Exynos 2100 mobil işlemci duyuruldu, işte özellikleri

Samsung uzun zamandır amiral gemisi Galaxy Note ve Galaxy S serisi telefonlarını farklı ülkelerde farklı işlemcilerle sunuyor. Örneğin ABD’de zamanın amiral gemisi Qualcomm Snapdragon işlemcisi seçilirken, Türkiye gibi birçok ülkede ise Samsung yapımı üst sınıf Exynos işlemci tercih ediliyor. Ne var ki, son yıllarda Exynos işlemcinin muadili Snapdragon işlemciye göre benchmark testlerinde geride kaldığı ve sunduğu destekler bakımından da aynı seviyede olmadığına dair şikayetler artmıştı. Samsung, CES 2021’de duyuracağını daha önceden açıkladığı 5nm tabanlı Exynos 2100 ile bu sorunlara çözüm bulmayı hedefliyor.

Samsung’un belirttiğine göre, yeni işlemcisi Exynos 2100, 5nm EUV (ekstrem ultra-viyole) teknolojisi sayesinde güçlü performans ve yüksek enerji verimliliği sunarak daha iyi çoklu görev ve oyun deneyimini mümkün hale getiriyor. Genişletilmiş NPU, yapay zekâ görevlerini hızlandırırken entegre 5G özelliği ise kusursuz bir bağlanabilirlik sağlıyor.

Samsung Exynos 2100 özellikleri

Samsung, Exynos 2100’un işlem ve grafik işleme performansının, usta kullanıcılarının performans beklentilerinin ötesine geçecek şekilde iyileştirildiğinin altını çiziyor. Samsung’un ilk 5G-entegrasyonlu amiral gemisi mobil işlemcisi olan Exynos 2100, yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu veya öncülü olan 7nm işlemciyle kıyaslandığında yüzde 10 oranında daha yüksek genel performans sağlayan 5nm EUV işleme teknolojisini kullanıyor. Exynos 2100, daha yüksek bir iyileştirme elde edilmesi amacıyla iyileştirilmiş önbellek hafızası kullanımına ve daha güçlü bir zaman planı uygulayıcısına da sahip. Sekiz çekirdekli CPU, gücü 2,9 GHz’e kadar çıkabilen tekil Arm Cortex-X1 çekirdeği, yüksek performansa sahip üçlü Cortex-A78 çekirdeği ve güç tasarrufu sağlayan dörtlü Cortex-A55’ten oluşan gelişmiş bir üç kümeli yapıdan oluşuyor ve öncülüyle kıyaslandığında çoklu çekirdek performansında yüzde 30’dan fazla iyileştirme sağlıyor.

Samsung Exynos 2100 Özellikleri
İşlem5nmAI26 TOPS
Çoklu çekirdekSekiz çekirdekliCPU (Ana)Arm Cortex-X1 (2.9GHz)
CPU (Sub)Arm Cortex-A78 and Cortex-A55GPUArm Mali-G78
Bağlanabilirlik5G (sub-6GHz/mmWave), 4G LTE (1024 QAM), 3G WCDMA, 2G GSM/CDMABellekLPDDR5 (51.2GB/s)
Depolama UFS 3.1, UFS 2.1Kamera (Arka)200MP
Video (Kodlama)4K UHD 120fpsVideo (Kod çözme)8K 60fps

Vulkan ve OpenCL gibi en yeni API’leri destekleyen Arm Mali-G78, çarpıcı ve kusursuz grafik görselliği elde edilmesine yönelik olarak grafik performansını yüzde 40’tan fazla artırarak, oyun ve AR/VR veya MR (Karma Gerçeklik) dahil olmak üzere şimdiye kadarki en sürükleyici mobil ekran deneyimini sunuyor. Exynos 2100’de ayrıca CPU, GPU ve diğer işlemlerin güç kullanımlarını denetleyen ve optimize eden, yoğun ekran kullanımlarında dahi daha uzun kullanım süresi sağlayan gelişmiş çoklu IP düzenleyici (AMIGO) teknolojisi de bulunuyor. Yazılım ve donanım teknolojileri alanında ürünlerinin enerji verimliliğini artırmaya yönelik benzer kapsamlı çalışmalar yürütmeye devam eden Samsung, geleceğin mobil cihazlarının karbon ayak izini en aza indirme konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Exynos 2100 ile birlikte yapay zekânın yapabildikleri de büyük oranda artış gösterecek. Yeni tasarlanan üç çekirdekli NPU, daha verimli bir kullanıma yönelik olarak, gereksiz işlemleri en aza indiren ve özellik haritası desteği ve azaltılmış ağırlık gibi yapısal iyileştirmelere sahip. Exynos 2100, bir önceki nesil işlemcilerle kıyaslandığında, iki katın üzerinde daha yüksek enerji verimliliği sağlarken saniyede 26 trilyon işlem (TOPS) gerçekleştirebiliyor. Cihaza gömülü yapay zekâ işleme ve ileri düzey sinir ağları desteğiyle kullanıcılar daha etkileşimli ve akıllı özelliklerin yanı sıra görüntüleme dâhil olmak üzere, uygulamalarda daha iyi bir bilgisayar görüntüleme performansının keyfini deneyimleyebilecek.

Exynos 2100’ün gelişmiş görsel sinyal işlemcisi (ISP), 200 megapiksele (MP) varan kamera çözünürlüğünü destekliyor. Altı ayrı bağımsız sensöre bağlanarak daha zengin çoklu kamera deneyimleri için aynı anda dört sensörü bir arada çalıştırabiliyor. Çoklu kamera ve çerçeve işlemcisiyle (MCFP), görsel sinyal işlemcisi (ISP) yakınlaştırma performansını yükseltiyor, ultra geniş çekimlerde görüntü kalitesini artırıyor ve daha fazlasını sağlayabilecek şekilde birden fazla kameradan gelen beslemeleri birleştirebiliyor. Yapay zekâ hızlandırmayla birlikte görsel sinyal işlemcisi; sahneleri, yüzleri ve nesneleri hızlı ve kusursuz biçimde algılayabilen ve görüntüyü tüm detaylarıyla yakalamak üzere kamera ayalarını optimize edebilen, içeriğe duyarlı bir özellik sunuyor.

Exynos 2100’ün entegre 5G modemi, ağın kapsamını ve güvenliği arttırmak üzere 5G teknolojisinin 2G GSM/CDMA, 3G WCDMA ve 4G LTE üzerinden 6GHz-altı ve mmWave spektrumlarını destekliyor. Modem aynı zamanda 1024 Dörtlü Genlik Modülasyonu (QAM) desteğiyle, 6 GHz-altı değerde, saniyede 5,1 gigabit (Gbps); mmWave’de 7,35 Gbps veya 4G ağlarda 3,0 Gbps’ye kadar maksimum indirme hızı sağlıyor.

Exynos 2100 için seri üretim süreci de başladı. Bu işlemcinin Samsung’un perşembe günü resmi duyurusunu gerçekleştirmesini beklediğimiz Galaxy S21 serisi telefonlarda yer alması bekleniyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun