Elon Musk’tan Twitter’da “Düzenle” butonu anketi

google news abone ol

Twitter’ın en büyük hissedarı hâline gelen Elon Musk, mikro blog servisine mesai ayırmak için fazla zaman kaybetmedi. Tesla ve SpaceX CEO’su, Twitter’daki 80 milyon takipçisine platformda bir “düzenle” butonu isteyip istemediklerini sordu. Söz konusu buton, kullanıcıların bir tweet’i paylaştıktan sonra yeniden düzenlemesini mümkün hâle getirecek.

Musk’ın anketini paylaşan Twitter CEO’su Parag Agrawal ise “Bu anketin sonuçları önemli olacak. Lütfen dikkatli şekilde oy verin” notunu düştü. Agrawal tarafından kullanılan ifadeler, Musk’ın Twitter’da ifade özgürlüğü konusunda düzenlediği anket için yaptığı paylaşımda kullandığı ifadelerle benzerlik gösteriyor. Dünyanın en zengini olan Musk’ın söz konusu paylaşımı, Twitter’ın hisselerini aldıktan 10 gün sonra yaptığı ortaya çıkmıştı.

“Düzenle” butonu Twitter’dan uzun süredir talep eden özellikler arasında yer alıyor. İdeal bir dünyada bu buton, kullanıcıların paylaşımlarındaki yazım hatalarını düzeltmelerini mümkün kılacak olsa da; bunun paylaşımları orijinal bağlamlarından koparmak ve anlamlarını tamamen değiştirmek için kullanılmasından endişe ediliyor. Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Elon Musk, 2020’nin başlarında verdiği bir röportajda muhtemelen hiçbir zaman düzenleme butonu eklemeyeceklerini belirtmişti.

Twitter, 1 Nisan’da “Düzenle butonu” üstünde çalışıyoruz şeklinde bir şaka yaparak pek çok kullanıcıyı heyecanlandırmıştı. Bunun bir şaka olduğunun anlaşılması fazla zaman almamıştı. Ancak Twitter’ın ürün şefi Michael Sayman’ın bu şaka paylaşımını alıntılayıp “Resmi açıklama” notunu düşmesi de kafaları karıştırmıştı.

Elon Musk, teknik olarak Twitter’da pasif hissedar konumunda. Musk’ın hissedarlığı 13G belgesiyle açıklanmıştı. Bu da ilgili yatırımcının hissesini aldığı kurumun işleyişine doğrudan etkide bulunamayacağı anlamına geliyor. Ancak The Wall Street Journal’ın haberine göre, Musk’ın belgesinde Twitter’a karışmayacağını belirten bir açıklama yer almıyor ve bunun yerine “Uygulanamaz” ifadesi görülüyor. Yine de, Twitter’ın yönetim ekibinin Musk’ın hamlelerini yakından izleyeceğini tahmin etmek pek zor değil.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR