Elon Musk Twitter’dan hisse aldı; Twitter hisseleri uçuşa geçti

google news abone ol

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter hisselerinin yüzde 9.2’sinin sahibi oldu. Bu ilginç durum, ABD Borsa ve Menkul Kıymetler Komisyonu’na sunulan 13G belgesiyle ortaya çıktı. Belgeye göre, Musk Twitter hisselerini 14 Mart’ta satın aldı.

Uzun zamandır Twitter’ın en aktif ve popüler kullanıcılarından biri olan Musk, kısa süre önce mikro blog servisinin ifade özgürlüğüne izin verip vermediği konusunda 80 milyondan fazla takipçisiyle bir anket gerçekleştirmişti. Musk’ın hissedarlığının ortaya çıkmasının ardından Twitter’ın hisseleri borsada işlemler başlamadan önce yüzde 25 oranında değer kazandı.

CNBC’nin haberine göre, geçtiğimiz cuma gününün kapanış fiyatına göre Musk’ın sahibi olduğu Twitter hisselerinin değeri 2.89 milyar dolar seviyesindeydi. Söz konusu hisseler “pasif hisse” olarak değerlendirilse de; CNBC’ye konuşan Wedbush analisti Dan Ives’a göre bu hisseler, daha büyük ölçekli bir satın almanın önünü açabilir.

Musk 25 Mart’ta Twitter hesabında Twitter’ın ifade özgürlüğüne yaklaşımı konusunda bir anket gerçekleştirmişti. Anketin açıklama kısmında “İfade özgürlüğü işleyen bir demokrasi için çok önemlidir. Twitter’ın bu ilkeye sağlam şekilde bağlı kaldığına inanıyor musunuz?” sorusunu soran Tesla CEO’su, bir sonraki tweetinde ise “Bu anketin sonuçları önemli olacaktır” notunu düşmüştü.

Musk ertesi günkü paylaşımında ise “Twitter bir tür şehir meydanı işlevi görüyor. Burada ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiye zarar veriyor” ifadesini kullanmıştı. Eksantrik milyarder daha sonra ise açıkça “Yeni bir platforma ihtiyaç var mı?” sorusunu sormuştu. Musk’ın bu paylaşımları, Twitter’dan hisse satın aldıktan sonra yaptığı anlaşılıyor.

Elon Musk, geçmişte Twitter kullanımı nedeniyle sıkıntılar yaşamıştı. 2018’de Tesla’yı borsadan çekme düşüncesini Twitter’da paylaşan Musk, bu paylaşımları nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından cezalandırılmış ve Tesla’nın finans durumuyla ilgili paylaşımları şirket avukatlarının onayına bağlanmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

ÖNE ÇIKANLAR