Teknoloji

Elon Musk’tan deprem bölgesinde Starlink desteği için “yardıma hazır” mesajı

elon musk starlink

Sabaha karşı 04.17’de Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’nun büyük bir bölümünde hissedilen 7.4 şiddetindeki depremin ardından iletişimin kesintisiz biçimde yürütülmesi için tüm GSM operatörleri kapasite artırımına giderken sağlıklı iletişime destek olması amacıyla SpaceX’in Starlink uyduları da akıllara geliyor. Elon Musk, Twitter üzerinden konuyla ilgili olarak gelen bir soruya, SpaceX’in yardıma hazır olduğu cevabını verdi.

Yale Üniversitesi’nde radyoloji doçent doktoru olarak görev yapan Mehmet Emin Adın, Twitter’dan Elon Musk’a yönelttiği soruda, Türkiye’de ve komşu ülkelerde şiddetli bir depremin olduğunu ve iletişimde sıkıntıların olduğunu söyledi. Starlink uydularıyla destek olma şansının olup olmadığını sordu.

Musk ise verdiği cevapta, Starlink’in henüz Türk devleti tarafından onaylanmadığını, onayın geldiği takdirde SpaceX’in en kısa zamanda uydularını yönlendirebileceğini kaydetti.

Adın da, Musk’ın bu cevabının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı Twitter üzerinden etiketleyerek durumdan haberdar etti.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER