Elon Musk isyan etti: Söylemek istediklerimi para kaybetsem de söyleyeceğim!

CNBC’ye kapsamlı bir röportaj veren Twitter’ın sahibi Elon Musk, kendisine para kaybettirecek olsa bile, platformda tartışma yaratacak şeyler söyleme özgürlüğü olduğunu savundu. “Neden tweet atma ihtiyacı hissediyorsunuz?” sorusuna karşılık bir süre tepkisiz kalan Musk, Twitter’da paylaştıklarıyla ilgili tavrını ise Prenses Gelin filminden alıntı yaparak anlattı.

Söyleşinin zamanlaması itibarıyla ilginç olduğunu belirtmek gerekiyor. ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşen silahlı saldırıyla ilgili komplo teorilerini paylaşan Musk, ünlü spekülatör George Soros hakkında da “insanlığı nefret ediyor” şeklinde bir tweet atmış ve bu nedenle antisemitizm ile suçlanmıştı. Suç ve ırk konusunda çürütülmüş teorileri barındıran paylaşımları retweet etmesi de Musk’a gelen tepkileri artırmıştı.

Röportajı yapan David Farmer açılışı Tesla ve zaman yönetimiyle ilgili yumuşak sorularla açılışı yaptıktan sonra sert sorulara geçti. Farmer, Musk’a neden komplo teorilerini paylaştığını ve yönettiği şirketlere zarar verebilecek “ırkçı” olarak tabir edilebilecek yorumlar paylaştığını sordu.

Oldukça uzun ve rahatsız edici bir sessizliğin ardından konuşmaya başlayan Musk, 1987 tarihli Prenses Gelin filminde Mandy Patinkin’in canlandırdığı Inigo Montoya karakterinin babasının katiliyle yüzleştiği sahneye gönderme yaptı. Musk, “Dedi ki, “Bana para teklif, et, güç teklif et’. Umursamıyorum” şeklinde konuştu.

Faber’in “Umursamıyorsunuz” yanıtı üzerine gazetecinin yüzüne uzun uzun bakan Musk, “Söylemek istediğinizi paylaşabilmelisiniz” ifadesini kullandı ve sözlerini “Sonunda para kaybetmek olsa bile, söylemek istediğimi söyleyeceğim” diyerek tamamladı.

Elon Musk’ın sözlerinin bir sınırı olmalı mı?

Halka açık bir şirket olan Tesla’nın CEO’su olan Musk’ın sözlerinin bir sınırı olması gerekiyor. Eğer Musk, Tesla hakkında yanıltıcı şeyler söylerse hissedarlar tarafından dava edilebilir. Ancak bu davanın emsalinin Musk lehine çıktığını belirtmekte fayda var. Yine de, bu durum Musk’ın başının tweetleri nedeniyle derde girmediği anlamına gelmiyor. 2018’de Tesla’yı özelleştirmeyi planladığı yönünde tweetler atan Musk, bu nedenle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 40 milyon dolar cezaya çarptırılmış ve Tesla’nın başkanlığını kaybetmişti. Hâlihazırda Elon Musk’ın Tesla hakkında yapacağı paylaşımların bir avukat tarafından onaylanması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung Galaxy S24, beklenen tasarım değişikliğini getirmeyecek