Elon Musk’tan Twitter’da başka hesapları taklit edenler için katı yaptırım

google news abone ol

Elon Musk’ın sahip olduğu Twitter, burada bir hesabı olan herkesin takip etmesi için yeni bir kural getirdi. Hesabından yayınladığı bir tweette Musk, “Açıkça ‘parodi’ ifadesini belirtmeden başka birisini taklit eden tüm Twitter hesapları kalıcı olarak askıya alınacaktır.” ifadesine yer verdi. Takip eden bir tweette ise,  “Daha önce bir hesap askıya alınmadan bir uyarı gönderiyorduk, ancak şimdi yaygın hesap doğrulamasını başlattığımız için herhangi bir uyarı olmayacak.” dedi.

Birkaç gün önce şirketin kontrolünü ele aldıktan sonra Musk, “Twitter’da komedi artık yasal” şeklinde Türkçeleştirilen bir tweet atmıştı. Yakın zamanda böyle bir tweet atan kişinin, komedi amaçlı olarak kendi hesabını taklit eden kişilere doğrudan engelleme getirmesi biraz garip bir politika gibi görünüyor. Anlaşılan o ki, Twitter’da komedi ancak Musk’ın hoşuna gittiğinde veya ona dokunmadığında yasal.

Musk, Twitter Blue aboneliği kapsamında yaklaşık 8 Amerikan doları ödeyen herkese mavi tik onay işaretini sunarak Twitter’ın “insanlara güç” getireceği sözünü vermişti. Bu, daha önceden mavi tik işaretini almış, yani doğrulanmış hesapların da bu işareti kaybetmemek için 8 dolar ödemeleri anlamına geliyor. Twitter’ın bu kararından sonra, önceden doğrulanmış bazı hesapların sahipleri kendilerini Elon Musk olarak yeniden adlandırarak ve doğrulama sisteminin sorununun altını çizdiler. Komedyenler Kathy Griffin ve Sarah Silverman da bu kervana katılanlar arasındaydı ve sonuçta hesapları kilitlendi veya askıya alındı.

Elon Musk Twitter politikasındaki mevcut bazı adımları atlıyor

Twitter’ın mevcut “Yanıltıcı ve aldatıcı kimlikler politikası”, parodi ,yorum veya hayran hesaplarıyla ilgili yaklaşımı içeriyor ve bu tür hesaplar için aşağıdaki adımları öngörüyor:

Profil değişiklikleri

Hesabınız kime ait olduğuyla ilgili kafa karışıklığı yaratıyorsa profilinizdeki içeriği düzenlemenizi zorunlu kılabiliriz. İlk uyarıyı aldıktan sonra bu politikayı tekrar ihlal ederseniz hesabınız kalıcı olarak askıya alınır.

Hesabı geçici olarak askıya alma

Bu politikayı ihlal ediyor olabileceğinizi düşünürsek hesabınızı eski durumuna getirmek için resmî kimlik belgesi (sürücü ehliyeti veya pasaport gibi) sağlamanızı isteyebiliriz.

Kalıcı olarak askıya alma

Taklitçilik yapıyor veya yanıltıcı ya da aldatıcı kimlik kullanıyorsanız hesabınızı kalıcı olarak askıya alabiliriz. 

Şimdi Musk, ilk iki adımı atlayarak doğrudan en ağır cezayı verme ve bu tarz hesapları kalıcı olarak kapatma yoluna gidiyor.

Öte yandan Twitter, içerik denetleme konseyini karar için toplayana kadar hiçbir önemli içerik kararının geri gelmeyeceğine dair önceki açıklamasına rağmen, hizmetin yeni sahibi bu kararı görünüşe göre tek başına verdi. Twitter Hizmet Şartları, herhangi bir kural değişikliğini henüz yansıtmıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’ın 2022 Özeti hazır: Türkiye 2022’de rap dinlemeye devam etti

Bir yılın sona ermekte olduğunun en önemli işaretlerinden birisi de çevrimiçi platformların ve teknoloji şirketlerinin yıla bakış atan özetlerini paylaşması. Bu özetlerin en meşhurlarından...

Disney+ Yılbaşı Gecesi filminin resmi afişini paylaştı

Disney+ Yılbaşı Gecesi ile Türk yapımı orijinal içeriklerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yılbaşından hemen önce izleyicilerle buluşacak olan filmin afişi Disney+ tarafından paylaşıldı. Yapımcılığını...

Twitter yanlış COVID-19 bilgileriyle mücadelesini sonlandırdı

Twitter COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerle mücadelesini en azından şimdilik sonlandırmış gibi görünüyor. Mikro blog servisinin kullanıcıları ve CNN, şirketin şeffaflık sitesindeki COVID'le ilgili yanlış...

İşte 2022’nin App Store Awards kazananları

Apple bugün, 2022 yılının App Store ödülü kazananlar listesinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli kategorilerde yılın en çok indirilen uygulama ve oyunların sıralamalarını da...

ÖNE ÇIKANLAR