Donald Trump: Apple ABD’de üç “büyük ve güzel” tesis inşa edecek

donald trumpABD Başkanı Donald Trump, henüz adaylığı bile kesinleşmemişken Apple’ın ABD’de daha fazla üretim yapması gerektiği konusunda açıklamalarda bulunmuştu. Trump, Beyaz Saray’daki ikametinde 6 ayı henüz doldurmuşken bu hedefine ulaşmış gibi görünüyor. The Wall Street Journal’a konuşan ABD Başkanı, Apple CEO’su Tim Cook’un kendisine ülkede üç “büyük ve güzel” tesis inşa etme konusunda söz verdiğini belirtti.

Konuya ilişkin bilinenler şimdilik sadece Trump’ın sözleriyle sınırlı. Apple cephesi şu an için ABD Başkanı’nın açıklamaları konusunda sessizliğini koruyor.

Eğer Trump’ın açıklamaları doğruysa, bu Apple adına büyük bir yatırım ve önemli bir değişim niteliğini taşıyor. Apple hâli hazırda ABD’de sadece Mac Pro üretimi gerçekleştiriyor ve şirket bu konuda bile kesin taahhütlerde bulunmuyor. Genellikle ABD dışındaki üreticilerle çalışmayı tercih eden Apple, bu sayede farklı şirketlerden parça alabiliyor ve kendisini risklere karşı koruyabiliyor.

Dolayısıyla Trump’ın sözlerindeki bazı detayların yanlış olması muhtemel görünüyor. Örneğin, Cook’un Apple’ın tedarikçilerinin ABD’de yeni fabrikalar inşa edeceklerini söylemiş olması ihtimaller dahilinde yer alıyor. Cupertino merkezli şirket, kısa süre önce iPhone’un ekranını koruyan camı üreten Corning’e 200 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Apple böylelikle Corning’in hâli hazırda Kentucky’de gerçekleştirdiği üretimin artmasını amaçlıyor. Apple’ın en önemli üretim ortakları arasında yer alan Foxconn’un da ABD’deki ilk fabrikasını açmayı planladığı söyleniyor. Bu fabrikada Apple ürünleri üretilecek olsa da, fabrika Apple’a ait olmayacak.

Apple markasını taşıyan daha fazla ürün ABD’de üretildiği sürece bu fark Trump’ın umrunda olacak gibi görünmüyor. Trump, Apple CEO’su Tim Cook ile arasında geçen konuşmayı şu sözlerle aktardı: ” ‘Biliyorsun Tim, eğer kendi ülkenizde fabrikalar inşa etmeye başlamazsanız ekonomi yönetimimi başarılı olarak değerlendirmeyeceğim.’ dedim. O da beni aradı ve bu konuda çalışmalar yaptıklarını söyledi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vestel ve Türk Telekom'dan Vestelcell iş birliği

Apple’ın ABD’de daha fazla üretim yapması, Trump’ın uzun süredir üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor. Kampanya sürecinde Apple’ın ABD dışında üretim yapmasını sıklıkla eleştiren Trump, “Apple’ın iPhone’larını ve bilgisayarlarını Çin’de değil de burada üretmesini sağlayacağım. Çin’de üretim yapmalarının bize ne gibi bir faydası var ki?” şeklinde konuşmuştu.

Trump göreve geldikten sonra da Apple’ın ABD’de üretim yapma ihtimali konusunda oldukça iyimser ifadeler kullanmıştı. Seçimden kısa bir süre sonra henüz koltuğa oturmadan Cook ile konuştuğunu söyleyen Trump, Apple CEO’sunun konunun öneminin farkında olduğunu belirtmişti.

Apple Donald Trump kadar istekli görünmüyor

Apple ise bu konuda Trump’tan daha az istekli görünüyor. Şirket ABD’deki üretim çalışmaları için 1 milyar dolar yatırım yapacağını açıklasa da, bu yatırım diğer şirketlerin üretim tesisleri üzerinden gerçekleşecek. Apple bu konuda yorum yapmaya pek yanaşmazken, şirketin CFO’su “uygulama geliştiriciliği” gibi farklı konulardan istihdam yaratmayı istediklerini dile getirmişti.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...