Corning’in en yeni Gorilla Glass camı bir metreden betona düşmeye dayanıyor

Samsung, önümüzdeki şubat ayında Galaxy S23 serisini duyurduğunda, bu telefonlar bir akıllı telefonda şimdiye kadar var olan en sağlam ekranlara sahip olabilir. Çünkü Corning’in yeni duyurduğu Gorilla Glass Victus 2 camı her zamankinden daha şiddetli darbelere dayanma yeteneğine sahip. Şirket ilk kez, telefonunuzun özellikle korunması en zor yüzeylerden biri olan betona bir metreden (bel yüksekliğinde) düşmeye karşı dayanıklı olduğunun altını çiziyor.

Daha da önemlisi, Corning bu dayanıklılığa ulaşmak için herhangi bir taviz vermediğini iddia ediyor. 2020’nin Gorilla Glass Victus camı gibi, yeni cam da daha pürüzsüz bir asfalt yüzeye iki metreden (baş / selfie yüksekliği) düşmeye veya arka arkaya 20 kez bir metreden fazla yükseklikten düşmeye dayanıklı. Üstelik çiziklere karşı da daha fazla duyarlı olmayacaktır. Bundan birkaç yıl önce Corning’in bazı camlarında düşmelere karşı dayanıklılık adına çizilmeye karşı dayanıklılıktan taviz verdiği ortaya çıkmıştı. Victus bu noktada ileriye doğru atılmış büyük bir adımdı ve Corning bu yeni camın da aynı seviyeyi koruduğunu söylüyor.

Corning, telefonların camının beton zemine düşmeye karşı dayanıklı olmasını sağlayacak herhangi bir çığır açan malzemenin olup olmadığını söylemiyor. Bunun yerine, Gorilla Glass bölümünün Başkan Yardımcısı Scott Forester, şirketin aktif olarak bu nesil camla betona karşı koruma sağlamaya karar verdiğini, mühendisler tatmin oldukları bir şey bulana kadar kompozisyonu ve stres profillerini ayarladığını söylüyor.

Forester, birkaç yıl önce önemli olanın telefonun pürüzsüz yüzeylere düşürüldüğünde camın sağlam kalmasının olduğunu hatırlatıyor. Ancak akıllı telefonların camları güçlendikçe, insanlar telefonlarını daha sert bir kaldırıma düşürene kadar kırmıyorlardı. Forester, “Zaman içinde öğrendiğimiz şey, düşme vakalarının yaklaşık yüzde 75’inin pürüzlü yüzeylerde, asfalt veya pürüzlü granit veya bu hususta betonda, meydana geldiğidir.” diye ekliyor.

Bir telefonun ortalama ağırlığı ve boyutu da yıllar içinde değişti. Corning’in tahminlerine göre telefonlar, dört yıl öncesine göre yüzde 15 daha ağır ve yüzde 10 daha büyük. Şirket, testlerinde bu değişiklikleri hesaba kattığını söylüyor. Bir telefonun beton üzerindeki etkisini simüle etmek için, şimdi yaklaşık 200 gram ağırlığındaki bir diski sert bir yüzeyin üzerindeki 80-grit zımpara kağıdına yüzü aşağı bakacak şekilde tekrar tekrar düşürüyor. Piyasada daha ağır telefonlar olmasına rağmen, iki yüz gram kabaca, orta boy bir Samsung Galaxy S22+ ile aynı ağırlıkta bulunuyor.

Samsung demişken, Güney Koreli elektronik devinin yeni camı kullanıp kullanmayacağı henüz tam olarak doğrulanmadı. Corning, Samsung’un 2020’de Gorilla Glass Victus için ilk müşterisi olacağını duyururken, Apple ise bunun yerine, kendi geliştirdiği özel “Ceramic Shield” camı için Corning ile iş birliği yapmayı seçmişti. Samsung’un o yıldan bu yana çıkardığı amiral gemisi telefonlarında Corning’in Gorilla Glass Victus veya Victus Plus camlarını görüyoruz. Her ne kadar işler resmiyete dökülmese de, Samsung’un 2023 model amiral gemisi telefonlarında, en başta Galaxy S23 serisinde Corning Gorilla Glass Victus 2 camı kullanmasını bekleyebiliriz.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun