Çinli polisler yüz tanıma özellikli güneş gözlükleriyle insanları izliyor

cinli polislerÇin polis teşkilatı, gözetim araçları arasına yeni bir seçenek daha ekledi. Artık ülkedeki polisler, yerleşik yüz tanıma özelliğine sahip güneş gözlükleri takıyor. Çin medyasında yer alan haberlere göre, gözlükler ilk olarak Zhengzhou şehrindeki tren istasyonlarında Çin Yeni Yılı sırasında yaşanan yoğunlukta insanları izlemek için kullanılıyor. Haberlere göre, Çinli polisler gözlükler sayesinde şimdiden çeşitli suçlardan aranan 7 kişiyi yakaladı ve sahte kimlikle seyahat eden 26 yolcuyu tespit etti.

Güneş gözlükleri, Çin’in teknolojiden yoğun biçimde yararlanan gözetim politikasının en yeni bileşeni olma özelliğini taşıyor. Son yıllarda gelişmiş takip teknolojilerine ciddi para harcayan Çin, yapay zekâ ile kimlik tespiti ve insanların şehirlerde dijital olarak takibi konusunda ciddi anlamda mesafe kaydetmişti.

2020 itibarıyla ülkedeki kapalı devre güvenlik kameralarının sayısının 600 milyonu aşması beklenirken, Çinli teknoloji girişimleri de yürüyüş şeklinin tanınması gibi çözümler üzerinde çalışıyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, Zhengzhou’da kullanılan güneş gözlükleri Pekin merkezli LLVision Technology Co. isimli şirket tarafından üretildi. Şirketin CEO’su Wu Fei, gözlükleri geliştirmek için yerel polis teşkilatıyla birlikte çalıştıklarını belirtti. Wu, gözlüklerin polislerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlandığının altını çizdi.

Yüz tanıma yazılımları, kapalı devre kameralar üzerinde çalışırken görüntünün bulanık olması nedeniyle sıkıntı yaşıyor. LLVision, güneş gözlüklerinde ise böyle bir sorunun bulunmadığını belirtiyor. Wu, yapay zekânın ön uçta işlediğini ve gözlüğü takan kişinin doğru geri bildirime hızlı biçimde ulaştığını dile getirdi.

Çinli polisler tarafından kullanılan gözlüklerin maliyeti 2500 TL’den fazla

Bağlı bir mobil birim tarafından kontrol edilen güneş gözlükleri için 3999 yuan (2424 TL) ödemek gerekiyor. Yüz tanıma desteği ise ekstra bir ücret karşılığında sağlanıyor. LLVision, yüz tanıma sisteminin yeteneklerine dikkat çekmeyi de ihmal etmiyor. Sistem, 10 bin şüphelinin bulunduğu bir ön yüklü veri tabanı üzerindeki bireyleri 100 milisaniye içinde tanıyabiliyor. Ancak gerçek hayattaki tanıma seviyesinin “ortam gürültüsü” doğrusunda değişebileceğine de dikkat çekiliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ikea’dan kablosuz şarj için masa altına monte edilebilen yeni çözüm

Ikea, kablosuz şarj için şimdiye kadar sunduklarından daha farklı bir çözüm duyurdu. Şirketin Sjömärke isimli kablosuz şarj aleti, standart masaların veya çalışma masalarının altına...

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...