Teknoloji

Chrome temmuz ayından itibaren tüm HTTP sitelerini “güvenli değil” olarak gösterecek

chrome otomatik video engelleme

google chrome httpsGoogle Chrome, önümüzdeki temmuz ayından itibaren HTTP sitelerinin tamamını “güvenli değil” olarak işaretleyecek. Chrome şu anda nötr görünümlü bir bilgilendirme simgesi gösteriyor, ancak Chrome 68 sürümüyle birlikte, internet tarayıcısı adres çubuğunda kullanıcılara ek bilgilendirme yapmaya başlayacak. Chrome şu anda HTTPS ile şifrelenmiş tüm sitelerde yeşil renkli kilit ikonu ve “Güvenli” yazısını gösteriyor.

Google yıllardır kullanıcıları şifrelenmemiş sitelerden uzaklaştırmak için teşvik etmeye çalışıyordu. Ancak atılmaya hazırlanan adım en büyük hamle olacak gibi görünüyor. Google arama motoru da 2015’ten itibaren şifrelenmemiş sitelerin sıralamasını aşağı indirmeye başlamıştı. Bir sonraki yılda ise Chrome ekibi benzer bir uyarıyı şifrelenmemiş şifre alanları için getirmişti.

chrome http güvenli değil uyarı
Temmuz 2018’den itibaren HTTP sitelerinin gösterimi yukarıdaki gibi değiştirilecek.

Chrome ekibinin gerçekleştirdiği son duyuru, artan HTTPS uyumunun bir sonucu olarak geldi. Web’de en fazla ziyaret edilen 100 sitenin 81’inin HTTPS ile korunduğu ve Chrome üzerinden gerçekleşen trafiğin çok büyük bir kısmının şifrelenmiş olduğu belirtiliyor. Google Chrome güvenlik ürün yöneticisi Emily Schechter, HTTPS’e taşınan sitelerin oranına bağlı olarak temmuz ayının tüm HTTP sitelerinin güvensiz olarak işaretlenmesi için doğru zaman olduğunu düşündüklerini belirtiyor.

HTTPS şifrelemesi internet tarayıcınız ile ziyaret ettiğiniz web sitesi arasında kurulmuş olan kanalı koruyor. Gerçekleştirilen trafikte araya birilerinin girip bilgi akışını görmesini önlüyor. Şifreleme olmadığı zaman, ağ yönlendiricinize veya internet servis sağlayıcınıza erişen herhangi bir, web sitelerine gönderilen bilgileri görebilir veya bazı meşru sayfalara zararlı kodlar yerleştirebilir.

Let’s Encrypt gibi otomatik servisler sayesinde HTTPS’e geçiş yapmak çok daha kolay hâle geldi. Bu da web sitelerinin HTTPS’e geçmeme konusundaki bahanelerini ortadan kaldırır nitelikte. Bu arada Google, konuyla ilgili olarak yayınladığı blog yazısında Lighthouse adlı aracına da değiniyor. Bu araç bir web sitesini HTTPS’e taşımak için gerekli araçları içeriyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER