Teknoloji

Brave internet tarayıcısı ChatGPT’ye rakip yeni bir aracı kullanıma sundu

brave summarizer chatgpt
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Yapay zeka (AI) bugünlerde çok popüler ve Silikon Vadisi’nin devleri, teknoloji dünyasında taşları yerinden oynatmak amacıyla OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ile rekabet ediyor. Hız ve gizlilik odaklı bir internet tarayıcısı olan Brave de, Summarizer adlı kendi AI tabanlı aracını duyurdu.

Summarizer, yani Özetleyici adlı yeni özellik, sorduğunuz her şeye hızlı bir şekilde yanıt vermeye çalışacak. Bunu, çeşitli kaynaklardan bilgi alarak ve bunları arama sonuçlarınızın en üstünde tek bir tutarlı metin blokuna yuvarlayarak yapar.

Şu anda, Google’ın arama sonuçları sayfasında benzer bir özelliği var, ancak buradaki fark, Google’ın özet metnini güvenilir bulduğu tek bir kaynaktan alması. Brave ise birkaç kaynağı harmanlayıp yapay zekâsını kullanarak bunları birleşik bir yanıtta birleştirmesidir.

Brave’in geliştiricisi, Summarizer’ın üretken bir yapay zekâ olmadığını söylüyor, bu da onu ChatGPT gibi şeylerden ayırıyor. Şirket, üretici yapay zekâların kendi sorunları olduğunu ve güvenilir özetler ve güvenilir yanıtlar oluşturmak için tasarlanmış bir araç için açıkça bir sorun teşkil edecek olan doğrulanmamış iddialar dile getirebileceğini belirtiyor. Microsoft’un ChatGPT’yi Bing’e eklemesi, özellikle bu açıdan kötü davranış izleri taşıyor.

Bunun yerine, Brave’in Summarizer adlı aracı, “Web’de bulunan birden çok bilgi kaynağını işlemek” için eğitilmiş büyük dil modelleri (LLM’ler) tarafından destekleniyor. Bu sadece doğruluğu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sonuçları da daha özlüdür.

brave summarizer

Özetlenen metnin altında, alıntı yapılan kaynaklara bir bağlantı da bulunuyor. Böylece daha fazla bilgi istiyorsanız, her zaman orijinal metne göz atabilirsiniz. Brave, yanıtların her zaman uygun şekilde atfedilmesini sağlamak ve kullanıcıların “kaynakların güvenilirliğini değerlendirebilmesi” için bu bağlantıların her zaman mevcut olacağını söylüyor. Brave, bunun “büyük dil modellerinin otorite önyargılarını hafifletmeye” yardımcı olacağını ileri sürüyor.

İlginizi çekebilir

Ana özetlerin yanı sıra yeni özellik, her arama sonucunun başlığının altında görünen açıklama metninin yerini almaya başlayacak. Daha önce bu metin, her arama sonucunun içinde bir yerden alınan bir pasajdı. Şimdi, tüm metnin yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir özeti olacak.

Brave’in geliştiricisi, LLM’lerin geleneksel aramanın yerini tamamen değiştirebileceğine henüz ikna olmadığını, bunun yerine kullanıcıların arama sonuçlarında yollarını bulmalarına yardımcı olabileceğini düşündüğünü belirtiyor. Brave, LLM’ler tarayıcıdaki diğer özelliklere uygulandığında sonuçların gerçekten verimli ve devrim niteliğinde olabileceğini söylüyor.

Summarizer’ın geliştirilmesinde henüz erken olduğu için Brave, özelliğin ilgisiz metinleri küçük veri parçalarıyla birleştiren yapay AI görünümleri ve ayrıca yanlış veya rahatsız edici metinler üretebileceğini söylüyor. Şirket, kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak Summarizer’ı geliştirmek için çalışıyor ve bu karışıklıkları gidermeyi umuyor.

Brave’in Summarizer aracı şu anda kullanılabilir, ancak beğenmeyenler, uygulamanın ayarlarından bunu devre dışı bırakabilirler. ChatGPT’ye güvenilir bir alternatif sağlayıp sağlayamayacağı ve aramanın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olup olmayacağı ise zamanla görülecek.

İLGİLİ HABERLER