Şimdiye kadar videolarda gördüğümüz Boston Dynamics robotları hayatımıza giriyor

BigDog günlerinden bu yana, Boston Dynamics’in dört ayaklı robotları bizi her zaman etkilemiş ve biraz da ürkütmüştür. İlk çıkan ve oldukça kaba görünen robotlar gerçek hayatta gördüklerimize hiç benzemezken, şirketin en son ve mükemmel ürünü Spot, sadece gerçek görünmekle kalmıyor, aynı zamanda hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Aslında bazı müşteriler bu dört ayaklı robotu aylar önce denemeye başlamışlar bile.

TechCrunch’ın düzenlediği TC Sessions: Robotics etkinliğine katılan Boston Dynamics, daha önce SpotMini olarak bilinen, şimdiyse Spot olarak adlandırılan robotu katılımcılara gösterdi. Aynı zamanda Spot için resmi satışlar da başladı.

Boston Dynamics’in iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcısı Michael Perry, “Geçen ay, erken benimseme programının bir parçası olarak müşterilere robotlar teslim etmeye başladık. Bu ilk müşterilere sorduğumuz soru ise, ‘Spot sizin için değerli olan neleri yapabilir?’ oluyor. Bazı başlangıç fikirlerimiz var, ancak bu programın yeni kullanım biçimlerini ortaya çıkaracağını umuyoruz.”

Erken benimseme programı doğrudan satın alma yerine kiralama tabanlı bir yöntemle çalışıyor. Ancak şu anda Spot’a sahip olmak isteyen müşterilerin sayısı da az görünmüyor. Bir robotun maliyeti değişiyor, ancak onbinlerce dolardan başlıyor. Yani, bu robot bir hobi robotu niteliğini taşımıyor.

Perry, erken benimseme programının tamamının maliyetinin bir otomobil fiyatı kadar olacağını söylüyor. “Ancak bu otomobilin türünün ne olduğu ise şartlara bağlı.” şeklinde de bir benzetme yapıyor.

Bazı kişiler kendi sensör ve etkileşim teknolojilerini entegre edebilecekleri çıplak bir platform isteyebilirler. Bazıları ise mevcut otomatikleştirilmiş iş akışına bağlayabilecekleri, tam donanımlı ve işlevsel bir robot arzu edebilirler.

Her iki durumda da, müşteri tarafında yapılacak bazı işler olacak. Spot, tek bir tuşa basıldığında bir petrol boru hattında araştırma yapmayacak ya da bir tesiste bekçilik yapmayacak. Robot bunların hepsini yapacak kadar güçlü ve esnek ayaklara sahip, ancak Boston Dynamics anahtar çevrildiğinde çalışacak bir servis işletmiyor.

Perry, bir robot için 12 mühendisi sahaya göndermeye gerek duymadıkları bir aşamada olduklarını söyledi. “Diyelim ki bir müşteri robotun insanlara yakın çalışmasını istiyor – insanları algılaması ve davranışını değiştirmesi gerekir. Bu tamamen mümkün. Aslında robotu onlarla bırakabilir, GitHub depomuza erişmelerini sağlayabilir ve ‘buna sahip olabilirler’ diyebiliriz. Ama eğer birisi robotun içine bir şeyin yerleştirilmesini istiyorsa? İnsanların yapabilecekleri hakkında gerçekçi beklentileri olmasını istiyoruz.”

Sonuç olarak Spot, müşterilerin ihtiyaçlarına uygun olarak özelleştirilebilir yapıda onlara ulaştırılabilecek. Birçok şirket, bunlardan bir çift alıp onlarla oynamak ve test etmek istiyor. Boston Dynamics, ilgili kişi veya kuruluşlarla bu bağlantı üzerinden iletişim kuruyor.

“Bize e-posta gönderen bir sürü insan var.” diyen Perry, “Bunlardan bazıları meşru uygulamalar, ancak bazıları Spot’u sadece evcil hayvan olarak ya da buzdolabından bir bira kapıp gelecek hizmetçi olarak almak istiyor. Onları ağırlamak heyecan verici olurdu, ama henüz tam olarak o noktaya varmadık.” şeklinde durumu özetledi.

Boston Dynamics’in satışa çıkmaya hazırlanan bir başka robotu Atlas‘ın ne zaman satışa çıkacağı hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.

Boston Dynamics’in Atlas robotundan yeni bir jimnastik gösterisi – Video

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Samsung Galaxy Watch 3 İncelemesi

Akıllı telefon üreticileri arasındaki rekabet akıllı saat pazarında da devam ediyor. Bu pazarın öncülerinden Samsung da rekabetin en iddialı taraflarından biri konumunda. Düzenli olarak...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2020: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Geçen hafta 2020 yılına özel olarak gidilen pistlerden biri olan Portekiz'de, başlangıcı epey heyecanlı olan bir yarış seyrettik. Sonunda ise Mercedes GP pilotu Lewis...

Spotify’ın aylık kullanıcı sayısı 300 milyonu geçti

Spotify tarafından yapılan son açıklamaya göre, servisin aylık aktif kullanıcı sayısı 320 milyona ulaştı. Ücretli abone sayısı ise 144 milyona çıktı. Spotify söz konusu...

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Samsung Galaxy Watch 3 İncelemesi

Akıllı telefon üreticileri arasındaki rekabet akıllı saat pazarında da devam ediyor. Bu pazarın öncülerinden Samsung da rekabetin en iddialı taraflarından biri konumunda. Düzenli olarak...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun