Teknoblog Manşetler

BlackBerry App World nihayet Türkiye’de

PAYLAŞ

BlackBerry sahiplerinin merakla beklediklerini düşündüğümüz uygulama mağazası App World sonunda Türkiye’de de faaliyete geçti. Geçtiğimiz sene belli başlı ülkelerde faaliyete geçen ve daha sonra farklı ülkelere açılarak yaygınlaşan App World’ün Türkiye’ye gelişi neyse ki daha fazla zaman almadı.

BlackBerry App World’ü kullanabilmek için BlackBerry OS 4.2 veya daha üstü bir BlackBerry işletim sistemiyle çalışan, trackball, trackpad ya da dokunmatik ekranlı bir BlackBerry cep telefonuna sahip olmanız gerekiyor. Eğer elinizdeki BlackBerry bu şartları sağlıyorsa www.blackberry.com/tr/appworld veya cep telefonunuzdan mobile.blackberry.com adresini izleyerek mağaza uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Bu arada BlackBerry uygulamalarına www.blackberry.com/appworld adresinden de ulaşmak mümkün.

Ayrıntıları aşağıdaki basın bülteninde bulabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİ

BlackBerry App World Türkiye’de

İstanbul, Türkiye – Research In Motion (RIM) (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM) BlackBerry App World? uygulama dünyasının artık Türkiye’de de kullanılabileceğini duyurdu. Bu duyuru ile birlikte BlackBerry® akıllı telefon* kullanıcıları birçok ücretsiz mobil uygulamaya doğrudan erişebilecek.

BlackBerry kullanıcıları, www.blackberry.com/tr/appworld veya mobile.blackberry.com adreslerini ziyaret ederek, BlackBerry App World uygulama dünyasını BlackBerry akıllı telefonlarına doğrudan yükleyebiliyor. BlackBerry App World uygulama dünyasına hem Türkiye’deki mobil telefon şebekelerinden hem de Wi-Fi® (kablosuz ağ) üzerinden güvenli bir şekilde erişilebiliyor. Sahip oldukları BlackBerry akıllı telefon modeline yönelik uygulama kataloğu kullanıcılara uygulama tarafından otomatik olarak sunuluyor.

“BlackBerry App World ile müşterilerimizin BlackBerry akıllı telefonlarına yönelik geniş bir uygulama yelpazesinden seçim yapıp istedikleri uygulamayı telefonlarına yüklemeleri oldukça kolaylaştı” diyen Research In Motion BlackBerry Platforms Başkan Yardımcısı Alan Brenner, sözlerini şöyle sürdürüyor: “BlackBerry App World müşterilerine olağanüstü yeni bir kaynak ve gelişmiş bir deneyim sunuyor.”

Öne çıkan özellikleri:

– Ana sayfa- BlackBerry App World, ana sayfada birçok uygulamayı içeriyor. Böylece kullanıcıların çeşitli uygulamalar içinde gezinmesini kolaylaştırıyor. Bu alanda sergilenen uygulamalar zaman zaman değişiyor, böylece kullanıcılar hayatın her alanına yönelik yeni uygulamaları kolayca keşfediyor.
En çok indirilenler- BlackBerry App World uygulamasındaki ?en çok indirilenler’ alanı, en popüler uygulamaları listeliyor.
– Kategoriler- BlackBerry App World uygulaması, aralarında eğlence, IM ve sosyal ağlar, haberler, hava durumu gibi ve daha fazlasını kapsayan çeşitli uygulama kategorileri içeriyor.
Arama/filtre- BlackBerry App World anahtar sözcük araması yapabilen filtreleme özelliğine sahip.
– İncelemeler- BlackBerry App World uygulamaları kullanıcılar tarafından incelenebiliyor ve yıldız derecelerine göre de görüntülenebiliyor. Kullanıcılar incelemelere kolaylıkla erişebiliyor, onları takip edebiliyor, ekran görüntülerini görebiliyor ve indirmeden önce her uygulamanın açıklamasını okuyabiliyor.
– Tavsiye- BlackBerry App World kullanıcıları, uygulamaları başka kişilere e-posta, PIN, kısa mesaj veya BlackBerry® Messenger üzerinden gönderip tavsiye edebiliyor.
– Uygulama deposu- BlackBerry App World, kullanıcıların indirdiği uygulamaların kaydını tutan My World adında bir klasör içeriyor. Bu kişisel depolama alanı, kullanıcıların uygulamaları kolayca yüklemesine ve kaldırmasına olanak sağlıyor.
– Uygulama arşivleme- Kullanıcılar istedikleri uygulamaları BlackBerry akıllı telefonlarındaki microSD kartta veya dahili bir bellekte arşivleyebiliyor.
– Güncelleme bildirimleri- Kullanıcılara BlackBerry App World’e indirdikleri uygulamaların güncellemeleri de ayrıca bildiriliyor.

BlackBerry App World kataloğuna bir kullanıcının masaüstü bilgisayarından  www.blackberry.com/appworld adresine girerek de erişilebiliyor.

*BlackBerry App World, BlackBerry OS 4.2 veya daha üstüyle çalışan ve bir trackball (iz sürücü), trackpad veya dokunmatik ekrana sahip BlackBerry akıllı telefonlarında kullanılabilir. BlackBerry App World uygulamasına erişmek için kullanıcıların aktif bir BlackBerry data planına ihtiyacı vardır. Sınırlı veri planına sahip kullanıcıların veri ücretlendirmesi olabilir.