Audioteka ulaşım araçlarını kütüphaneye dönüştürmeyi hedefliyor

Günümüzde özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için kitap okuyacak vakit bulmak oldukça zor olabiliyor. Ancak mobil teknolojilerdeki gelişim sayesinde bu duruma karşı oldukça kullanışlı çözümler de sunuluyor. Söz konusu çözümlerden birinin altında da Polonyalı Audioteka’nın imzası bulunuyor. 2009’da kurulan sesli kitap platformu Audioteka, faaliyet gösterdiği ülkeler arasına Türkiye’yi de ekledi.

Audioteka’nın kurucusu ve CEO’su Marcin Beme, Türkiye’nin okuma alışkanlıklarıyla olmasa bile yeni teknolojileri benimseme hızıyla kendilerine umut verdiğini belirtti. Beme, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Ankara, İzmir ve İstanbul gibi kalabalık şehirlerde insanlar yolda, toplu taşımada kaybettikleri zaman sebebiyle kitap okumaya yeterince vakit ayıramıyor. Bu boşluk sesli kitaplar tarafından doldurulabilir. Yolda geçen zamanın sesli kitaplar için büyük bir potansiyel barındırdığını düşünüyoruz. Audioteka üzerinden sesli kitap dinleyeceklerin tek ihtiyacı bir cep telefonu ve kulaklık; ki bu da zamanımızda herkeste var.”

Beme, tüm dünyada sesli kitap pazarının yüzde 40 oranında büyüdüğünü ve bu durumun fiziksel kitap satışlarını da etkilemediğini dile getirdi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Kitap ve kitap okumayı seven insanlar her zaman kitap okuyacak. Kullanıcılar sesli kitapları, arabalarında ya da toplu taşıma araçlarında, seyahat ederken, spor yaparken ve temizlik gibi ev işleriyle uğraşırken; bir başka deyişle elleri ve gözleri meşgulken dinliyor. Sesli kitaplar sayesinde insanlar kitaplardan uzak kalmayıp, okuma ve dinlemenin keyfini almaya başlıyor. Bu sebeple faaliyette bulunduğumuz her pazarda sesli kitapların fiziksel kitap satışlarını artırdığını görüyoruz.”

Seslendirme kalitesine çok önem verdiklerinin altını çizen Beme, iyi seslendirilmemiş bir kitabı dinlemenin çok zor olduğunu ve bunun için sadece tecrübeli seslendirme sanatçılarıyla çalıştıklarını dile getirdi. Audioteka CEO’su, “Güzel anlatılmış hikayeler” sloganını da logolarıyla birlikte kullandıklarını vurguladı.

Audioteka Türkiye Genel Müdürü Göktuğ Oğuz ise Türkiye pazarına giriş için hazırlıklara 1 yıl önce başladıklarını ifade etti. 20’ye yakın yayıneviyle anlaşma yaptıklarını söyleyen Oğuz, en iyi ve popüler içerikleri seçerek kaliteli bir şekilde seslendirdiklerini dile getirdi. Önümüzdeki dönemde daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Oğuz, bu doğrultuda ilk olarak n11.com, Caffe Nero ve Samsung ile işbirliği yaptıklarını dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
AirPods Pro ve Max ile tvOS ve macOS'e uzamsal ses desteği geliyor

Audioteka kullanıcıları ilk etapta 900’den fazla Türkçe seslendirilmiş kitaba ulaşabiliyor. İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça olarak seslendirilmiş 1800’den fazla kitap da platformda mevcut. Platforma iOS ve Android uygulamaları üzerinden erişilebiliyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....