AsteroidOS bazı Android Wear akıllı saatlerde çalışabiliyor

google news abone ol

asteroidos

Gelişimini sürdüren akıllı saat pazarı için halihazırda birkaç işletim sistemi seçeneği bulunuyor. Google’ın imzasını taşıyan Android Wear, söz konusu seçenekler içinde oldukça popüler. Ücretsiz ve açık kaynaklı bir işletim sistemi olan AsteroidOS ise bazı saatlerde Android Wear’in yerini alabiliyor. Ancak söz konusu değişimi kullanıcıların gerçekleştirmesi gerekiyor.

Kullanıcılar işletim sisteminin yüklemesini gerçekleştirdiklerinde cihazlarında çalışan yazılım üzerinde daha fazla kontrole sahip olabiliyor. AsteroidOS şu anda topluluk tarafından geliştirilen ve gelişim sürecinin ilk aşamalarını yaşayan bir yazılım olsa da, orijinal LG G Watch’a yüklenebiliyor.

LG G Watch sahiplerinin işletim sistemini yüklemeden önce kendilerini bekleyen bazı eksikliklerden haberdar olmasında fayda var. Yazılımda Bluetooth desteğinin kısıtlı olduğunu ve şu an için kullanıcılara birkaç uygulamanın sunulduğunu belirtmek gerekiyor. AsteroidOS ekibi, kendilerine yazılımı başka saatlere aktarma, performansı geliştirme ve bazı önemli uygulamaları platforma kazandırma konusunda yardım edecek yazılımcılar arıyor.

İşletim sistemini geliştirenler, öncelikli olarak Ayarlar, Ajanda, Hava Durumu uygulamaları ve alarm/kronometre/zamanlayıcı fonksiyonunu iyileştirmek için yardım istiyor. AsteroidOS kullanıcı arayüzü, grafikleri ve yazılım geliştirme kiti tamamen OpenEmbedded, QT5 ve QML üstüne kurulmuş durumda. Android Wear uyumluluğu ise Android sürücülerini destekleyen libhybris kütüphanesi aracılığıyla sağlanıyor.

İLGİLİ HABERLER

POPÜLER