Gelecek yılın telefonlarında göreceğimiz ARM Cortex-A78 ve Mali-G78 duyuruldu

2021'in başlarında göreceğimiz akıllı telefonlarda yer alacak

google news abone ol

ARM en yeni üst sınıf mobil işlemci tasarımlarını duyurdu. Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU 2021 ve sonrasında çıkacak amiral gemisi akıllı telefonlarda çalışacak.

Genellikle akıllı telefonların veya tabletlerin teknik özellikler listesinde ARM’ın adı pek geçmez, ancak bu şirket büyük önem taşıyor. Neredeyse tüm akıllı telefon ve tabletlerde gördüğümüz; Qualcomm, Huawei ve Samsung gibi üreticilerin yonga üstü sistem tasarımları oluşturmak için kullandıkları tasarımlar ARM tarafından geliştiriliyor. Son zamanlarda Surface Pro X gibi dizüstü bilgisayarlarda da bu tasarıma sahip işlemcilerin kullanılmaya başladığını görüyoruz.

Örneğin, Qualcomm Snapdragon 865’te ARM Cortex-A77 ve Cortex-A55 tasarımlarının kısmen özelleştirilmiş versiyonları olan Kryo 585 CPU’nun kullanıldığını görüyoruz. Samsung Exynos 990‘da ise Cortex-A76 ve Cortex-A55 CPU çekirdeklerini Mali-G77 GPU ile birlikte kullanıyor.

Cortex-A78 CPU çekirdek tasarımı ARM’ın belirttiğine; sorgulanamayacak şekilde, şimdiye kadar mobil için tasarlanmış en verimli Cortex-A CPU olma özelliğini taşıyor. Geçen yılın Cortex-A77 tasarımına göre sürekli performansta yüzde 20’lik artış sunuyor. Bunu yaparken 1 vat güç tüketim sınırı içinde kalmasını beceriyor.

ARM iş ortakları için de özel bir CPU tasarımı çıkarıyor.

Ayrıca ARM, iş ortakları için saf Cortex-A78’in ötesinde, kendi özel amaçları doğrultusunda ARM ile birlikte kendi özel Cortex CPU’larını yaratmaları için yeni bir Cortex-X özel programı da sunuyor. Bu program dahilinde sunulan ilk yonga ARM Cortex-X1 oluyor. ARM bunun Cortex-A77’ye nazaran yüzde 30’luk maksimum performans artışı sunacağını vurguluyor.

ARM Mali-G77 ve Mali-G68 mobil GPU’lar da tanıtıldı

Öte yandan bir çift yeni mobil GPU da geliyor. Serinin en tepesinde yer alan Mali-G78 en fazla 24 çekirdek desteği sunuyor. ARM, geçen yılın Mali-G77 GPU’suna göre grafik performansının yüzde 25 artış göstereceğini söylüyor. Orta segment için de Mali-G68 GPU tanıtıldı. Bunun da Mali-G78’de sunulan performansın ve kaydedilen ilerlemenin daha makul bir paketle suanacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Xiaomi 13 Ultra'nın kamera özellikleri ortaya çıktı

Son olarak ARM, Ethos-N78 nöral işlemci biriminin (NPU) duyurusunu da yaptı. Bunun a Ethos-N77’ye göre yüzde 25’e varan oranda iyileştirilmiş performans verimliliği sunacağını söylüyor. Bu sayede mobil cihazlar için daha iyi yapay öğrenme performansı sağlanacaktır.

Bu yeni işlemci tasarımlarının akıllı telefon ve tabletlere gelmesi için biraz zaman geçmesi gerekse de, bu yılın sonlarına doğru yapılacak işlemci duyurularında ve 2021’in başlarında çıkacak amiral gemisi akıllı telefonların tanıtımlarında bu CPU ve GPU’ların adlarının geçtiğini görebiliriz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Self Servis onarım programını Avrupa’da başlattı

Apple'ın Self Service Repair programı, müşterilerin iPhone'larını veya MacBook'larını kendi kendilerine tamir etmelerine izin veriyor ve bu yılın başlarında ABD'de açılmıştı. Şirket bugün itibarıyla...

Spotify Yılın Özeti 2022 listelerini nasıl bulabilirsiniz?

Yılın son ayına geldiğimizde, geride bırakmakta olduğumuz 2022 yılının en'leri listelerini de yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Spotify da her yıl bu zamanlarda, "Wrapped" ya...

Galaxy S22 serisi için yeni kamera güncellemesi

Samsung Galaxy S22 serisi için kamera güncellemesi yayınladı. S22 serisinin kamerası, bu güncelleme ile kullanıcılara adeta bir profesyonel gibi çekim yapma imkanı sunuyor. Samsung, S22...

Microsoft’tan Sony’ye yeni Call of Duty teklifi

Microsoft Sony'ye Call of Duty oyunlarının PlayStation'da oynanabilmesi için 10 yıllık yeni bir sözleşme teklif ettiğini açıkladı. Bu anlaşmanın geçerli olabilmesi için Microsoft'un Activision...

ÖNE ÇIKANLAR