Apple’ın en son iOS ve macOS beta sürümlerinde dikkat çeken Safari değişiklikleri

Apple, sonbaharda çıkmasını beklediğimiz iOS 15 ve macOS Monterey için üçüncü geliştirici beta sürümlerini yayınladı. Bu beta güncellemeleri Safari’ye çok ihtiyaç duyulan bazı düzeltmeleri getiriyor. Aslında önceki betalarda sunulan daha tartışmalı değişikliklerin bazılarını geri alıyor.

macOS için Safari sürümünde sekme çubuğu önceki tasarıma geri dönerken, iOS sürümünde ise tasarımı büyük oranda yenilenen URL çubuğu daha tutarlı bir tasarıma kavuşuyor.

iOS 15, yeni sekme görünümüne ve ekranın alt kısmına taşınan yeni URL çubuğuna hâlâ bağlı kalıyor. Ancak en son beta sürümü ile birlikte, adres çubuğunu görüntülediğinizde, bulunduğunuz sayfa ekranın üstüne sıçramıyor, bunun yerine mevcut görüntünün üstüne ekleniyor. Apple, URL çubuğuna dokunup basılı tuttuğunuzda açılan menüye yeni bir yenileme seçeneği de ekledi. Değişiklikler birlikte yeni tasarım, kullanımı çok daha kolay bir hâl alıyor.

macOS’te ise değişiklik daha basit. Apple, Safari’nin URL çubuğu ve sekmeleri için Big Sur tasarımının bir kısmını geri getirerek, önceki betalarda kullanıma sunduğu birleşik sekme/URL çubuğu kurulumunu terk etmiş gibi görünüyor. En son beta sürümünde, yine her Safari menüsünün üstünde, altında bir dizi sekme bulunan bir URL çubuğu var.

Bu sekmelerin her biri hâlâ oldukça büyük bir alan parçasını kaplıyor. Genel Monterey tasarımı bu konuda aynı yönde bir seyir izliyor, ancak ortada orijinal betalara göre kesinlikle bir ilerleme mevcut. Bununla birlikte, 9to5Mac’e göre yeni tasarımı tercih ettiyseniz, bu hâlâ bir seçenek olarak sunuluyor.

En azından şimdilik değişmeyen unsur, Safari’nin iPadOS sürümü oluyor. Apple’ın en son işletim sistemi güncellemelerini sonbahara kadar tam olarak yayınlamasının beklenmediği göz önüne alındığında, Apple’ın tüm platformlarında Safari’de yapılacak ek değişiklikler için hâlâ çok zaman var.

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Razer Zephyr RGB yüz maskesi satışa sunuldu

Duyurusu uzun süre önce yapılan Razer Zephyr akıllı yüz maskesi sonunda satışa sunuldu. RGB aydınlatmalı maskenin ABD'deki fiyat etiketinde 99.99 dolar yazıyor. 150 dolar...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun