Apple ve Facebook arasında App Store uyarısı gerilimi

Apple ve App Store politikaları, şu sıralarda gündemde fazlasıyla yer buluyor. Cupertino merkezli şirket, bu nedenle şimdi de Facebook’la bir gerilim içine girmiş gibi görünüyor. Facebook, ücretli çevrimiçi etkinlik satışları için Apple’a yüzde 30 komisyon ödediğini kullanıcılarına açıklama isteğinin Apple tarafından reddedildiğini duyurdu.

Facebook, bir süre önce işletmelere ve içerik oluşturucularına çevrimiçi etkinlikleri için ücret alma imkanını sunmuştu. Bu özelliği koronavirüs salgınınından etkilenenlere yardımcı olmak için çıkaran sosyal ağ, en azından önümüzdeki yıla kadar ücretli etkinlik biletlerinin satışından pay almayacağını açıklamıştı.

Facebook, Apple’dan da yüzde 30’luk App Store komisyonunu kaldırmasını veya Facebook Pay ile ödemeye izin vermesini istediğini belirtti. Facebook Pay’in kullanılması durumunda sosyal ağın tüm maliyetleri işletmelere ve içerik oluşturucularına aktarması kolaylaşıyor. Apple bu iki talebi de reddederken, Facebook da Apple’ın App Store politikasından şikayet eden şirketler arasına katıldı.

iOS cihaz sahibi kullanıcılarına ödedikleri paranın tamamen etkinlik sahiplerine gitmeyeceğini açıklamak isteyen Facebook’un bu isteği de Apple’a çarptı. Facebook, “Yapılan ödemelerden Apple yüzde 30’luk bir pay alıyor” uyarısının gösterimine izin verilmediğini belirtti. Apple’ın bu karara gerekçe olarak geliştiricilerin “alakasız” bilgi paylaşımını engelleyen bir App Store kuralını gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 16 ile yeni bir fiziksel tuş daha gelebilir

Google da Android’deki uygulama içi satın alımlardan yüzde 30’luk bir pay alıyor. Ancak etkinlik sahipleri Android’deki ödemelerin Facebook Pay’den yapılması durumunda gelirin yüzde 100’ünü elde edebiliyor.