Teknoloji

Apple Uygulama Gizliliği Raporu’nu iOS 15.2 betasına ekledi

apple uygulama gizliliği raporu

Apple, Uygulama Gizliliği Raporu özelliğini WWDC 2021’de duyurmuştu. Söz konusu özellik, iOS 15.2 beta sürümüyle iPhone’lara gelmeye başladı. Ayarlar bölümüne eklenen bu yeni ekran, kullanıcılara uygulamaların hangi bilgilerini gördüğünü ve hangi bilgilerini paylaştıklarını öğrenme fırsatını veriyor.

Apple’ın WWDC’de yaptığı duyuruya göre, bu özellik uygulamaların hangi izinlere sahip olduğunu ve son bir hafta boyunca bu özelliklerden ne kadar yararlandıklarını gösterecek. Örneğin, hava durumu uygulamasının her saat konum bilgisine ulaştığı görülebilecek. Raporda uygulamaların hangi web alanlarıyla iletişim kurduğu ve uygulama üzerinden doğrudan erişilen internet siteleri de yer buluyor.

Apple’ın gizlilik konusundaki girişimlerinden bazıları geliştiriciler tarafından pek sevilmemişti. Google’ın iOS App Store’daki gizlilik etiketlerine kendisini hazır hâle getirmesi iki ay sürmüştü. Facebook ve Snapchat ise Reklam Takip Şeffaflığı özelliğini gelir hedeflerini tutturamamalarının sorumlusu olarak göstermişti. Benzer şikayetler, Uygulama Gizliliği Raporu için de duyulabilir.

Apple Uygulama Gizliliği Raporu’nu test etmeye başlasa da, bunun iOS 15.2’nin nihai sürümüne eklenmesinin garanti olmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak Apple’ın beta sürümlerinde sunduğu özellikleri er ya da geç ana sürümlere eklemeyi tercih ettiğini de unutmamakta fayda var.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER