Apple, Uydu ile Acil Durum SOS özelliğini Avustralya ve Yeni Zelanda’ya Getiriyor

iPhone 14 serisi kullanıcıları, acil durumlarda uydu ile SOS çağrısı yapabilmenin rahatlığını yaşayacak.

Apple’ın iPhone 14 serisi telefonlarına özel olarak geliştirdiği Acil Durum SOS uydu özelliği, artık Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabilir hâle geldi. Bu özellik sayesinde, acil durumlarda cep telefonu kapsama alanı dışında bile acil durum hizmetlerine ulaşılabilecek.

Bu özellik ilk olarak geçen yıl ABD ve Kanada’da kullanıma sunulmuş, ardından Fransa, Almanya, İrlanda ve İngiltere’de hizmete girmişti. Yeni Zelanda ve Avustralya gibi geniş kırsal alanlara sahip ülkelerde bu özellik, özellikle hücresel servis alınamayan yerlerde hayati bir öneme sahip olabilir.

Avustralya İletişim Bakanı Michelle Rowland, “Avustralyalılar, özellikle acil hizmetlere ihtiyaç duyduklarında, bölgesel, kırsal ve uzak bölgelerde bağlı kalmak konusunda tamamen farkındalar.” dedi. “Mobil kapsama alanının olmadığı yerlerde Acil Durum SOS ile uydu üzerinden Triple Zero’ya ulaşabilme yeteneği, Avustralyalıların acil bir durumda bağlantıda kalmasını sağlamak için güçlü bir yedek oluşturuyor.”

Acil Durum SOS uydu özelliği, güç ve ses düğmelerine uzun süre basarak veya güç düğmesine beş kez hızlıca basarak etkinleştirilir. Kullanıcıya en iyi sinyal için iPhone’unu hangi yöne çevirmesi gerektiği konusunda bir arayüz rehberlik eder. Bağlantı kurulduktan sonra, acil servis sağlayıcılarıyla mesajlaşma arayüzünü açabilir ve telefonunuz da konumunuzu iletebilir. Her şey planlandığı gibi giderse, acil durum yanıt vericilerin bilgilendirildiği ve yerinizde kalmanız gerektiği mesajını alırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Windows 11'in Not Defteri, yenilikçi özelliklerle güncelleniyor

Apple, “Geçtiğimiz yıl kullanıma sunulduğundan bu yana, uydu üzerinden Acil Durum SOS özelliği, kullanıma sunulduğu 12 ülkede zaten hayatları kurtarmaya yardımcı oldu.” dedi. Bu özellik düşük bant genişliği ve hızlı uydu hızları nedeniyle “kısa mesajların bile iletilmesinin birkaç dakika sürebileceği” konusunda kullanıcıları uyardı.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun