EğlenceManşetler

Apple Shazam’ı satın almak üzere

shazam android

Apple, kullanıcıların müzik parçalarını, filmlerini, TV programlarını veya dizileri ses parçasından tanımlamasını sağlayan Shazam uygulamasını satın almak üzere. Recode‘un haberine göre, satın alma anlaşmasının 400 milyon dolar karşılığında imzalanacağı söyleniyor.

Apple için Shazam’ı satın almanın en büyük yararı bu şirketin sahip olduğu müzik ve ses tanıma teknolojileri olacaktır. Ayrıca Apple’ın Shazam’a, kullanıcıları iTunes Store’a içerik satın almaları karşılığında ödediği komisyonların da ödenmesine gerek kalmayacaktır. Söz konusu komisyon Shazam’ın 2016’daki gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturuyordu, ayrıca dijital indirme satışlarının tümünün yüzde 10’luk kısmının gerçekleştirilmesini sağlıyordu.

Bu satın almanın bir avantajı da şu olabilir: Eğer Apple bu uygulamayı kapatma yoluna giderse, Spotify ve Google Play Music gibi müzik dinleme servisleri bundan ciddi şekilde etkilenebilir. Çünkü Shazam bu gibi servislere günde 1 milyonun üstünde kullanıcı trafiği yönlendiriyor. Ayrıca Shazam’ın Snapchat ile de bir anlaşması bulunuyor. Satın almanın tüm bu iş anlaşmalarını nasıl etkileyeceği ise şu an için bilinmiyor.

Yine de, Apple için en büyük kazanç Shazam’ın artırılmış gerçeklik teknolojisi olacaktır. Shazam bu yılın başlarında, 2015’te çıkardığı görsel tanıma teknolojisinin üstünde geliştirilen ve markalara hizmet veren bir artırılmış gerçeklik platformu çıkarmıştı. Bu teknoloji kullanıcıların dergi veya kitap kapakları, posterler, reklamlar ve diğer fiziksel ürünleri taratmasını ve sonrasında üç boyutlu animasyonları, ürün görselleştirmelerini ve 360 derece videoları açmasını sağlıyordu.

Eğer Apple, Google Lens’in kendi versiyonunu oluşturmak isterse, Shazam’ın teknolojisi iyi bir başlangıç olabilir. Ayrıca iOS’i AR geliştiricileri için bir numaralı platform hâline getiren, Apple’ın mevcut ARKit çalışmalarına da bu satın alma büyük katkıda bulunacaktır.

1 milyarı aşkın indirme sayısıyla Shazam, 19 yıla yakın bağımsız ticari hayatında epey popüler bir noktaya geldi. Ne var ki, şirket 2016’da sadece 54 milyon dolar gelir elde etti, 5.3 milyon dolar da zarar açıkladı. Bunlar, şirketin önünde hâlâ uzun bir yolun olduğunu gösteriyor. Apple’ın bir parçası olduktan sonra, kârlılık büyük bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER