Apple McLaren’i satın almak için pazarlık masasına mı oturdu?

apple mclarenApple’ın bir otomobil projesi üzerinde çalıştığına dair dedikoduları son yıllarda sıklıkla duyuyoruz. Her ne kadar şirketten bu yönde herhangi bir doğrulama yapılmamış olsa da, çıkan haberler, çeşitli yorumcular veya önemli kişiler tarafından yapılan yorumlar ve şirketin attığı bazı adımlar, Apple’ın gündeminde bir otomobil üretmenin bulunduğuna dair önemli işaretler sayılıyor.

Financial Times tarafından yayınlanan bir habere göre, Apple İngiliz otomobil üreticisi McLaren ile, satın alma ile ilgili bazı görüşmelerde bulunuyor. Apple’ın otomobil üreticisini tamamen satın almayı veya stratejik yatırımcı olmayı düşündüğü söyleniyor. Görüşmeler ise birkaç ay önce başlamış.

McLaren hem ürettiği lüks spor otomobillerle hem de Formula 1 araçlarıyla biliniyor. Apple’ın Formula 1 tarafıyla değil, spor otomobilleri tarafıyla ilgilendiği söyleniyor. Her ne olursa olsun, geniş bir tüketici kitlesi için otomobil üretmeyi planladığı söylenen Apple’ın McLaren gibi lüks otomobil üreten bir şirkete ilgi duyması garip karşılanabilir.

Bir taraftan bakıldığında, birçok otomobil üreticisi Apple’ın hedefleriyle giderek daha uyumlu hâle geliyor. Birçok otomobil üreticisinin CarPlay desteğini otomobillerine eklemeye başlamış olması bunun önemli bir göstergesi sayılabilir. Bir taraftan da Apple’ın satın alma yoluna giderek, Tesla gibi tamamen sıfırdan başlama gibi bir yaklaşım yerine elde ettiği tecrübeyi ve diğer varlıkları kullanması da mümkün görünüyor Bu durum şirkete hem zaman hem de araştırma ve geliştirme çalışmaları için harcayacağı paradan tasarruf yapma imkanı sağlayacaktır.

Her durumda, Apple tamamen satın alma yoluna gitse bile, McLaren’in işlerinin çoğu olduğu gibi kalmaya devam edecektir, tıpkı Beats tarafında olduğu gibi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Nothing ilk ürünü olan kablosuz kulaklık Ear (1)'i tanıttı

Financial Times’ın kaynakları McLaren’in piyasa değerinin 1 milyar ile 1.5 milyar pound arasında olduğunu öne sürüyor. Bu durum Apple’ın 2014 yılında 3 milyar dolar civarında para vererek Beats’i satın almasından sonra gerçekleştirdiği en büyük satın alma olacaktır.

Bu arada McLaren tarafından da konuyla ilgili bir açıklama geldi. The Verge sitesine verilen bilgi notuna göre, Apple ile herhangi bir yatırım ihtimaliyle ilgili görüşme yapılmıyor. Ne var ki, bu açıklama geçmişte pazarlıklarda bulunulduğunu ne yalanlıyor, ne de doğruluyor. Yani Apple ile McLaren geçmişte masaya oturmuş olabilir. Gelecekte de yeniden bir araya gelmeleri söz konusu olabilir. Anlayacağınız, durum şu an epey karışık görünüyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...