İtalya’dan Apple’a iPhone nedeniyle bir ceza daha

Apple, iPhone modellerinin suya dayanıklılığı konusunda yanıltıcı iddialarda bulunduğu gerekçesiyle İtalya tarafından cezalandırıldı. Ülkenin rekabet kurumu AGCM, şirkete 10 milyon avro ceza kesti. Etkilenen iPhone 2017 çıkışlı iPhone 8 ve 8 Plus’a kadar uzanıyor.

Yapılan açıklamada; Apple, suya dayanıklılık iddiaları konusunda yeterince açık davranmamakla suçlanıyor. iPhone’ların 1 ila 4 metre derinlikte 30 dakika boyunca suyun içinde kalabileceği iddiasının ancak laboratuvar ortamında geçerli olduğu belirtiliyor.

AGCM, Apple’ın iPhone’ları suya dayanıklı şekilde pazarlamasına rağmen su hasarını garanti kapsamında değerlendirmemesini de eleştiriyor.

AGCM, Apple’ı bundan yaklaşık iki yıl önce de yazılım güncellemeleriyle cihazları yavaşlattığı gerekçesiyle cezalandırmıştı. O dönemde kurumun gazabından Samsung da nasibini almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 15 İncelemesi

Apple, o dönemde de iPhone nedeniyle 10 milyon avro cezaya çarptırılmıştı. Cupertino merkezli şirket müşterilerine cihazlarının pilleri konusunda fazla bilgi vermemek ve eski iPhone’ların performanslarını habersiz olarak düşürmek nedeniyle suçlanmıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...

Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak...