Apple’ın son iPhone reklamları hayran savaşlarını kızıştıracak gibi gözüküyor

Apple, iPhone için hazırladığı iki reklamı yayına soktu. Reklamlardan birinde donanım ve yazılım üstüne odaklanan ve ikisinin birbirleri için hazırlandığına dikkat çeken şirket, diğer reklamda iPhone sahiplerinin iPhone’larını ne kadar sevdiğini anlatıyor. Apple’ın yakın zamanda çektiği iPhone reklamlarının büyük kısmında telefonun özellikleri için belli kullanım senaryolarına odaklanılmıştı. Son iki reklam ise halihazırda iPhone sahibi olan Apple hayranlarına cephane verecek gibi gözüküyor.

Yeni iPhone reklamları sadece cihazların genel yeteneğinden bahsetse de, her ikisi de cihazın kalabalık akıllı telefon pazarında ayrı bir yerde konumlanması için yoğun bir çaba sarfediyor. Donanım & Yazılım ismini taşıyan reklamda, “Diğer akıllı telefonların aksine, biz hem donanımı hem de yazılımı tasarlıyoruz.” mesajı veriliyor. “Loved” (Sevilen) isimli diğer reklamdaysa akıllı telefonun rakipleriyle olan farklılıkları vurgulanıyor. Reklamda kullanılan “Eğer bir iPhone değilse, iPhone değildir” sloganı, tüm akıllı telefonların “iPhone” olarak anılmasına yönelik bir tepki olarak değerlendiriliyor.

Reklamda “Bu bir iPhone’dur” cümlesinin ardından Apple’ın akıllı telefonunun “farklı bir şeyle geldiği” vurgusu yapılıyor. Bu vurgunun ardından şirketin bir teknolojik ilerlemeden bahsedeceği düşünülse de, Apple iPhone’un yüzde 99’luk müşteri memnuniyeti oranına dikkat çekiyor. Müşteri memnuniyeti reklam için pek uygun bir açı gibi gözükmese de, Apple CEO’su Tim Cook’un da bu konuya özellikle vurgu yaptığını unutmamak gerekiyor. Cook, şirketin geçtiğimiz martta gerçekleştirdiği “Saatler İleri” etkinliğinde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için aynı müşteri memnuniyeti oranını paylaşmıştı.

İLGİLİ HABERLER