Apple iCloud servisleri için Google’ın bulutunu kullandığını doğruladı

apple icloud Apple iCloud servislerindeki verileri depolamak için Google’ın herkese açık bulutunu kullandığını doğruladı. Şirket, söz konusu doğrulamayı iOS Güvenlik Rehberi’nin en güncel versiyonunda yaptı. Apple’ın Google’ın bulut platformundan yararlandığına dair haberler bundan iki yıl önce gündeme gelmiş, ancak Cupertino merkezli şirket o dönemde bu iddiayı doğrulamamıştı.

Apple daha önce Amazon Web Services ve Microsoft Azure tarafından sağlanan veri depolama sistemlerini kullanmıştı. Şirketin geçtiğimiz yılın mart ayında yayınladığı iOS Güvenlik Rehberi’nde iş ortağı olarak Google Cloud Platform yerine Microsoft Azure’un adı geçiyordu.

Yenilenen rehberde ise iCloud şu ifadelerle tanımlanıyor: “Şifrelenmiş dosya yığınları kullanıcının kimliğini ayrıştıracak herhangi bir bilgi olmadan depolanır. Bunun için [Amazon] S3 ve Google Cloud Platform gibi üçüncü taraf depolama servisleri kullanılır.”

Raporda Apple iCloud’un Google’ın bulut hizmetlerini fotoğraf ve video depolama dışında kullanıp kullanmadığı konusunda bir bilgi verilmiyor. Apple’ın Google’ın bulut platformuna ne zaman geçtiği konusunda da somut bir bilgi bulunmuyor.

OnePlus 9 Serisi Türkiye’de, işte fiyat bilgileri

OnePlus'ın geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu gerçekleştirdiği OnePlus 9 Serisi Türkiye'ye geldi. Böylelikle ilk kez bir amiral gemisi OnePlus telefon serisini Türkiye'de görüyoruz. Telefonların fiyat bilgileri...

Xiaomi Civi tanıtıldı: Snapdragon 778G işlemci, 55W hızlı şarj

Bir süredir ipuçları verilen ve hakkında paylaşımlar yapılan Xiaomi Civi, sonunda resmiyet kazandı. Yeni bir serinin ilk cihazı olan Civi'ye şu an için başka...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun