Apple’ın üst yönetiminde dikkat çeken ayrılık

Bundan 20 yıl önce Apple’ın o dönemki CEO’su Steve Jobs, Ron Okamoto’yu Adobe’den transfer etmişti. Şirkette geliştirici ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Okamoto, daha sonra da Apple App Store’un kuruluşunda görev almıştı.

Uzun yıllardır Apple bünyesinde olan Okamoto’nun kısa süre önce emekliye ayrıldığı açıklandı. Bu ayrılığın Apple’ın App Store nedeniyle mahkemeye çıkacak olmasından kısa bir süre önce yaşanması dikkat çekiyor.

Okamoto’nun ayrılığını Bloomberg’den Mark Gurman ortaya çıkardı. App Store davasında potansiyel tanıklardan biri olan Okamoto, aynı zamanda dava dosyasında “eski küresel geliştirici ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı” olarak tanımlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, Okamoto’nun görevini Susan Prescott devraldı. Ürün pazarlama yöneticilerinden biri olan Prescott, 2015’ten bu yana şirketin kamuoyunun karşısına çıkan simaları arasında bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple'dan iklim değişikliği ile mücadele için 200 milyon dolarlık fon

Okamoto artık Apple ve geliştirici ilişkileri konusunda çalışmasa da, mahkemede 1 saat boyunca ifade vermesi bekleniyor. Okamoto’nun ifadesinde App Store politikaları, iş modeli ve uygulama yazılımı iş kolundaki değişim gibi konulara değineceği belirtiliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 296 milyon TL’lik para cezası

Google hakkında geçtiğimiz yıl başlatılan, arama ve turizm sorgularında kendini öne çıkarmakla suçlandığı soruşturmanın sonunda karar açıklandı. Rekabet Kurumu'nun açıkladığı karar doğrultusunda Google Reklamcılık...