Çin’de artan COVID-19 vakaları Apple’ın üretimini etkiliyor

google news abone ol

Apple, Çin’de COVID-19 vakalarıyla mücadele için alınan katı önlemler nedeniyle üç tesisinde üretime ara vermek zorunda kaldı. Bu tesislerden birinde üretimin durmasının özellikle iPhone stoklarını etkileyebileceği belirtiliyor.

Söz konusu fabrikalarda iPhone’un yanı sıra iPad ve Mac üretiminin gerçekleştirildiği öğrenildi. Bu fabrikaların Çin’in Şanghay ve Kushan şehirlerinde bulunduğu açıklandı.

Artık pek çok ülke, COVID-19 ile yaşamaya alışmış durumda. Kısıtlamalar hemen hemen her yerde kaldırılırken, bazı uzmanlar da pandeminin yaz ayları itibarıyla sona erebileceğini ve COVID-19’un endemik bir salgına dönüşebileceğini belirtiyor.

Salgının çıkış noktası olan Çin ise daha farklı bir yaklaşım içinde. Ülke içinde vaka sayılarının artmasını engellemek isteyen yetkililer, vakaların arttığı bölgelerde anında sıkı kapanmalar uyguluyor.

CNN’in haberine göre, şu sıralarda Çin’de COVID-19 vakalarının en yoğun görüldüğü şehir Şanghay. Şehirde 25 milyon kişi hâlihazırda evlerine kapanmış durumda. Buna ek olarak, salgınla mücadelede şehre destek vermek için ulusal sağlık çalışanlarının ve ordu kuvvetlerinin de Şanghay’a sevk edildiği belirtiliyor.

Apple bir süredir Çin’de yeniden artışa geçen COVID-19 vakalarının yol açtığı sıkıntılarla uğraşıyor. Geçtiğimiz ay da Shenzhen şehrinde uygulanan kapanma nedeniyle Apple’ın bir numaralı tedarikçisi Foxconn da iki tesisinde üretime ara vermek zorunda kalmıştı. Ancak kısa süre içinde bulunan formüllerle iPhone üretiminde ve stoklarında herhangi bir problem yaşanmamıştı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy S22 serisi için yeni kamera güncellemesi

Samsung Galaxy S22 serisi için kamera güncellemesi yayınladı. S22 serisinin kamerası, bu güncelleme ile kullanıcılara adeta bir profesyonel gibi çekim yapma imkanı sunuyor. Samsung, S22...

Microsoft’tan Sony’ye yeni Call of Duty teklifi

Microsoft Sony'ye Call of Duty oyunlarının PlayStation'da oynanabilmesi için 10 yıllık yeni bir sözleşme teklif ettiğini açıkladı. Bu anlaşmanın geçerli olabilmesi için Microsoft'un Activision...

Disney+ merakla beklenen Yılbaşı Gecesi’nin fragmanını paylaştı

Disney+ Yılbaşı Gecesi filminin fragmanını paylaştı. Yapımcılığını BKM'nin üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Ozan Açıktan oturuyor. Senaryonun altında ise Gülse Birsel'in imzası bulunuyor. Güçlü oyuncu kadrosunun...

Fortnite yeni dönemi yeni ada ve Rivyalı Geralt ile karşılıyor

Fortnite 4. Kısım macerası sonunda başladı. Bir önceki sezonun bitişinde oyuncular canlı bir etkinlikte Fortnite adasının patlamasına şahitlik etmişti. Yeni sezon oyuncuları yeni bir...

ÖNE ÇIKANLAR