Apple’dan iPhone, iPad ve Mac için Canlı Alt yazı; Apple Watch için yeni kontroller

google news abone ol

Apple salı günü, çeşitli bilgi işlem platformları için bu yıl içinde iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch için yazılım güncellemeleri olarak kullanıma sunulacak yeni bir erişilebilirlik özelliklerinin duyurusunu yaptı.

Apple, FaceTime aramaları, video konferans uygulamaları (hoparlörü tanımlamak için otomatik niteleme ile birlikte), video akışı veya yüz yüze konuşmalar gibi herhangi bir ses içeriğini iPhone, iPad ve Mac’te İngilizce olarak ekrana verebilen Canlı Alt yazıların beta testini gerçekleştireceğini söyledi. Google’ın Canlı Alt yazı özelliklerine yönelik ilgisi, Android 10’un dağıtıma çıkmasıyla birlikte başlamıştı. Çeşitli Android telefonlarında kullanılabilen ve Türkçe desteği de sunan bir Android uygulaması mevcut. Apple ile birlikte bu özellikler daha fazla kullanıcıya ulaşacaktır.

apple canlı alt yazı

Android’in uygulaması gibi, Apple da alt yazıların kullanıcının cihazlarında oluşturulacağını ve bilgileri gizli tutacağını söylüyor. Beta denemeleri, bu yıl içinde ABD ve Kanada’da iPhone 11 ve daha yeni iPhone’larda, A12 Bionic veya daha yeni işlemcili iPad’lerde ve Apple Silicon CPU’lu Mac’lerde başlayacak.

Apple Watch, bir aramayı sonlandırmak, bildirimleri kapatmak, fotoğraf çekmek, medyayı duraklatmak/oynatmak veya bir antrenman başlatmak için çift sıkıştırmayı tanıyan Hızlı İşlemler ile geçen yıl eklediği AsistiveTouch hareketi tanıma kontrollerini genişletecek.

apple watch assistivetouch

Apple Watch için gelen yeni bir erişilebilirlik özelliği ile akıllı saatin, eşleştirilmiş bir iPhone’dan uzaktan kumanda ekleyen yeni bir yansıtma özelliğiyle fiziksel ve motor engelleri olan kişiler için de kullanımı kolaylaşıyor. Apple Watch Mirroring, AirPlay’den alınan teknolojiyi içeriyor ve özellikle küçük ekranına dokunma yeteneğinize veya hangi ses kontrollerinin etkinleştirebileceğine güvenmeden Watch’un benzersiz özelliklerine erişmeyi kolaylaştırıyor.

apple watch mirroring

Apple, duman alarmı veya akan su gibi belirli sesleri algılamak ve sağır veya işitme güçlüğü çeken kullanıcıları uyarmak için iOS 14 ile Ses Tanıma’yı kullanıma sunmuştu. Yakında Ses Tanıma, seslerin özelleştirilmiş olarak tanınmasına imkan sağlamak için ayarlamaya izin verecek. Bu ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, sistem tekrarlanan uyarıları dinleyebilir ve olağandışı bir kapı zili uyarısı veya cihaz sesi gibi kullanıcının ortamına özel uyarıları tuşlamayı öğrenebilir.

VoiceOver ekran okuyucu uygulaması, Speak Selection ve Speak Screen özelliklerinde yapılan yeni geliştirmeler, Arapça (Dünya geneli), Baskça, Bengalce (Hindistan), Bhojpuri (Hindistan), Bulgarca, Katalanca ve Hırvatça, Farsça, Fransızca (Belçika), Galiçyaca, Kannadaca, Malayca, Mandarin (Liaoning, Shaanxi, Sichuan), Marathi, Şanghay (Çin), İspanyolca (Şili), Slovence, Tamilce, Telugu dili, Ukraynaca, Valensiya dili ve Vietnamca dillerinde destekleniyor. Mac’te VoiceOver’ın yeni Metin Denetleyicisi fazladan boşluklar veya büyük harfler gibi biçimlendirme sorunlarını tararken, Apple Haritalar’da VoiceOver kullanıcıları yürüyüş yol tariflerine nereden başlayacaklarını belirten yeni ses ve dokunsal geri bildirimler gibi yenilikleri görecekler.

Apple'dan iPhone, iPad ve Mac için Canlı Alt yazı; Apple Watch için yeni kontroller

Apple, cihaz üzerinde işlemenin Door Detection, yani Kapı Algılama özelliği için bir iPhone veya iPad’deki LiDAR sensörlerini ve kameraları kullanacağını söylüyor. iOS’a gelen yeni özellik, kullanıcıların yeni bir konumdaki giriş yollarını bulmasına, kapının nerede olduğunu söylemesine ve bir düğmeyle mi yoksa tutamakla mı açıldığını ve açık mı yoksa kapalı mı olduğunu tanımlamasına yardımcı olacak.

Bunların tümü, Apple’ın iOS’te Büyüteç’e eklediği ve kameranın yakındaki nesneleri yakınlaştırıp bunları tanımlamasına veya yakındaki kişileri tanımasına ve kullanıcıyı seslerle, konuşma veya dokunsal geribildirim gibi yöntemlerle uyarmasına olanak tanıyan mevcut özellikleri de toplayan Detection Mode, yani Algılama Modu’nun bir parçası olacak. LiDAR sensörünün kullanılması, Kişi Algılama ve Kapı Algılama için bu özelliği içeren bir iPhone Pro veya iPad Pro modeli gerektirebileceği anlamına geliyor.

Yolda olan bir diğer yeni özellik ise Xbox’taki Copilot özelliğine benziyor. Buddy Controller adlı özellik, iki arkadaştan birinin oyun oynamasına yardımcı olabilmesi için iki oyun kumandasını tek bir kumandada birleştiriyor.

apple erişilebilirlik siri

Son olarak, diğer ince ayarlamalar arasında harf harf giriş imkanı veren Ses Denetimi Yazım Modu, Siri’nin isteklere yanıt vermek için ne kadar bekleyeceğini ayarlamak için denetimler ve Apple Books için metni koyulaştırabilen, temaları değiştirebilen veya satırı, karakteri ayarlayabilen ve daha okunabilir hale getirmek için kelime aralığı ekleyebilen çeşitli özellikler bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Studio Display Amazon'da dikkate değer bir indirimle satılıyor

Apple erişilebilirlik duyuruları, 19 Mayıs 2022 Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü haftasında geldi ve Apple’ın bu güne değer verdiğinin önemli bir parçasını teşkil ediyor. Apple Store’larda, insanların mevcut özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak için canlı oturumlar sunulacak. Ayrca Apple, bir kullanıcının tercihlerine göre belirli özellikleri önermek için bu hafta içinde Mac ve Apple Watch’a yeni bir Erişilebilirlik Yardımcısı kısayolunun geleceğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER

Oppo A96 bu hafta A101’in öne çıkan ürünleri arasında

A101 26 Ocak 2023 Aldın Aldın elektronik ürünlerine baktığımızda bu hafta listede dikkat çeken ürünlerden bir tanesinin Oppo A96 olduğunu görüyoruz. Ayrıca 5000 TL...

iOS 17 görsel anlamda büyük bir yenilik getirmeyecek

Apple iOS 16 için hazırladığı en yeni güncellemeyi bu hafta içinde kullanıcılarla buluşturmuştu. Şirket 2022'nin haziran ayında duyurduğu iOS 16'yı eylül ayında iPhone 14...

Donald Trump Facebook ve Instagram hesaplarını da geri alıyor

Meta, eski Başkan Donald Trump'ın Facebook hesabının "süresiz" olarak askıya alınması kararını uzatmasının üzerinden iki yılı yakın zaman geçtikten sonra, hesabı eski hâline getirme...

The Last of Us dizisinin ikinci sezonu için başrol oyuncusundan sinyal geldi

Uzun süredir merakla beklenen The Last of Us dizisi 2023'ün ilk günlerinde izleyicilerle buluşmuştu. Yayınlanan ilk iki bölümüyle hem oyunun hayranlarından hem de oyunlara...

Tesla sıkıntılara rağmen 2022’yi rekorlarla tamamladı

Tesla tedarik zincirinde yaşanan problemlere, işten çıkarmalara, dibe çakılan hisse fiyatına ve CEO'u Elon Musk'ın hakkındaki tartışmalara rağmen 2022'yi rekorlarla kapatmayı başardı. 2022'nin dördüncü...

FM23 Console versiyonunun PlayStation 5 için çıkış tarihi belli oldu

Popüler futbol menajerlik oyunu serisi Football Manager'ın en yeni oyunu Football Manager 2023 veya kısa adıyla FM23 geçtiğimiz kasım ayında oyuncularla buluşmuştu. FM23 ile...

Baz seviyedeki M2 işlemcili 14 inç MacBook Pro’da da SSD performans indirgemesi var

Apple'ın M2 işlemcili MacBook Pro'ları satışa sunmasının ardından, yurt dışında ilk incelemeleri ve analizleri de görmeye başladık. 9to5Mac tarafından yapılan testlere göre, temel seviye...

Apple’dan yaşı 10’a gelmiş iPhone 5S için güvenlik güncellemesi

iPhone 5S, son işletim sistemi güncellemesini 2018'de iOS 12'nin kullanıma sunulmasıyla birlikte almıştı. Ancak anlaşılan o ki, bu sürümdeki sayılar tamamen bitmedi. AppleInsider'ın belirttiğine göre,...