Apple’ın gizlilik etiketleri gelecek ay kullanımda olacak

Apple, iOS 14’ü tanıtırken App Store üzerinde sunulan uygulamaları ilgilendiren bir dizi gizlilik özelliğini duyurmuştu. Bu özelliklerden birisi de uygulamaların hangi türden verileri topladığını gösteren etiketlerdi. Söz konusu konsept, iOS 14 eylül ayında yayınlandığında devreye girmemişti. Apple, geliştiricilere yaptığı açıklamada söz konusu etiketlerin 8 Aralık itibarıyla zorunlu hâle geleceğini açıkladı.

Apple’ın gizlilik etiketi, paketli gıdaların üzerindeki besin değerlerini gösteren etiketlere benzer bir mantığa sahip. Bu sayede kullanıcılar iOS veya Mac App Store’dan indirdikleri bir uygulamanın neler yaptığı konusunda daha somut fikir edinebilecek. Etiketlerde uygulamanın hangi türden verileri topladığı listelenecek ve bu etiket uygulamanın App Store’daki sayfasında açık biçimde görülebilecek.

Geliştiricilerin uygulamalarını güncellemeye devam edebilmeleri ve yeni uygulamalar çıkarabilmeleri için bu bilgileri paylaşmaları gerekiyor. Apple’ın burada geliştiriciler tarafından sağlanan bilgileri kontrol edip etmeyeceği ise bilinmiyor.

apple app store

Apple, App Store aracılığıyla kullanıcılara ulaşan uygulamaların hangi bilgilere ulaşabileceği konusundaki izinleri uzun süredir çok agresif biçimde yönetiyor. Bu yeni etiketlerle de şirket, kullanıcılara bir ön bilgi sunuyor. Geliştiriciler, 8 Aralık öncesinde etiketlerde yer alacak bilgileri Apple’a gönderebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vivo'dan V21'in özellikleri için doğrulama geldi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...