Android Wear 2.0 ile akıllı saatlere doğrudan uygulama yüklenebilecek

lg watch sportAndroid Wear bir süredir iPhone’u da destekliyor, ancak sunulan destek kısıtlı seviyede kalıyor. Apple Watch’un aksine, iPhone’a bağlı Android saatler sadece zar zor idare edecek bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Bunun çeşitli nedenleri var, işi sadece Apple’ın ekosistemini sıkı şekilde bağlı tutma tercihine bağlamamak gerekiyor. iPhone’da Google Play Store işlevini görecek bir uygulamanın olmaması da, iPhone kullanıcılarının Android Wear akıllı saatlerine uygulama yüklemelerini zorlaştırıyordu.

Neyse ki, Android Wear 2.0 ile birlikte bağımsız uygulamaları çalıştırma imkanı da geliyor. Yani, bir uygulamayı doğrudan akıllı saate, üstünde yüklü olan uygulama mağazası aracılığıyla yüklemek mümkün oluyor. Şu anda, mevcut Android Wear cihazlarına uygulama yüklemek için, Android telefonu kullanmak gerekiyor.

Android Wear 2.0 ile birlikte, akıllı saati doğrudan Wi-Fi veya LTE şebekesine bağlamak mümkün olacak. Böylelikle uygulamaları akıllı saate, herhangi bir bağlı cihaza bağlanmadan, doğrudan yüklenebilecek.

Bu, iPhone kullanıcıları için Uber, Strava veya Runkeeper gibi uygulamaları akıllı saate yükleyebilmek, iPhone’un çıkarabileceği herhangi bir engelle karşılaşmamak anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Google, aşağıdaki uygulamaların iPhone veya Android telefon sahipleri tarafından, bağımsız şekilde akıllı saatlere yüklenebileceğini söylüyor:

 • AccuWeather
 • Android Pay
 • Bring!
 • Foursquare
 • Google Fit
 • Google Messenger
 • Google Play Music
 • Lifesum
 • Robinhood
 • Runkeeper
 • Runtastic
 • Strava
 • Telegram
 • Uber and many more

Bu listede yer alan en ilginç uygulama Android Pay oluyor. Android telefon kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış bu mobil ödeme yöntemi, gelecekte Android tabanlı akıllı saatleri sayesinde iPhone kullanıcılarının da ilgi alanına girecek gibi görünüyor. Böylelikle iPhone sahipleri, bileklerinde Apple Watch yerine bir Android yüklü akıllı saati olmasına rağmen temassız ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Android Wear 2.0’ın, bağımsız uygulamalar dışında iPhone sahipleri için nasıl bir deneyim sunacağı şu an için bilinmiyor. Ancak yeni sürümün kullanıcılara birçok imkan sunacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın